Regióny Bratislava Top

VIDEO Polícia prosí o POMOC: Poznáte ženu, ktorá pre fotku odtrhla vzácny kvet?

Zdroj: FB / Polícia SR - Bratislavský kraj

BRATISLAVA – Chcela peknú fotografiu v bratislavskej prírode, jej konanie ju však môže vyjsť draho. Reč je o zatiaľ neznámej mladej žene, ktorá v štvrtom stupni ochrany príroy odtrhla chránenú rastlinku. Problémov so zákonom má však dotyčná oveľa viac. Vec v súčasnosti rieši polícia, ktorá žiada obyvateľov Slovenska o pomoc. Potrebujú totiž páchateľku nájsť. 

 

Ide o fotografiu, na ktorej je vidno mladú ženu, ktorá v jednej ruke drží smartfón a v druhej fialovú rastlinku. Nebolo by na tom nič, keby hneď vedľa nej nebola tabuľa s označením, že stojí priamo v štvrtom stupni ochrany prírody. Na tabuľke, ktorá sa nachádza na bratislavskom Sandbergu v Devínskej Novej Vsi je jasne znázornené, že ľudia nesmú vstupovať za informačnú tabuľu, nemajú chytať motýle či iný hmyz a informuje ich aj o tom, že sa pohybujú v druhom najvyššom stupni ochrany prírody. A polovicu týchto príkazov mladá žena porušila. Šokujúce je, že kvet, ktorý odtrhla a držala v ruke, je vzácny kosatec nízky, zákonom chránená rastlina. Fotografia vznikla zhruba pred mesiacom a polícia informuje, že sa priestupkom začala zaoberať.

“Doposiaľ neznámy páchateľ sa pohyboval v chránenej oblasti Sandberg Bratislava – Devínska nová ves, kde mimo riadne vyznačeného chodníka prekonal oplotenie a odtrhol chránenú rastlinu kosatec nízky. Tohto konania sa dopustil v chránenej krajinnej rezervácii so 4 stupňom ochrany, ktorá je súčasťou územia európskeho významu,” informujú bratislavskí muži zákona. Spoločenská hodnota vzácneho fialového kvetu je 37 eur. Okrem toho, v národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla je zákaz trhať akékoľvek rastliny, treba myslieť na to, že je povolené pohybovať sa iba po vyznačených turistických chodníkoch. Policajti však o pomoc žiadajú samotnú verejnosť. Ľudí prosia, že ak vedia, kto je páchateľom a dievčinu na fotografii spoznajú, aby to nahlásili na čísle 158, prípadne prostredníctvom súkromnej správy na sociálnej sieti.

Niektorí ju kritizujú, iní obhajujú

Pod príspevkom bratislavskej polície sa strhla búrlivá diskusia. Kým niektorí sa prikláňajú k tomu, že to, čo spravila, nie je správne, iní zas tvrdia, že ide iba o rastlinu a prakticky sa nič zlé nestalo. “Toto nie je prípad pre políciu, ale psychiatra,” píše jedna diskutujúca. “No konečne.. Dúfam že bude histericky plakať pred policajtami,” napísala ďalšia. “Na mňa sa nechystáte??? Nedávno som umýval vedro od farby po malovaní a vylial som to do záchoda,” uviedol iný disktujúci. “Katastrofa, zahynieme, lebo odtrhla kvietok…nech zasadí nový a je vybavené,” skonštatoval ďalší pán. “Hlavne, že postaviť hotely v Tatrách v ochranných pásmach je legálne. Ľudia prírodu o mnoho viac ničia legálne ako nelegálne. Zákon sa aplikuje iba na jednotlivcoch a za drobnosti,” uzavrel ďalší diskutujúci.