Regióny Bratislava Top

VIDEO Šťastie, radosť a spokojní návštevníci. Ako vyzeralo otvorenie ZOO Bratislava?

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Otvorené. Šťastné slovo, ktoré potešilo nejedného z nás. Od dnes to totiž platí pre všetky obchody, služby, ale aj galérie, múzeá, či zoologické záhrady. Posledné spomenuté boli zatvorené vyše dvoch mesiacov, ale ako sa dnes ukázalo, o návštevníkov neprišli. Zoznam.sk sa bol pozrieť, ako to vyzeralo krátko po otvorení brán v bratislavskej ZOO.

 

Usmievavé deti, spokojní rodičia, nadšení ošetrovatelia. Tak dnes vyzerala scenéria v bratislavskej zoologickej záhrade, ktorá po vyše dvoch mesiacoch otvorila brány svojim návštevníkom. Ľudia sa rozhodli ísť do ZOO aj napriek nepriaznivému počasiu.

Po areáli sa prechádzali desiatky rodín s malými deťmi, ale aj dospelí. Už krátko predpoludním bolo spodné parkovisko takmer plné a autá stáli aj pri okraji cesty. “Keď sme sa dozvedeli, že ZOO sa opäť otvorí, mimoriadne sme sa potešili,” prezradila pre Zoznam.sk mladá mamička s dieťaťom. Nadšenie neskrýval ani otecko s malou dcérkou, ktorý obdivoval ťavy. Správa o otvorení celú jeho rodinu potešila, avšak, ako doplnil, nerozumel, prečo ZOO bola vôbec zatvorená. “Ide o voľný priestor, ba dokonca najväčší v meste. Lesoparky praskali vo švíkoch a ZOO, ktorá je taktiež vonku, musela byť zatvorená,” uviedol pre Zoznam.sk. Väčšina oslovených sa najviac tešila na mačkovité šelmy ako levy, či tigre. Iní sa, naopak, prišli pozrieť na vlkov, ťavy, zubrov, či žirafy a zebry. Viaceré rodinky s deťmi zaujali aj mláďatá, ktoré sa nedávno do ZOO narodili. Išlo napríklad o veľkonočné ovečky, ktoré majú svoje miesto hneď na začiatku ZOO. Potešili ich aj opice či rysy, ktoré sa však pred ľuďmi skrývali.

Nadšenie z otvorenia neskrývala ani šéfka ZOO. “Veľmi sme sa potešili, keď sme sa dozvedeli, že môžeme opäť otvoriť. Aj ohlasy od ľudí boli mimoriadne pozitívne,” povedala Júlia Hanuliaková. Ako dodala, ľudia po ohlásení uvoľňovania opatrení mali obrovský záujem o celoročné permanentky, najviac sa predávali rodinné. Aj vďaka zvýšenému predaju permanentiek zistili, že sa uvoľňujú opatrenia. “To, čo sa nám podarilo vyzbierať za tri týždne, sa zdvojnásobila za posledné tri dni. ZOO to veľmi pomohlo a ďakujem všetkým, ktorí si ju kúpili” povedala šéfka ZOO s tým, že počas doby, kedy museli mať zatvorené, zaznamenali straty vo výške štvrť milióna eur.

Pozor na opatrenia

Aj keď je zoologická záhrada Bratislava poväčšine v exteriéri, návštevníci sa musia pripraviť na viaceré obmedzenia. V celom areáli je nutné nosiť rúško. “Rovnako od ľudí žiadame či už negatívny test, alebo potvrdenie o prekonaní koronavírusu či očkovaní,” vysvetľuje riaditeľka ZOO Júlia Hanuliaková. Ako dodala, nateraz sú otvorené iba vonkajšie výbehy, ale od víkendu chcú postupne otvárať aj niektoré pavilóny. “Rozmýšľame napríklad nad pavilónom šeliem, rozprávame sa aj o teráriu či exotáriu. Pavilón ľudoopov však bude naďalej zatvorený, aj kvôli ich ochrane,” uviedla s tým, že postupne ich z vnútra pustia aj do vonkajších výbehov, kde ich ľudia budú môcť vidieť. Treba ale myslieť na to, že po otvorení pavilónov bude nutné pri vstupe do nich mať na sebe respirátor. Zamestnanci ZOO budú koordinovať púšťanie návštevníkov do uzatvorených priestorov tak, aby sa dodržal limit 15 metrov štvorcových na jedného človeka. V súčasnosti sa návštevníci nedostanú ani k surikatám. Pracovníci ZOO opravujú ich výbeh.

 

V ZOO je dostupných 36 hektárov, po ktorých sa návštevníci môžu prechádzať. Podľa Hanuliakovej to predstavuje priestor pre 23-tsíc ľudí, nikdy však takú návštevnosť nemali. “Počas pekných dní očakávame maximálne 4-tisíc návštevníkov. To však neznamená, že si návštevníkov nebudeme počítať, ba naopak. A ak by náhodou návštevnosť prekročila návštevnosť 20-tisíc, viac ľudí nebudeme do areálu púšťať. Ale ide skôr o predstavu, ako o realitu,” povedala šéfka ZOO.

Galéria
Vo výbehu pre ovce je vidieť aj malá jahniatka. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Tiger si prítomnosť ľudí užíval. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Predvádzal sa aj Mačiak brazzov. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Tiger si prítomnosť ľudí užíval. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
zoo, bratislava
Zábavná pyrotechnika vyvoláva u zvierat silný strach. Ilustračné foto. Zdroj: Zoznam.sk
Skončilo sa prechodné obdobie, umožňujúce odchov vybraných druhov živočíchov. ZDROJ: zoznam.sk
Zavítali sme aj do pavilónu opíc. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Pavilón ľudoopov bude aj naďalej zatvorený. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Zvieratá si prítomnosť návštevníkov užívajú. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Pavilóny sú nateraz zatvorené. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Vidieť bolo aj zubra. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Vlci sa spokojne prechádzali po výbehu. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Vidieť bolo možné aj kulana turkménskeho. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Predvádzali sa aj ťavy. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Zebry boli mimoriadne čulé. Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Žirafy spolu so zebrami pozorne sledovali každý pohyb návštevníkovZdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel
Rodiny s deťmi sa zabavili aj na ihriskách. Zdroj: Zoznam.sk
Deti obdivovali najmä vzácne diviaky visajanské. Zdroj: Zoznam.sk
Návštevníci sa nateraz k surikatám nedostanú. Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať