VIDEOROZHOVOR Kauza zavretého DinoParku: Od mesta budú žiadať náhradu škody

BRATISLAVA – Spoločnosť WEST MEDIA, ktorá 17 rokov prevádzkovala DinoPark v bratislavskej ZOO, čaká na rozhodnutie súdu. Zmluvu so ZOO majú podpísanú do roku 2023 a odmietajú „svojvoľné“ zatvorenie ich zábavného parku. Zástupca spoločnosti Jiří Machálek tvrdí, že nová riaditeľka im hneď po nástupe oznámila, že sa jej DinoPark nepáči a nechce ho v ZOO. Mesto dokonca tvrdí, že spoločnosť zarobila v bratislavskej ZOO vyše 5 miliónov eur. Čo si o tom myslí Jiří Machálek? Koľko dinosaurov budú musieť zničiť, ak skončí DinoPark v ZOO? Je možnosť, že dinosaury v Bratislave zostanú na inom mieste? Viac vo videorozhovore.

 

DinoPark je v bratislavskej ZOO zavretý. Je to definitívne?

– DinoPark je naozaj zatvorený. Nevieme, či je to koniec. Výpoveď, ktorá nám prišla, neuznávame. Rovnako ani naši právnici. Snažíme sa rokovať so ZOO, ale doteraz s nimi nebola žiadna reč. Uvidíme, čo prinesú ďalšie dni.

Riaditeľka ZOO sa vzdala funkcie. Môže aj jej odstúpenie viesť k ukončeniu sporov?

– Verím, že by to mohlo viesť k ukončeniu sporov. Práve na jej osobe boli spory postavené. Príliš sme tomu nerozumeli. Nenávisť voči DinoParku bola od prvého dňa, čo sa ujala postu riaditeľky ZOO.

 

Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

Zmluvu so ZOO ste mali podpísanú do roku 2023. Aký dôvod uviedli, keď zavreli DinoPark?

– Povedali nám, že sa im DinoPark nepáči a nechcú ho tu mať. A vraj bol pre ZOO nevýhodný. Takto to vôbec nebolo. My sme DinoPark v bratislavskej ZOO vysúťažili na dobu určitú. Len tak odstúpiť od zmluvy sa nedá. Vždy sme si plnili všetky zmluvné povinnosti. Za tých 17 rokov, čo tu prevádzkujeme DinoPark, sme bratislavskej ZOO veľmi pomohli.

Nebol dôvod ukončenia Dinoparku aj fakt, že WEST MEDIA, ktorá prevádzkuje DinoPark, nebola zapísaná v registri partnerov verejného sektora?

– Skutočne nebola, pretože sme boli celý čas ubezpečovaní, že tento zákon sa nás netýka. Peniaze, ktoré sme dostávali, neboli vôbec majetkom ZOO. Takže žiadne verejné peniaze sme nedostávali. Dostávali sme peniaze od našich návštevníkov. Vstupenka sa delila podľa vopred nastaveného kľúča.

Nakoniec ste sa predsa zapísali do spomínaného registra…

– Nakoniec sme to urobili.

 

Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

Aké boli na začiatku podmienky spolupráce medzi ZOO a DinoParkom a teraz?

– Na mieste, kde teraz stojí DinoPark, bola pred 17 rokmi skládka odpadu. Podľa zmluvy sme všetko odpratali. Prvá zmluva bola uzatvorená na 10 rokov. Bola to nájomná zmluva a zmluva o spolupráci. Prvých desať rokov sme platili nájom. Bolo to okolo štyroch miliónov slovenských korún a dostávali sme 50 percent zo vstupného. Po desiatich rokoch prišiel magistrát s názorom, že nie je možné ďalej tento pozemok prenajímať, lebo ZOO a ani mestu nepatrí. Ide o nevysporiadané reštitučné pozemky a bolo by problematické mať nájomnú zmluvu. Sám magistrát prišiel s tým, že urobme verejnú obchodnú súťaž na 10 rokov na prevádzkovanie výstavy prehistorických zvierat. Súťaž sme vyhrali vo výberovom konaní, lebo máme skúsenosti s takýmito projektami. Prevádzkujeme deväť DinoParkov v štyroch krajinách. Táto nová zmluva bola uzatvorená na ďalších desať rokov za iných podmienok. Nemali sme tu žiaden nájom, pretože išlo o zmluvu o spolupráci. Dali nám územie a my im DinoPark. Vstupné sme si rozdelili v pomere 7:3. To znamená, že 30 percent pre DinoPark.

Viac vo VIDEOROZHOVORE:

Viac o téme: bratislavská ZOO, Dinopark, Jiří Machálek, rozhovor

Súvisiace články