VIDEOROZHOVOR Starosta Ružinova o tom, čo čaká Bratislavu: Zápchy budú počas celého dňa

BRATISLAVA – Rozsiahle dopravné obmedzenia, ktoré čakajú Bratislavu, sa najvýraznejšie dotknú mestskej časti Ružinov, cez ktorú budú smerovať viaceré obchádzkové trasy. Kým dopravný analytik tvrdí, že kolaps v Bratislave nehrozí, starosta Ružinova Martin Chren si myslí opak. Pripravuje sa na krízové situácie, ktoré vzhľadom na blížiace sa dopravné obmedzenia môžu nastať. Hovorí o väčšom dopravnom kolapse, aký v súčasnosti na bratislavských cestách zažívame. O tom, ako je Ružinov na situáciu pripravený, porozprával pre Glob.sk jeho starosta. Celý videorozhovor nájdete na konci článku.

 

Od piatku máme v Bratislave rozsiahle dopravné obmedzenia, ktoré sa najviac dotknú mestskej časti Ružinov. Ako to vidíte vy?

– Ružinov bude najviac postihnutý dvoma veľkými dopravnými obmedzeniami, ktoré sa bohužiaľ uskutočnia v rovnakej chvíli. Na jednej strane budú uzatvorené Mlynské Nivy, na strane druhej niektoré zjazdy a nájazdy z Prístavného mosta. Práve najhoršie dopady sa očakávajú na cestách, ktoré sú na území mestskej časti Ružinov. Najviac postihnuté budú úseky, ktoré sa nachádzajú na takzvanej Bajkalskej vetve. Ide o križovatky Bajkalská, Prievozská, Gagarinova a všetky okolité cesty, kde sa očakáva zvýšenie intenzity dopravy až o 200 percent. Laicky povedané, očakávame trojnásobný počet áut oproti súčasnosti.

Ktorých ulíc sa podľa vašich analýz dotknú opatrenia najviac?

– V zásade veľmi silné dopady budú na všetkých radiálach smerujúcich do mesta. Najviac postihnutá bude Gagarinova ulica a podľa vzorca, akým rozmýšľajú vodiči vieme, že ak sa upchá Gagarinova ulica, tak následne sa budú presúvať na Trnavskú, ktorá sa rovnako upchá, potom sa presunú na Vajnorskú a postup bude rovnaký, čiže z východnej časti mesta bude situácia naozaj kritická. Všade sa očakáva nárast intenzity dopravy o sto a viac percent, čiže minimálne dvojnásobný počet áut na daných komunikáciach oproti súčasnosti. Ak si zoberiete, že pribudne sto áut za hodinu, a priemerná dĺžka auta je 6,5 metra, tak budeme mať rad áut dlhý 650 metrov, ktorý napríklad od Ružinovskej ulice od križovatky s Bajkalskou bude stáť až po Slovnaft na Herlianskej a podobne.

Cez vašu mestskú časť budú smerovať viaceré obchádzky, rovnako sa nanovo vyznačovali jazdné pruhy. Pripravovali ste nejaké špeciálne opatrenia, alebo sa budete držať tých, ktoré pripravil magistrát?

– Všetky opatrenia, ktoré pripravoval magistrát, boli tvorené v súčinnosti s našou mestskou časťou. Zúčastňujeme sa všetkých krízových štábov, kde sa koordinujeme aj s ďalšími zložkami a organizáciami. Cestná doprava sa dá prirovnať k vodovodnému potrubiu. Ak máte veľmi zložitú spleť potrubí, ktoré sa podobajú na naše cesty a dve hlavné potrubia upcháte, tak voda musí prúdiť zvyšnými trubkami a ak sú príliš úzke, tak sa ich priechod spomalí, alebo úplne zastaví. A to sa bude diať aj s našimi cestami. Cez tie dva uzavreté úseky denne prejde 70-tisíc áut, a keď budú uzavreté, tak sa musia natlačiť do okolitých uličiek.

Len pre porovnanie – cez známu frekventovanú cestu popod Strečno prejde denne 27-tisíc áut, čiže to, čo nás v Bratislave čaká, je viac ako dvojnásobok Strečna. Jediný spôsob ako tomu zabrániť, alebo ako zlepšiť situáciu je, aby na cesty išlo menej áut. Ja viem, že to nie je populárne a ide o ťažký krok, pretože nikto z nás nemôže za to, že sa tieto dve cesty uzavrú v rovnakom čase. Naopak, jedna z nich už mohla byť za nami a situácia mohla byť omnoho jednoduchšia, ale bohužiaľ pred voľbami bývalé vedenie mesta ich odsúvalo aj spôsobom, že si nepreberalo poštu a nevydávalo potrebné povolenia. A preto teraz na nás padli obe naraz. 

Ako chcete zabrániť totálnemu kolapsu?

– Základným opatrením je motivovať ľudí, aby menej áut, a aby tlak do potrubia klesol. Z toho dôvodu väčšina opatrení smeruje k tomu, aby sa stala MHD viac populárnou a dostupnou. Hlavným opatrením je príprava bus pruhov na hlavných radiálach – najmä na Gagarinovej ulici. Nechcem strašiť, ale očakávame, že cesta cez Gagarinku z Podunajských Biskupíc alebo Vrakune sa môže natiahnuť aj na hodiny, kým MHD pomocou bus pruhov by to mala zvládnuť za 15 minút. Základným dôvodom, prečo ľudia prestali využívať MHD v našom meste je, že sa stala menej spoľahlivá a cesta ňou trvá dlhšie, ako autom. To sa určite zmení.

Aké ďaľšie opatrenia sa pripravili v Ružinove?

Z ďalších opatrení, ktoré Ružinov presadzuje, je, že niektoré linky MHD budú bezplatné. Do Ružinova sme vybavili presmerovanie veľkokapacitných električiek, pripravujeme opatrenia v oblasti Mlynských Nív, kde napríklad Páričkova ulica bude slúžiť ako obchádzková trasa pre MHD, nebude tam umožnený vstup individuálnej automobilovej doprave pre obyvateľov 500 bytov. To, čo sa 20 rokov nedarilo presadiť, hoci to obyvatelia žiadali, a teda rezidenčné parkovanie, ktoré bude pre daných obyvateľov, a pre nikoho iného, sa teraz snažíme v súčasnosti uskutočniť v priebehu jedného mesiaca, čo určite bude veľkým prínosom pre danú oblasť.

Po mesiacoch sa nám podarilo posúriť spustenie svetelnej križovatky Mierová – Hraničná. Priznám sa, že najťažšie opatrenia, ktoré pripravujeme, sa ani tak netýkajú samotnej dopravnej situácie, ale týkajú sa prípravy na krízové situácie, ktoré môžu nastať. Predstavte si situáciu, že v kolónach budú stáť aj smetiarske autá. Každé smetiarske auto v súčasnosti vyráža trikrát denne, dvakrát po komunálny odpad, na tretí krát vyberá buď plast, alebo papier, a ak to nebudú stíhať, tak Bratislavu môže zaplaviť kopa odpadkov. Preto sme iniciovali stretnutia so spoločnosťou OLO, bohužiaľ, bude buchot, ale zvoz odpadkov musí začať od 4. hodiny rána, aby sme sa ranným zápcham vyhli.

Spaľovňa, kam vyvážajú odpadky, je v Ružinove za Slovnaftom, pričom ide o časť, ktorá tiež bude veľmi silno postihnutá. Krízové situácie riešime aj ohľadom Slovnaftu, ktorý v najbližšom polroku bude mať veľkú odstávku, kde nárazovo pribudne dvetisíc zamestnancov, ktorí sa musia dostať do práce načas, pretože idú v kontinuálnej trojsmennej prevádzke. Snažíme sa riešiť aj zásobovanie – vyvážajú sa tam výbušné ropné látky, benzíny. Tieto všetky látky by sa mali do spoločnosti dovážať prevažne v noci. Predstavte si takú situáciu, že k tomu všetkému, čo nás v Bratislave čaká ohľadne dopravy, by ešte v kolóne vybuchla cisterna s benzínom.

Čo v prípade nehody, alebo krízovej situácie?

– V spolupráci s hasičmi a ministerstvom vnútra pripravujeme krízové opatrenia na to, aby požiarnici alebo sanitky boli pripravení okamžite zasiahnúť. Nakupujeme bandasky s benzínom a podobné veci. Rozmýšľame nad rozmiestnením mobilných toaliet popri cestách, o nákupe vody v prípade, ak vodič uviazne v dlhej kolóne, aby sme ich vedeli zásobovať. My stále dúfame v to, že samotní vodiči a ľudia budú k sebe ohľaduplnní, a že pochopia túto dočasnú zlú situáciu. V prípade, ak rodina má dve alebo tri autá, tak pôjdu všetci naraz jedným. Viem, že to nevedia spraviť všetci, pretože, opakujem, nemôžeme za to, čo sa deje. Budeme sa to snažiť uľahčiť, ale jediné skutočné riešenie v rukách nás samotných je, uvedomiť si tú situáciu a vo väčšej miere využívať alternatívne formy dopravy.

Kvôli dopravným obmedzeniam musela spoločnosť OLO posunúť harmonogram zberu odpadu. Začnú od 4. hodiny ráno. Zdroj: OLO.sk

Hovorili ste, že okrem Gagarinovej cesty a Prievozu budú vyťažené aj okolité cesty. Ktoré časy najkritickejšie?

– Mohol by som povedať zoznam ciest a komunikácii, ktoré budú vyťažené, ale to by sme tu sedeli veľmi dlho. V dopravných modeloch vyšla v zásade iba jedna cesta, na ktorej bude menej áut ako v súčasnosti, a tou je časť diaľničného obchvatu. Tým, že sa nebude dať zísť na križovatke Prístavný most, tak väčšina áut bude musieť zísť skôr, a to už pri sídle televízie TA3 na Gagarinovu ulicu, a preto ten jeden úsek Prístavného mostu by nemal byť až tak zaťažený.

Samotný diaľničný obchvat bude vhodnou obchádzkovou trasou v prípade, ak sa vodiči potrebujú dostať krížom cez mesto. Avšak, toto všetko sa môže zmeniť. Poznáme vodičov, ktorí si po pár dňoch budú hľadať vlastné obchádzkové trasy. V tomto prípade sú cesty ako voda – ak uzavriete jedno potrubie, natlačí sa do okolitých. Čiže v súčasnosti sa nedá povedať, čo bude to správne a odporúčané. Musíme sa pripraviť na výrazné zhoršenie situácie. Veľmi zjednodušene sa odhady dajú popísať tak, že ak dnes je najhoršia zápcha ráno a večer, tak od pondelka bude počas celého dňa vo väčšej časti Bratislavy.

Hrozí v Ružinove dopravný kolaps? Ak áno, ako by sa mu dalo vyvarovať?

– Ružinov zažíva dopravný kolaps v dopravných špičkách už dnes. Cesty, ktoré máme, sú úplne na hranici vyťaženosti, sú vyťažené na 110 až 120 percent oproti ich kapacite a predstavte si, počet áut sa v niektorých úsekoch ešte zdvojnásobí alebo strojnásobí. Čiže odpoveď bohužiaľ znie, že áno, dopravný kolaps tu naozaj hrozí. Bratislavčania v tejto mestskej časti zažívajú dopravné kolapsy najmä pred Vianocami, keď sa v okolí nákupných centier nahrnie veľké množstvo áut. A rovnakú situáciu budeme zažívať najbližšieho pol roka. 

Kontaktujú vás v tejto veci samotní Ružinovčania?

– Kontaktuje nás veľké množstvo obyvateľov. Magistrát mesta zriadil pre túto potrebu horúcu linku, ktorej číslo je 0800 24 2000, na ktorej budú poskytované aktuálne informácie z dopravy. Veľmi si vážime prístup ministerstva vnútra a polície, ktorí prišli pomáhať. Vyťažené križovatky by mali byť riadené dopravnými policajtami, aby sa zabránilo zhoršeniu situácie z dôvodu tradičného bratislavského športu – vjazd do križovatky na poslednú chvíľu a následne blokovanie premávky zo všetkých ďalších smerov. Bus pruhy budú monitorované elektronickým systémom, čiže ich zneužívanie bude pokutované prostredníctvom objektívnej zodpovednosti. Naozaj vyzývam k ohľaduplnosti, pretože skrátenie času cez bus pruhy bude každého vodiča stáť 99 eur pokutou, ktorá mu príde poštou aj v prípade, keď má pocit, že ho pri tom nikto nevidel. 

Komunikujete v tejto veci so starostami ostatných dotknutých mestských častí?

– Krízový štáb, ktorý sa schádza pravidelne a snaží sa prijímať opatrenia, má v súčasnosti asi 70 členov. Nie sú tam len starostovia ostatných dotknutých mestských častí, ale aj policajti, župa. Opatrenia prijali aj z toho hľadiska, že narýchlo vznikli nové záchytné parkoviská. Opäť ide o vec, ktorá sa 20 rokov nedarila, a zrazu sa ich niekoľko podarilo otvoriť. Posilnili sa linky Slovak Lines. Jedno z prvých opatrení, ktoré som osobne navrhoval, bolo, že ak chceme zatraktívniť MHD na najvyťaženejších cestách ako je Gagarinova, by mala byť frekvencia doslova jeden autobus za minútu. Najprv všetci hovorili, že sa to nedá zariadiť, ale ak si dnes pozriete spoje MHD spolu so Slovak Lines, tak sa k tejto frekvencii veľmi blížime. Treba povedať, že bus pruhy na Gagarinovej nie sú skutočné bus pruhy, pretože kvôli šírke komunikácie by sa tam nevošlo toľko pruhov, ale ide o pruhy so zákazom vjazdu osobných motorových vozidiel, čiže sú úrčené pre nákladné autá a pre MHD. 

Aké odporúčania máte pre vodičov, aby sa najbližšie dva roky zvládli v relatívnom pokoji?

– Najhoršie obdobie nás bude čakať najbližších šesť mesiacov. Vtedy sú uzavreté vjazdy z Prístavného mosta, aj ulica Mlynské Nivy. Približne po pol roku by sa mali Mlynské Nivy otvoriť pre MHD, po ďalších štyroch až piatich mesiacoch aj pre osobnú dopravu. Je treba povedať, že hlavný problém sa volá Prístavný most. Je dobrá správa, že najvyťaženejšia línia, ktorou je cesta z Petržalky do Ružinova, bude za celé dva roky, kedy sa bude rekonštruovať Prístavný most, uzavretá iba približne dva týždne. Bohužiaľ, v tomto sa vodičom veľmi rady nedajú dať. Je potrebné vyzbrojiť sa trpezlivosťou, ohľaduplnosťou, mali by sme byť na seba dobrí, pretože ponáhľanie sa v tomto prípade ani nebude možné. To, čoho sa my naozaj obávame, sú krízové stavy. Bus pruhy sú určené aj pre sanitky a rýchlu zdravotnícku pomoc, či pre hasičov. Pripravujeme aj opatrenia v prípade autonehody, aby sme mali autá kam odtiahnuť v blízkosti hlavných ciest, aby nezavadzali v premávke a nespôsobili ďalšie zhoršenie dopravy. Ak môžete, nechajte auto doma. 

POZRITE SI CELÝ ROZHOVOR:

Viac o téme: autobusy, Bratislava, cesty, doprava, dopravný kolaps, Gagarinova, hasiči, komoplikácie, mestská časť, MHD, MV SR, nehoda, obmedzenia, OLO, parkoviská, prístavný most, Ružinov, SLovnaft, starosta, uzávera, vodiči, záchranka

Súvisiace články