Regióny Bratislava Domáce Top

Vieme, ako by volil v komunálnych voľbách “bratislavský internet”. Prinášame výsledky nezverejneného prieskumu

Bratislavský hrad - SITA/Marko Erd

BRATISLAVA – Volebné prieskumy majú odpovedať na otázku, kto z kandidátov či strán má akú podporu u voličov. V predvolebnom období realizovala agentúra Focus internetový prieskum, ktorého výsledky pre nízke zastúpenie ľudí nad 55 rokov nakoniec nezverejnila. Prieskumu sa zúčastnilo podľa odpovedí respondentov aj nadštandardne veľký počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí a to až 69%. Na stránke www.bratislavskyprieskum.sk ho agentúra sprístupnila až nedávno a my vám jeho výsledky prinášame.

 

V prípade voľby bratislavského primátora by bol náskok zvoleného Matúša Valla ešte väčší ako v skutočnosti. V pomere k ostatným kandidátom by podľa “bratislavského internetu” získal až 53,61% oproti skutočnému výsledku 36,54% zo všetkých hlasov. Václav Mika bol na druhom mieste v skutočnosti a aj podľa názoru internetového prieskumu a to s minimálnym rozdielom medzi výsledkom (22,68%) a prieskumom (21,77%). Na treťom mieste by sa podľa internetu umiestnil Ján Mrva so ziskom 13,42%, v skutočnosti získal až 17,27%, čo mu v realite ale stačilo až na štvrté miesto. Vo voľbách ho totiž predbehol aj Ivo Nesrovnal s 18,42% hlasov, zatiaľ čo internetový prieskum mu predpovedal len 7,43%.

Výsledky internetového prieskumu pri voľbe bratislavského primátora. Zdroj: bratislavskyprieskum.sk

V Starom Meste prieskum trafil víťaza. Zuzana Aufrichtová vyhrala na internete aj v skutočnosti. V internetovom prieskume získala o čosi viac – až 49,12% ako v samotných voľbách – 36,59%. Na druhom mieste internet volil Barboru Oráčovú s 20,97%, v skutočnosti sa jej podarilo obsadiť až piate miesto s 8,44% hlasmi.

Výsledky internetového prieskumu v bratislavskom Starom Meste. Zdroj: bratislavskyprieskum.sk

“Bratislavský internet” by volil rovnako v Ružinove. Víťazom pre neho bol Martin Chren a to s 31,17%, ktorý v skutočnosti získal ešte o niečo viac (34,21%). Druhé miesto by na internete tesne obsadila Jana Poláčiková až s 30,98%. V skutočnosti získala len 16,47% a tretie miesto.

Výsledky internetového prieskumu v bratislavskom Ružinove. Zdroj: bratislavskyprieskum.sk

 

Najväčšie rozdiely medzi názorom internetu a volebným výsledkom zaznamenali až tri mestské časti. Podľa internetu by vyhrala v Petržalke Tatiana Kratochvílová, v skutočnosti vyhral Ján Hrčka. V Novom Meste bol jasným favoritom internetu Matúš Čupka. Ten by bol ale zároveň najväčšou nepresnosťou “bratislavského internetu”, jeho internetový zisk bol až o 18% väčší ako skutočnosť. Porazil ho staronový starosta Rudolf Kusý, ktorému internet dával 43,24%, pritom vyhral so ziskom až 58,49%. Podunajské Biskupice vnímal internet ako jasné pre Romana Lamoša (28,88%), v skutočnosti vyhral Zoltán Pék, ktorý podľa prieskumu na internete obsadil až tretie miesto. Lamošov skutočný zisk bol približne o 11% nižší a Pékov o približne 7% vyšší.

Pri samotnom prieskume bolo vyplnených 17 881 dotazníkov. Na základe viacstupňovej kontroly bolo zo spracovania agentúrou vylúčených 6,247 dotazníkov, ktoré vykazovali známky možného podvodného správania zo strany respondentov. Do spracovania tak bolo zaradených 11,634 dotazníkov, z ktorých 9,281 bolo vyplnených kompletne.

Prieskum teda dokázal správne identifikovať víťaza voľby primátora a okrem Petržalky, Nového Mesta a Podunajských Biskupíc aj starostov jednotlivých mestských častí. “Bratislavský internet” silno nadsadil zástupcov Tímu Vallo a mimoparlamentného Progresívneho Slovenska a Spolu.

Do uzávierky agentúra Focus na otázky neodpovedala.