Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Viete kto bol svätý MIKULÁŠ a prečo nosí deťom sladkosti? Je to historická a skutočná postava

Svätý Mikuláš je historická a reálna postava, ktorá nosí deťom darčeky a sladkosti. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – December je pre deti jedným z najkrásnejších mesiacov v roku. Nielen pre vianočné sviatky a prázdniny, ale aj pre mikulášske oslavy, ktoré majú 6.decembra na Slovensku dlhoročnú históriu a neopakovateľnú atmosféru. Pritom postava svätého Mikuláša nie je fikcia, ani vymyslený príbeh. On skutočne existoval.

 

Ako informujú vianoce.sk svätý Mikuláš sa narodil okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie, pravdepodobne v Patare v Lýcii (dnešné Turecko). Bol biskupom a jeho dobrota, spravodlivosť a obetavosť mu priniesli veľkú obľubu medzi ľuďmi. Patrí k svätým, ktorí požívajú úctu po celom svete. Svedčia o tom mnohé kostoly a oltáre, postavené na jeho česť. V meste Myra, ktoré ležalo neďaleko mora, sa stal biskupom. Bol známy vďaka svojej mimoriadnej zbožnosti, nadšeniu a zázrakom. Zachovával pôst a hovorí sa, že v stredu a piatok jedol iba raz, aj to až večer. Rodičia zomreli, keď bol ešte mladým mužom. Po sebe však zanechali taký majetok, že Mikuláš sa nemusel báť o svoje živobytie.

On sa však rozhodol všetko venovať chudobným a tu sa spomína azda najznámejšia príhoda z jeho života. Mikuláš bol totiž známy vďaka svojej mimoriadnej zbožnosti, nadšeniu a zázrakom. „Medzi jeho najznámejší skutok patrí záchrana troch schudobnelých dievčat, ktoré chcel otec poslať do nevestinca. Hovorí sa, že istý boháč mal tri dcéry. Keď schudobnel a jeho rodina už nemala čo do úst vložiť, rozhodol sa, že z dievčat urobí neviestky. Dozvedel sa o tom svätý Mikuláš, zabalil do kusa látky zlato a vhodil ho do mužovho domu. To zopakoval trikrát, až kým peňazí nebolo toľko, že sa všetky tri dievčatá mohli čestne vydať,“ informujú vianoce.sk. Pravdepodobne sa tu začína tradícia obdarovávania na sv. Mikuláša.

 

Svätý Mikuláš je historická a reálna postava, ktorá nosí deťom darčeky a sladkosti. ZDROJ: TASR

Zomrel v pokročilom veku a má byť pochovaný vo svojom biskupskom sídle Myra. Neskôr boli jeho pozostatky prenesené do talianskeho mesta Bari. Jeho sviatok si uctievali v celom vtedajšom známom kresťanskom svete. Na byzantských pečatiach sa jeho obraz objavuje častejšie než obraz kohokoľvek iného. V neskoršom stredoveku mu bolo iba v Anglicku zasvätených skoro štyristo kostolov. Zaujímavosťou je, že najväčšiu popularitu má sv. Mikuláš v Rusku. Spolu so sv. Ondrejom je patrónom národa. Ruská pravoslávna cirkev dokonca má sviatok jeho prenesenia. „V Mikulášovom živote sa viac krát opakuje číslo tri – z búrky zachránil 3 námorníkov, k životu vzkriesil 3 zabitých mladíkov, pred smrťou zachránil 3 neprávom odsúdených,“ konštatujú vianoce.sk.