Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

Vlna TROPICKÝCH HORÚČAV je na konci, užite si ešte teplý deň: Prichádza výrazné ochladenie, búrky a dážď!

Prichádza ďalšia vlna horúčav! Teplota pôjde nad +35 °C. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Iba pár dní bolo na Slovensku veľmi príjemné počasie, kedy sa teploty pohybovali do 30 stupňov. Tomu je ale koniec. Opäť tu totiž máme tropické horúčavy a extrémne teplo.

 

Podľa meteorológov bol júl na našom území pekelne horúci, teploty prekročili magickú hranicu 40 °C a dokonca sme zaevidovali na Slovensku tretí najteplejší deň v histórii. To spôsobuje extrémne sucho, ktoré sa v najbližších dňoch ešte zvýrazní. „Od začiatku týždňa ovplyvňuje počasie na našom území tlaková výš od severu. Tá sa tiahne cez naše územie až nad oblasť Stredomoria. Takýto vývoj sa na našom území očakáva minimálne do soboty, no k slnečnému počasiu sa pridajú aj vysoké teploty. Do našej oblasti totiž začne od juhozápadu prúdiť veľmi teplý vzduch, ktorý vyženie teploty opäť nad hranicu +30 °C,“ informuje imteo.sk. Prekročenie hranice 30 °C sme na Slovensku zaznamenali už v stredu, odvtedy teploty stúpajú, atakovať majú až +37 °C.

 

Prichádza ďalšia vlna horúčav! Teplota pôjde nad +35 °C. Zdroj: archív zoznam.sk

„Vo štvrtok hranicu +30 °C prekročíme na viacerých miestach, pričom na západnom Slovensku by mohli teploty atakovať až hranicu +35 °C. Najteplejšími dňami na našom území bude piatok a sobota. Zatiaľ čo v piatok bude najteplejšie na západnom Slovensku, kde sa teploty môžu dostať až k hranici +37 °C, na strednom Slovensku to bude do +34 °C a na východe maximálne slabo nad +30 °C, tak v sobotu by malo byť najteplejšie na východe a juhu územia,“ konštatuje portál. Aj preto bola výstraha druhého stupňa na piatok 5. augusta v čase od 13.00 do 18.00 hodiny. Pozor si treba dať aj na vysoký UV index, ktorý vo štvrtok dosiahne hodnotu 6,9. Vonku sa treba chrániť odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom a okuliarmi. Mimoriadne teplé počasie na Slovensku zotrvá až do soboty, kedy od severozápadu postúpi k nám studený front, ktorý prinesie nielen ochladenie, ale aj intenzívnejšie búrky a dážď.

Nad Európou ale už úraduje studený front, ktorý priniesol ochladenie napríklad na britské ostrovy a počas štvrtku ovplyvňoval počasie aj vo Francúzsku a v Beneluxe. Nás zatiaľ studený front a búrky ešte nezasiahli, to sa však má zmeniť už v piatok večer, kedy sú hlásené silné búrky pre Česko a Rakúsko. “Keďže v piatok sa koná mnoho spoločenských akcií, tak meteorológovia z Česka a z Rakúska už teraz varujú ľudí, že hrozia silnejšie búrky, ktoré môžu byť sprevádzané silnejším vetrom,” uviedli. K nám má ochladenie doraziť v sobotu ráno, ale silných búrok by sme sa mali vyvarovať. “Zatiaľ čo v severozápadnej časti územia bude oblačno a chladnejšie s teplotami do +25 °C, tak v juhovýchodnej časti územia bude naďalej aj počas soboty horúco a slnečno,” znie prvotná predpoveď.