Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Vodiči, pozor! Sú tu nové a prísne pravidlá cestnej premávky. Za ich porušenie dostanete poriadne mastné pokuty

Ilustračné. Zdroj: akcnezeny.sk
Novela cestného zákona upravuje nové pokuty za telefonovanie v aute a nedodržiavanie rýchlosti. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Letné mesiace sú nielen obdobím zvýšeného pohybu motoristov po cestách, ale pre šoférov nastalo aj množstvo zmien v zákone o cestnej premávke, ktorý sa výrazne novelizoval a sprísnil. Ak teda nechcete platiť vysoké pokuty, mali by ste na cestách dodržiavať nové pravidlá.

 

Už od 15. júla platí novela zákona, ktorá sa týka definície dopravnej nehody. Zákon aktuálne určuje viacero prípadov, kedy sa kolízna situácia na ceste definuje ako dopravná nehoda a je nutné privolať políciu. Ide  o prípady, ak sa:

  • a) sa usmrtí alebo zraní osoba,
  • b) sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie
  • c) uniknú nebezpečné veci
  • d) na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona – výška tejto škody je nad 3 990 eur

Novelizáciou zákona sa tiež upravuje, že ak pri dopravnej nehode nebude škoda vyššia ako 3 990 eur a ak nepríde k naplneniu ostatných podmienok v bodoch a až c, políciu nie je potrebné volať. „Všetky povinnosti si vinník aj poškodený splnia na mieste, spíšu Záznam o nehode a následne budú riešiť škodovú udalosť vo svojej poisťovni. Bude však o to dôležitejšie všetko zdokladovať, aby poisťovňa nemala námietky, prípadne jej nejaký dôkaz nechýbal, keďže Policajný záznam už nebude. Na druhej strane sa však pri bežných väčších ťukancoch zjednoduší a zrýchli proces,“ informujú netfinancie.sk.

 

Novela cestného zákona upravuje nové pokuty za telefonovanie v aute a nedodržiavanie rýchlosti. Zdroj: archív zoznam.sk

Od 1.augusta sa výrazne sprísňujú aj pokuty za prekročenie povolenej rýchlosti a telefonovanie za volantom. Sankcie môžu očakávať aj motoristi, ktorí opakovane výrazne prekročia rýchlosť. „V obci minimálne o 50 kilometrov za hodinu a mimo obce o najmenej 60 kilometrov za hodinu. Takéto prekročenie rýchlosti sa tiež zaradí medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom,“ zdôrazňuje polícia. V praxi to znamená, že tieto porušenia sa budú rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov, keď sa už vodič musí podrobiť opatreniam, ako je napríklad doškoľovací kurz v autoškole, preskúšanie odbornej spôsobilosti, preskúmanie zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti.

Výška pokuty sa v tomto prípade nemení. „V blokovom konaní je najprísnejšia peňažná pokuta za rýchlosť od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní je to od 500 do 1000 eur. Vyššie pokuty dostanete aj za držanie a obsluhovanie telefónu počas jazdy bez systému „voľné ruky“ alebo hands free. Aj tu ide o porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Telefonovanie cez hands free rúk, je v aute v poriadku a je povolené,“ dodáva polícia.

 

Novela cestného zákona upravuje nové pokuty za telefonovanie v aute a nedodržiavanie rýchlosti. Zdroj: archív zoznam.sk

Ďalšie zmeny v pravidlách cestnej premávky začnú platiť od 1. septembra 2022. Skončili opatrenia o odložení technickej a emisnej kontroly, ktoré na Slovensku v dôsledku mimoriadnej situácie platili viac ako dva roky (mimoriadna situácia bola vyhlásená 12. marca 2020 o 6:00 hod). Majitelia vozidiel tak nemali povinnosť ísť na novú technickú a emisnú kontrolu. Pôvodné opatrenie platí už iba do konca prázdnin. Od septembra totiž končí „prechodné obdobie“ na predĺženie platnosti technickej a emisnej kontroly o tri mesiace. Parlament ho totiž zrušil a o tri mesiace predĺžená platnosť bude platiť už iba pri tých kontrolách, ktorým lehota uplynie najneskôr 31. 8. 2022. Ale iba na Slovensku.

„Pri prevádzke vozidla v cestnej premávke v iných štátoch je potrebné mať platnú technickú kontrolu a emisnú kontrolu a vodič vozidla je povinný sa kontrolným orgánom preukázať platnými dokladmi o technickej kontrole a emisnej kontrole. Vozidlo bez platnej technickej kontroly a emisnej kontroly je nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke,“ konštatuje portál topspeed.sk. Ale policajti vám pre zlý technický stav môžu zobrať papiere od vozidla a dať aj mastnú pokutu. „Ak sa pri vyšetrovaní dopravnej nehody zistí, že za ňu môže zlý technický stav vášho vozidla, kráteniu poistného plnenia sa nevyhnete bez ohľadu na to, či ste na vozidle mali alebo nemali platnú STK,“ dodáva topspeed.sk.