Regióny Bratislava Top

Vodiči sú úplne na nervy z prejazdu cez Dúbravku. Každý deň tu skolabuje doprava

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Každým dňom im čoraz viac kolabuje doprava. Po tom, ako sa v bratislavskej Dúbravke a Karlovej Vsi začalo s opravou električkovej trate, si ľudia obrňujú svoje nervy. Nie je totiž deň (okrem víkendu), kedy by v ranných a popoludňajších špičkách nestáli zo všetkých smerov v kolónach. Riešením by bolo presadnúť do MHD, ktorá je však veľakrát preplnená na prasknutie. Kompetentní už obdržali viaceré sťažnosti. Situácia sa napriek tomu čoraz viac zhoršuje priamo úmerne tomu, aké je vonku počasie.  

 

Sú v zapeklitej situácii. Obyvatelia Dúbravky už s nedočkavosťou odpočítavajú dni, kedy sa ukončia prvé dve etapy modernizácie Dúbravsko-Karloveskej radiály. Dôvod je prostý – nekonečné kolóny, ktoré sú deň odo dňa horšie a horšie. Už skoro ráno sa vytvárajú od odbočky na Harmincovu až po Dom kultúry v smere do mesta. Zapríčiňuje to tzv. “lievik”, kedy sa pre rekonštrukciu podchodu na Damborského z dvojprúdovej cesty stala jednoprúdová. Následne majú vodiči na svetelnej križovatke jeden odbáčací pruh k zimnému štadiónu a jeden, ktorý vedie do Karlovej Vsi. Vodiči sa často sťažujú aj na zlé nastavenie semaforov na danej križovatke, zdržanie mnohokrát presiahne aj štvrť hodiny.

Aby toho nebolo málo, nedávno zatvorili aj prejazd cez električkovú trať od Beňovského smerom na Damborského. Po viacerých dopravných kolapsoch, ktoré nastali minulý týždeň, sa vedenie mesta spolu so starostami Dúbravky a Karlovej Vsi rozhodlo konať. Kolóny sa totiž tvoria na všetkých úsekoch – od Janka Alexyho smerom na diaľnicu, na Trhovej v smere na Janka Alexyho, od Beňovského/Bagarovej na diaľnicu, od Saratovskej až k Harmincovej, či od Lamača v smere na Harmincovu. Všetky cesty sú plné.

Ranné aj popoludňajšie kolóny v bratislavskej Dúbravke sú neznesiteľné. Zdroj: Glob.sk

Môže za to modernizácia

“Doprava v uvedenom smere je v súčasnosti ovplyvnená prebiehajúcou modernizáciou Dúbravsko-Karloveskej radiály. Stavbu v takomto rozsahu nie je možné realizovať bez nevyhnutných dopravných obmedzení, ktoré sa nutne prejavia v celom území vrátane Lamača. Veríme, že po modernizácii radiály sa situácia opäť upokojí,” uviedol hovorca magistrátu Peter Bubla. Ako dodal, po rekonštrukcii trate budú mať cestujúci k dispozícii bezpečnejšiu a tichšiu električku v smere do centra, čo by mohol byť jeden z argumentov, prečo sa ľudia rozhodnú namiesto auta využiť práve MHD – konkrétne električky.

“Okrem toho smerujeme k uzavretiu problému okolo Harmincovej ulice a jej rozšíreniu, čo tak isto výrazne pomôže motoristom a plynulosti premávky v tomto území,” napísal následne. Harmincova ulica je v súčasnosti jednuprúdová – z aj do centra a jej prípadnému rozšíreniu doteraz bránili majitelia priľahlých pozemkov. Tie sa však podarilo odkúpiť a cesta by sa tak mohla stať dvojprúdovou.

Popoludňajšia každodenná idylka od Patrónky v smere do Dúbravky. Autá sa koľkokrát nevedia dostať cez svetelnú križovatku. Zdroj: Glob.sk

Uzavretie priecestia pri Dome služieb

Problém si uvedomujú aj na miestnom úrade v Dúbravke. Evidujú aj viaceré sťažnosti od obyvateľov, ktoré sa týkajú viacerých dopravných tém. Ako uviedla hovorkyňa úradu Lucia Marcinatová, dopravnú situáciu v Dúbravke výrazne zhoršila modernizácia električkovej trate. Dodala, že ohľadom tejto témy prebehli viaceré stretnutia nielen s magistrátom, ale aj so stavebníkom a zhotoviteľom stavby. “Pomohlo by čo najskôr, alebo aspoň podľa plánu, dokončiť práce v súvislosti s modernizáciou električkovej radiály a tiež rozšíriť Harmincovu ulicu,” vysvetlila. Okrem kolón sa obyvatelia sťažujú aj na stav ciest, ktoré zhoršil presun ťažkých strojov kvôli modernizácii električkovej trate, aj na preplnené kapacity autobusov, či na prepojenie Dúbravka-Lamač.

Všetky tieto problémy sa snažil magistrát vyriešiť na poslednom stretnutí so starostom mestskej časti Martinom Zaťovičom a dopravnými odborníkmi. Vytýčili tri najväčšie problémy súvisiace s modernizáciou električkovej trate, ktoré výrazne spomaľujú premávku v mestskej časti. Okrem toho ozrejmili, že od štvrtka je uzatvorený prechod cez priecestie “na M. Schneidera-Trnavského na úrovni ulíc Bagarova a Hanulova. Rekonštrukcia tohto priecestia bude trvať 30 dní. Najbližšie priecestie pre motorové vozidlá cez električkovú trať v smere do Dúbravky bude na úrovni ulíc Janka Alexyho a Pod záhradami.” 

Magistrát sa rozhodol konať

Na stretnutí primátor Matúš Vallo prisľúbil návrhy riešení, pričom viaceré sa už v priebehu dní zrealizovali. “Máme pripravené niektoré zmeny v organizácii dopravy na Harmincovej, ktoré zabezpečia plynulejší prejazd po tejto ulici, čo by zároveň zrýchlilo aj prejazd po M. Schneidera-Trnavského. Od štvrtku sú na ulici aj hliadky mestskej polície, ktoré usmerňujú chodcov pri prechádzaní touto ulicou tak, aby premávka nebola príliš často prerušovaná. Ďalším opatrením, ktoré od dnes zaviedol Dopravný podnik, sú dodatočné dve záložné vozidlá. Zároveň je predpoklad, že v priebehu týždňa by pri podchode na Damborského mohli byť opätovne sprejazdnené oba jazdné pruhy, teda na danom úseku sa už nebude tvoriť „lievik“,” uzavrela mestská časť na sociálnej sieti.

A ako to vyzerá s dodržaním posledného uvedeného termínu v súvislosti s modernizáciou dúbravsko-karloveskej radiály? Kým zhotoviteľ sľuboval prvú etapu rekonštrukcie stihnúť do konca septembra, nestalo sa tak. Zdržať ich malo nájdenie inžinierských sietí bez majiteľa. Práce sa tak mali predĺžiť o mesiac, nakoniec by mala byť prvá fáza od Molecovej po obratisko Karlova Ves hotová 18. novembra. “Podľa doterajších informácií od zhotoviteľa by mala byť stavba dokončená začiatkom druhej polovice novembra (budúci týždeň). Následne tam bude prebiehať technicko-bezpečnostná skúška (vrátane električkou vykonávaných jázd),” uzavrel Peter Bubla. Druhá etapa od obratiska Karlova Ves po M. Sch. Trnavského v Dúbravke by mala byť hotová 20. decembra tohto roku.

Galéria
Kolóna na ulici Janka Alexyho v smere na diaľnicu. Zdroj: Glob.sk
Pohľad na kolónu z Trhovej ulice. Zdroj: Glob.sk
Pohľad na kolónu na svetelnej križovatke v smere do Dúbravky. Zdroj: Glob.sk
Smutný pohľad z autubusu na zastávke Pri Kríži. Zdroj: Glob.sk
Práce na modernizácii napredujú, prvá etapa však už mala byť dávno hotová a spustená. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Prvá etapa mala byť dávno ukončená. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Prvá etapa modernizácie by mala byť ukončená budúci týždeň. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Za patáliami okolo električkovej trate má stáť človek, ktorý má mať blízko k Marianovi Kočnerovi. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next