Regióny Bratislava Šport Top

Vojna v slovenskom lyžovaní nemá obdobu! Situáciu rieši aj Vlhovej tím

Petra Vlhová sa teší po triumfe v obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Poprad – Dvaja kohúti na jednom smetisku alebo vojna medzi Slovenskou lyžiarskou asociáciou a Zväzom slovenského lyžovania traumatizuje už niekoľko mesiacov slovenskú športovú verejnosť. Rozohrala sa veľká zákulisná hra, kde každá strana vyťahuje právne argumenty všetkého druhu a do ktorej viac či menej prispieva aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.

 

Štatút národného športového zväzu donedávna patril Slovenskej lyžiarskej asociácii, ktorá zastrešovala slovenské lyžovanie. Ale rozhodnutím rezortu školstva o štatút prišla a slovenské lyžovanie po dohode s medzinárodnou lyžiarskou federáciou od decembra 2020 dočasne patrí pod správu Slovenského olympijského a športového výboru. A to dovtedy, kým sa nevymenuje nový národný športový zväz. Vznikol tak právny chaos, v ktorom je problém sa vyznať. Aj preto osobností slovenského lyžovania a olympijský výbor vyzvali predstaviteľov asociácie a zväzu, aby spoločne hľadali cestu k znovu zjednoteniu lyžovania na Slovensku. K ich výzve sa už vyjadril prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie Ivan Ivanič.

“Súčasné vedenie Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), ktorá je stále jediným národným zástupcom slovenského lyžiarskeho športu v Medzinárodnej lyžiarskej federácii (FIS) – NATIONAL SKI ASSOCIATION – NSA, podľa medzinárodných pravidiel, predpisov a rozhodnutí, vždy bojovalo za jednotu lyžiarskeho hnutia na Slovensku. SLA neporušila žiadne z medzinárodných pravidiel ani povinností voči FIS, ani podmienky zákona o športe ako Národný športový zväz (NŠZ). Vo svojich aktivitách neustále obhajovala záujmy všetkých lyžiarskych športov združených v národnom zväze. Nielen alpských lyžiarov, ale aj bežcov, snoubordistov, skokanov, združenárov, akrobatických lyžiarov či trávarov. Ako prezident SLA chcem veriť, že uvedené výzvy osobností sú myslené úprimne, s cieľom znovunastolenia legitímnej jednoty. Vítam tieto výzvy k zmieru. Hoc zo strany niektorých jej signatárov, ktorí doteraz aktívne stáli za štiepením lyžiarskeho hnutia, som o úprimnosti týchto snáh na pochybách,” povedal Ivanič.

 

Prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie Ivan Ivanič. FOTO TASR / Jaroslav Novák

Podľa prezidenta Slovenskej lyžiarskej asociácie umelé spôsobenie krízy v hnutí ministerstvom školstva a nezvládnutie negociačnej aktivity niektorých predstaviteľov olympijského výboru na začiatku zimnej sezóny, vážne poškodilo najviac športovcov i reprezentantov celej lyžiarskej asociácie. Tvrdí, že k zmiereniu vedie cesta bez zasahovania do integrity a autonómie lyžiarskej komunity, aby sa zamedzilo politickému vplyvu v lyžiarskom športe, klientelizmu a v riešení takýchto situácií sa zamedzilo nedemokratickému a protiprávnu konaniu, ako sa to deje práve teraz. Takéto konanie by malo byť ukončené. Aj Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) čaká na rozhodnutie súdu v tejto veci.

“FIS potvrdila, že SLA je národným lyžiarskym zväzom s dočasným obmedzením prihlasovania pretekárov na podujatia FIS, ako aj pretekov do kalendára FIS pretekov. Na základe žiadosti Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre údajnú ochranu pretekárov dočasne od 01.12.2020 tieto dve funkcie boli presunuté na SOŠV bez akýchkoľvek iných práv člena FIS.  Práva SOŠV sa nevzťahujú na ďalšie členské práva člena FIS. Tie ostali naďalej národnému lyžiarskemu zväzu SLA. Napriek tomu som pripravený sadnúť si so všetkými, ktorým leží na srdci budúcnosť lyžiarskeho športu na Slovensku, za jeden rokovací stôl. Tieto rokovania by však mali byť bez predsudkov a bez emócií. A zo strany zástupcov rezortu školstva aj bez politizovania a prehnaného aktivizmu, ktorému sa doteraz nie vždy dokázali vyhnúť. Ak si na takomto stretnutí, v záujme zachovania budúcnosti lyžovania na Slovensku, vyjasníme vecne minulosť a naformulujeme reálnu víziu ďalšieho nášho napredovania, zjednotenie lyžiarskeho hnutia na Slovensku má šancu. Pre jeho naplnenie urobím z mojej strany všetko, čo bude v mojich silách. dodal Ivanič.

 

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podľa Ivaniča Slovenská lyžiarska asociácia prežila najťažšiu sezónu v histórii lyžiarskeho hnutia a aj napriek obrovskému vplyvu pandémie s jej vážnymi dôsledkami a vyvíjaným extrémnym politickým tlakom, dokázala aj bez pomoci štátu päť mesiacov prežiť. Preto aj naďalej 75-80 percent reprezentantov a športovcov zostáva v jej radoch. Ivanič dodáva, že aj napriek tomu, že je lyžiarska asociácia stále členom medzinárodnej lyžiarskej federácie a z tohto titulu aj členom nášho olympijského výboru, ten zvažuje účelovú žiadosť Zväzu slovenského lyžovania o členstvo v Slovenskom olympijskom a športovom výbore.

Ak podľa jeho slov tento výbor danej žiadosti vyhovie, dôjde k porušeniu Olympijskej charty s následkami na medzinárodnej úrovni. Členom slovenského olympijského výboru sa totiž podľa medzinárodných pravidiel a Olympijskej charty môže stať iba člen medzinárodného zväzu v danom športe, ktorým v lyžovaní je stále Slovenská lyžiarska asociácia. “Spor je úplne spolitizovaný. Konkrétni ľudia zamestnaní na ministerstve zasahujú do autonómie a integrity lyžiarskeho hnutia a čo je horšie tento proces môže mať diplomaticko-športovo-politické dôsledky na medzinárodnej úrovni. SLA záleží na budúcnosti lyžovania ako celku a nie podporovať výlučne Super ligu,” dodal Ivanič.

Slovenský olympijský a športový výbor chcel celú situáciu urovnať a preto v pondelok 26. apríla zorganizoval spoločné pracovné stretnutie rezortu školstva, Slovenskej lyžiarskej asociácie a Zväzu slovenského lyžovania. Na ňom ponúkol obom stranám priestor na zmier a urovnanie sporov. Podľa generálneho sekretára slovenského olympijského výboru Jozefa Libu by sa všetko malo vyriešiť do piatka 30. apríla, kedy je na programe Valné zhromaždenie Slovenského olympijského a športového výboru. Obe organizácie majú dovtedy navrhnúť riešenia celej nepriehľadnej situácie.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati obrovského slalomu Svetového pohára v Jasnej. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Svoje aktivity má aj Zväz slovenského lyžovania, ktorý pokračuje v procese prijatia do Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Rozhodnúť by mohlo piatkové valné zhromaždenie Slovenského športového a olympijského výboru. „Z formálneho hľadiska sme naplnili všetky náležitosti potrebné pre prijatie do FIS,“ povedal výkonný viceprezident zväzu Ladislav Smolen. “Počkáme na verdikt pléna SOŠV, či podporí snahu ZSL a pridá sa k rozhodnutiu ministerstva školstva, ktoré určilo zmenu zastúpenia Slovenska v štruktúrach FIS. Práve ministerstvo je podľa stanov FIS jedinou oprávnenou organizáciou, ktorá menuje zástupcu v štruktúrach FIS. Ako hovoria stanovy FIS k tomuto rozhodnutiu ministerstva je potrebné priložiť aj podporné stanovisko národného olympijského výboru. Kvôli interným predpisom SOŠV musí stanovisko vedenia podporiť aj výkonný výbor a následne valné zhromaždenie,” vysvetľuje Ladislav Smolen.

“Zjednotenie lyžovania a upokojenie situácie pred olympijskou sezónou je jednoznačným cieľom aj ZSL. Preto veríme, že v piatok 30. apríla nájde naša úprimná snaha o jednotu v lyžiarskom hnutí podporu v pléne SOŠV a ZSL tak bude mať možnosť naplniť svoje poslanie a dospieť k prijatiu do FIS ako zástupca Slovenskej republiky. Až potom, ak ZSL prejde afiliáciou do FIS, je možné, aby sme sa uchádzali o štatút národného športového zväzu zastupujúceho lyžovanie na Slovensku,“ potvrdil prezident zväzu Ján Krajčík.

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (v strede), zľava rodičia Igor Vlha a Zuzana Vlhová, druhý sprava brat Boris Vlha s priateľkou Simonou Jágerskou. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Prioritou zväzu je, aby stal právoplatnou organizáciou, ktorá zastrešuje lyžiarov na Slovensku. Nielen Petry Vlhovej, ktorá prešla so svojím tímom zo Slovenskej lyžiarskej asociácie do Zväzu slovenského lyžovania. “Peťa je priorita, ale my tu máme aj iných reprezentantov, ktorí potrebujú vhodné prostredie a podporu v príprave na sezónu. Aj napriek tomu, že som ZSL spoluzakladal, náš reálny vstup prišiel až potom, ako sme sa presvedčili, že ZSL vie bez najmenších pochybností plniť úlohu národného zväzu. Úprimná vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na jeho vzniku a tvorbe. Poznám ich všetkých osobne a majú môj rešpekt. V dnešnej dobe sa podujali na priam nemožnú misiu a po rokoch tvrdej driny sú pred bránami úspechu. Tento pocit poznám veľmi dobre. Aj to je dôvod, prečo im dôverujem,” povedal Igor Vlha.

“Našou snahou sa bude uchádzať o svetové podujatia, aby sme ich mohli usporiadať pod hlavičkou FIS práve na Slovensku, a to nielen preteky Svetového pohára,” dodáva športová riaditeľka Zväzu slovenského lyžovania Jana Palovičová. Aktuálne tvorí členskú základňu ZSL 4000 pretekárov, trénerov, funkcionárov a ďalších činovníkov. “Členská základňa rastie. Šesťdesiat percent tvoria bývalí členovia Slovenskej lyžiarskej asociácie a tieto počty rastú. Tridsať percent našich členov nikdy nebolo registrovaných v SLA. Už teraz máme viac pretekárov, než bolo v minulosti v SLA. Naším cieľom je zjednotenie lyžiarskeho hnutia. Zastupujeme aj odvetvia, ktoré v SLA nemali svoje miesto, napríklad aj lyžovanie telesne znevýhodnených športovcov, lyžovanie vo voľnom teréne alebo skki.trikke,” povedal generálny sekretár zväzu Radovan Cagala.