Regióny Bratislava

Výška hladiny Dunaja v Bratislave klesla: Ministerstvo životného prostredia vylúčilo akékoľvek ohrozenie ľudí

Zdroj: TASR / Miroslav Košírer

BRATISLAVA – V utorok ráno klesla výška hladiny rieky Dunaj v centre Bratislavy pod 730 centimetrov. V súčasnosti dosahuje 725 centimetrov, pričom hydrológovia očakávajú počas utorka pokles výšky hladiny pod 650 centimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

 

Hladina Dunaja v centre Bratislavy kulminovala v utorok nadránom, keď o 3.00 h dosiahla výšku 734 centimetrov. V Devíne bola v utorok o 7.15 h výška hladiny 671 centimetrov a v Devínskej Novej Vsi 551 centimetrov. Aj v týchto miestach dosiahla mierny pokles.

Hladina rieky Dunaj stúpla na Slovensku po výdatných zrážkach v Rakúsku a Nemecku. Pre okres Bratislava platí momentálne výstraha prvého stupňa pred povodňou. Pre rozvodnený Dunaj a spätné vzdutie rieky Morava sú zatopené viaceré inundačné územia v hlavnom meste. Pod vodou je Slovanské nábrežie v Devíne, cyklochodník pri rieke Morava aj chodník pri Vodárenskom múzeu pri Karloveskom ramene. Zaplavená je aj časť nábrežia pri Pribinovej ulici či niektoré zelené plochy pri Petržalskej hrádzi.

Ministerstvo životného prostredia v pondelok (19. 7.) vylúčilo akékoľvek ohrozenie ľudí či majetku pri stúpajúcej hladine Dunaja. Povodeň z roku 2013 sa podľa rezortu nezopakuje, ako tvrdí, súčasná situácia je v norme.

Mesto už zasahuje proti záplavovým komárom

Hladiny riek Dunaja a Moravy v Bratislave po nočnej kulminácii postupne klesajú. Mesto Bratislava však už od utorkového rána zasahuje v zaplavených územiach Devínskej Novej Vsi, Devína i v ďalších častiach proti komárom. Používa pritom biologický larvicíd BTI, ktorý má zneškodniť larvy hmyzu ešte predtým, ako sa z nich stanú dospelé jedince. Magistrát tak chce minimalizovať kalamitné liahnutie takzvaných záplavových komárov.

“Zaplavené inundačné územia sú skutočne rozsiahle a príležitosti na liahnutie komárov sú tak veľké. Konáme preto rýchlo, aby sme zničili čo najviac lariev, kým sa z nich vyliahnu komáre,” uviedlo na sociálnej sieti hlavné mesto. Aktuálne zasahuje v bratislavskej Devínskej Novej Vsi a počas celého týždňa bude zasahovať aj prostredníctvom člnov či dronov, a to najmä pozdĺž tokov Dunaja a Moravy. Rieky v uplynulých hodinách zaplavili  inundačné územia najmä v okolí Devínskej Novej Vsi, Devína, Petržalky, Rusoviec a Čunova, ktoré sú zároveň aj významnými liahniskami komárov.