Regióny Bratislava Top

Bratislava dvíha ceny MHD. Chváli sa však, že ju robí cenovo dostupnejšou

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Mal to byť krok, ktorý urobí bratislavskú MHD dostupnejšou. Hlavné mesto už na jeseň čaká spustenie prvých zón v rámci celomestskej parkovacej politiky. Ruka v ruke s tým je potrebné zaoberať sa aj otázku prepravy ľudí po meste potom, ako sa jazda autom pre nich výrazne skomplikuje. Riešením má byť väčšia miera využívania mestskej hromadnej dopravy. Táto možnosť však najmä pre tých, ktorí sú zvyknutí denne chodiť autom, veľmi lákavá nie je. Pomôcť zmeniť to má novinka, s ktorou prišiel magistrát – výrazne lacnejší celoročný predplatný lístok. Táto veľká pomoc má však jeden háčik. Zatiaľ čo 365-dňový lístok vyjde cestujúcich menej, všetky ostatné pôjdu nahor.

 

„Vieme, že cena hrá dôležitú rolu pri rozhodovaní obyvateľov o výbere spôsobu prepravy po meste. Aby sme verejnú dopravu spravili dostupnejšou pre všetkých obyvateľov, v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava, Bratislavskou integrovanou dopravou a.s., Bratislavským samosprávnym krajom  a Ministerstvom dopravy a výstavby SR predstavujeme v rámci komplexnej zmeny cenníka IDS BK nový, výrazne lacnejší ročný predplatný cestovný lístok za 199 EUR pre vnútromestské zóny 100 a 101, ktorý bude možné využívať od 1. júla 2021 v dopravných prostriedkoch všetkých dopravcov zapojených do IDS BK,“ chváli sa magistrát. Ako upozornili, ide o zásadnú, až 25-percentnú zľavu oproti terajšej cene 264,20 eur.

Faktom je, že už od 1. júla tak tí, ktorí využívajú celoročné cestovné lístky, výrazne ušetria. Budú však jediní. Pri pohľade do cenníka je totiž jasné, že zvyšné predplatné lístky pôjdu už čoskoro nahor. V zóne 100 & 101 ste doteraz za 7-dňový základný lístok zaplatili 10,40 eur. Po novom vás ale bude stáť už 12 eur. 30-dňový lístok vás vyšiel 26,90, teraz to už však bude 30 eur a za „trojmesačný“, teda 90-dňový lístok, si taktiež priplatíte. Z doterajších 72,30 zaň zaplatíte o skoro osem eur viac, rovných 80.

Nové ceny predplatných cestovných lístkov. Zdroj: Magistrát hlavného mesta SR

„ Aj keď po zmene cenníka sa cestovné za niektoré typy lístkov zvýšia, sme presvedčení, že práve lacnejšia ročná električenka spraví verejnú dopravu v IDS BK dostupnejšou pre všetkých obyvateľov, ktorí sa po meste pravidelne pohybujú,“ argumentuje magistrát.

Porovnávajú sa pritom so susedným Rakúskom. “Pre porovnanie ročný predplatný lístok vo Viedni po zľavnení dosahuje 365 eur. Zníženie sumy za ročný predplatný lístok malo vo Viedni za následok prudký nárast podielu verejnej dopravy a zníženie využívania automobilov v prospech ekologických druhov dopravy o šesť percent za jeden rok,” tvrdia.

Zrušiť sa plánuje aj Bratislavská mestská karta. “Namiesto 10%-nej zľavy, vďaka ktorej držitelia BMK mali doteraz ročnú električenku za 237,78, od júla budú môcť všetci obyvatelia jazdiť verejnou dopravou po Bratislave za výrazne výhodnejšiu cenu 199 eur,” argumentujú. Pravdou ale je, že zľava vo výške 10 percent sa nevzťahovala iba na ročné “električenky”, ale na všetky predplatné lístky.

Aktuálni cenník predplatných cestovných lístkov. Zdroj: dpb.sk

Ruší sa tiež 15-minútový lístok, ktorý vás v základnej cene doteraz vyšiel 70 centov. Primátor Matúš Vallo to na sociálnej sieti Facebook vysvetľuje tým, že tento lístok bol najčastejšie zneužívaný na dlhšie jazdy. Keď sa tak po novom budete potrebovať previesť kratšiu vzdialenosť zahŕňajúcu dve či tri zastávky, kúpiť si budeme musieť minimálne 30-minútový lístok v hodnote 90 centov.

Hore pôjde aj 24-hodinový lístok. Namiesto 3,50 eur zaň zaplatíte 4 eurá. Rovnako tak si priplatíte aj pri 72-hodinovom lístku. Namiesto 8 zaň dáte 9 eur. Tieto lístky sú určené podľa dopravného podniku predovšetkým turistom alebo cestujúcim, ktorí v priebehu krátkeho obdobia plánujú zrealizovať väčšie množstvo ciest. Aj naďalej platí, že o niečo menej vás vyjdú lístky v elektronickej forme.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Na sociálnej sieti Facebook, kde sa Vallo týmto „zlacnením cestovného“ pochválil, sa strhla diskusia. „Aha. Takže vy zrušíte 15-minutove lístky, zdražíte dňové, týždňové, mesačné a trojmesačné, zrušíte zľavu na mestskú kartu a idete to volať dostupnejšou MHD? Super,“ píše jeden z diskutujúcich. Mnohí sa tiež búria proti zrušenie 15-minútových lístkov či upozorňujú aj na kvalitu cestovania MHD v Bratislave. Nájdu sa však aj takí, ktorých avizované zmeny potešili a vítajú ich.