Regióny Bratislava Top

VYŠŠIE ceny pre Slovákov! ZNÁMY reťazec predáva u nás tovar DRAHŠIE ako v zahraničí

ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák, FB/Polícia

BRATISLAVA – Napriek tomu, že žijeme v Európskej únii a očakávali by sme, že cena za rovnaký tovar, v rovnakej kvalite, s rovnakými parametrami a v rovnakej predajni bude rovnaká, nie je tomu, žiaľ, vždy tak. Spoločnosť Lidl predáva momentálne na svojich stránkach plynový gril, ktorý si na ich nemeckom webe viete kúpiť lacnejšie až o takmer 100 eur.

 

Blíži sa letná sezóna a spoločnosť Lidl do svojho sortimentu zaradila aj plynový gril Grillmeister. Na slovenskom e-shope si ho môžete kúpiť za zvýhodnenú cenu 269 €.

Cena plynového grilu od Lidl na slovenskom e-shope. Zdroj: Lidl.sk

Gril s rovnakými parametrami: so 6-timi plameňmi  (každý 2,5 kW), s bočným horákom (2,3 kW), s maximálnym celkovým výkon: max. 17,3 kW, so spotrebou pri maximálnom celkovom výkone cca 1 233 g/h, s rovnakými rozmermi 133 x 97 x 54 cm (Š x V x H), dokonca sa zhoduje aj kategória výrobku  I3 (B/P) 30; kúpite ale aj lacnejšie. Stačí si zájsť na nemeckú stránku spoločnosti LIDL a síce Lidl.de a budete ho mať len za 179€.

Cena plynového0 grilu od Lidl na nemeckom e-shope. Zdroj Lidl.de

Ako je to možné? Napriek tomu, že v Európskej únii je zakázaná cenová diskriminácia kvôli štátnej príslušnosti či krajine pobytu, tu sa to nejako neodrazilo. Vysvetľuje to aj Európska únia, ktorá dokonca upozorňuje, že ak kupujete tovar cez internet v rámci EÚ, “ceny sa v rámci jednej internetovej stránky môžu od krajiny ku krajine líšiť.” Ako dôvod uvádza, že môže ísť o poplatky na doručenie. Zároveň však aj uvádzajú, že “ak kupujete tovar cez internet bez toho, aby vám bol cezhranične doručený, napr. keď si niečo objednáte cez internet a plánujete si to u obchodníka alebo v predajni prevziať osobne, máte nárok na rovnaké ceny a špeciálne ponuky, aké majú aj zákazníci žijúci v danej krajine EÚ. Nemôžu vám naúčtovať viac či brániť vám v kúpe tovaru len preto, že žijete v inej krajine.”

Keďže v tomto prípade ide ale o rozdiel takmer 100€, pýtali sme sa na rôznu cenu spoločnosti Lidl. Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie je rôzna cena legislatívne v poriadku. “Cenová politika nielen obchodného reťazca Lidl, ale aj ďalších medzinárodných reťazcov nie je rovnaká na všetkých trhoch, a teda v jednotlivých krajinách ich pôsobenia môže mať ten istý výrobok rôzne ceny. Dôvodom týchto rozdielov môžu byť viaceré faktory, ktoré reálne ovplyvňujú a premietajú sa do cien jednotlivých výrobkov. Ide najmä o režijné – preukázateľné náklady, ktoré tvoria cenu (doprava, náklady na zamestnancov, energie, prenájom…) a ďalej o zisk, ktorý sa tvorí voľne, je však ovplyvňovaný napr. ekonomickou situáciou v krajine, objemom predávaného tovaru, konkurenčným prostredím,” uviedla SOI pre zregionu.sk. Cena toho istého tovaru, u toho istého výrobcu môže byť teda v dvoch krajinách diametrálne odlišná.