Regióny Bratislava Top

Z hororového internátu mestské byty: Magistrát sa rozhodol hasiť vážnu situáciu s nájomným bývaním v Bratislave

Záhorská Bystrica

BRATISLAVA – Bratislavský magistrát hasí kritickú situáciu s nájomným bývaním v meste. V Záhorskej Bystrici by malo vzniknúť 90 bytov pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. S mestským bývaním je na tom hlavné mesto Slovenska dlhodobo najhoršie spomedzi všetkých susedných krajín Európy. Hovoria to štatistiky, ktoré prezrádzajú, že iba 1% zo všetkých bytov v Bratislave sú mestské nájomné byty. Výstavbu plánujú spustiť koncom budúceho roka. 

 

Bratislava disponovala v júli minulého roku 877 nájomnými bytmi a ďalšími 1073, ktoré boli zverené jednotlivým mestským častiam. Tie sa nachádzajú v Petržalke, Karlovej Vsi, Novom Meste, Podunajských Biskupiciach a v Dúbravke. Všetky byty v správe mesta boli v tom čase obsadené. „Záujem o mestské nájomné bývanie dlhodobo prevyšuje dostupnú ponuku, preto pracujeme na rozšírení fondu mestských nájomných bytov“ vyjadrila sa v júli 2021 vtedajšia hovorkyňa bratislavského  magistrátu Katarína Rajčanová. Ďalej povedala, že na ubytovanie čakalo v lete minulého roka viac ako 600 ľudí. Okrem toho je mesto stále povinné zabezpečiť byty pre 500 ďalších obyvateľov z reštituovaných bytov. Vyzerá to tak, že na riešení tohto problému začal magistrát intenzívnejšie pracovať.

Postaví NOVÚ ŠTVRŤ: Vyrieši fínsky developer problém s nájomným bývaním v Bratislave?

V spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a mestskou časťou Záhorská Bystrica totiž avizoval, že spolupracuje na revitalizácií opusteného areálu bývalého učilišťa v Záhorskej Bystrici. „Rekonštrukciou objektu – bývalého internátu v Záhorskej Bystrici, vznikne približne 90 nových, cenovo dostupných mestských nájomných bytov. Mesto už má k projektu architektonickú štúdiu,“ uviedli z mesta.

Galéria
Záhorská Bystrica
Schátraný areál bývalého internátu v Záhorskej Bystrici. Zdroj: FB Matúš Vallo má rad Bratislavu
Záhorská Bystrica
Schátraný areál bývalého internátu v Záhorskej Bystrici. Zdroj: FB Matúš Vallo má rad Bratislavu
Záhorská Bystrica
Schátraný areál bývalého internátu v Záhorskej Bystrici. Zdroj: FB Matúš Vallo má rad Bratislavu
Záhorská Bystrica
Ilustračné. Zdroj: FB Matúš Vallo má rad Bratislavu
navigate_before
navigate_next

V bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica roky chátra nevyužívaný areál bývalého učilišťa. Vyzerá to tak, že aj táto budova konečne nájde svoje uplatnenie. Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj a mestská časť Záhorská Bystrica pripravili komplexný projekt jej obnovy a nového využitia. V areáli má pribudnúť okrem iného, škola, škôlka, zariadenie sociálnych služieb aj mestské nájomné byty. „Fond nájomného bývania sa po rekonštrukcii pôvodného internátu, ktorý posledných 12 rokov chátra, rozšíri o viac ako 90 nových bytov,“ tvrdia z magistrátu.

„Ide o unikátny projekt obnovy a premeny roky nevyužívanej budovy internátu, ktorý obohatí mestský bytový fond o desiatky nových bytov. Aktuálne sa rieši dokumentácia pre stavebné povolenie revitalizácie bývalého internátu SOU na bytový objekt a dokumentácia pre územné rozhodnutie na inžinierske siete a areálovú komunikáciu, ktoré by v lete mali byť hotové a podané na konanie,“ uviedla námestníčka primátora Lenka Antalová Plavuchová.

Budúcu podobu bývalého internátu navrhli architekti v združení studený architekti – Peter Stec, AK Ľubomír Závodný a Terra Florida, cez rámcovú zmluvu s Metropolitným inštitútom Bratislavy. Ich návrh počíta so zmenami v dispozičnom riešení tak, aby vzniklo kvalitné prostredie pre nájomné bývanie s adekvátnym zázemím, kde bude dostatočný parkovacích miest, či doplnenie zelene. Objem internátu, ktorý sa nachádza v dotyku s malokarpatskou prírodou, zostane zachovaný.

mestské nájomné byty
Vizualizácia nových nájomných bytov v Záhorskej Bystrici. Zdroj: FB Matúš Vallo má rád Bratislavu

„Objekt je veľmi vhodný pre nájomné bývanie, zásahy do pôvodnej štruktúry internátu sú minimálne. Zo študentských buniek vzniknú dvojizbové byty a v podnoží domu, v pôvodnej jedálni, škálujeme veľkosti od jednoizbových, po trojizbové byty s palandami. Dom má širšie zázemie, súčasťou ktorého je aj komunálna práčovňa a coworkingový priestor s možnosťou spoločenského usporiadania interiéru. Silným momentom je miesto. Dotyku s lesom Malých Karpát odpovedá riešenie pozemku – parková úprava s detským ihriskom na trávniku pred domom. Parkovanie je v otvorenom vnútrobloku domu,“ priblížil architekt Ján Studený.

Súčasne podľa magistrátu napredujú aj projekty vlastnej výstavby nájomných bytov. Na Muchovom námestí v Petržalke pribudne 103 mestských nájomných a náhradných bytov. Bratislava už podpísala zmluvu so zhotoviteľom, so začiatkom prvej etapy výstavby mesto počíta na jeseň tohto roka. S výstavbou ďalšieho bytového objektu na Terchovskej ulici v Ružinove, ktorý prinesie 83 bytov, plánujeme začať v roku 2023. Projekt je aktuálne vo fáze vypracovania  projektu pre stavebné povolenie. Ďalší bytový súbor Janíkov dvor so 100 bytmi je aktuálne vo fáze architektonickej súťaži.

REALITA V BRATISLAVE nemá obdobu: Na mestský byt ľudia čakajú 7 rokov!

Začiatkom tohto roka mesto pridelilo 14 zrekonštruovaných bytov žiadateľkám a žiadateľom o nájomné bývanie. V rámci obnovy mestského bytového fondu prejde počas tohto roka rekonštrukciou ďalších 30 bytov. V Bratislave pracujú aj na rekonštrukciách nehnuteľností, ktorej zámerom je obnoviť byty v dvoch objektoch – na Zámockých schodoch v Starom Meste a na Velehradskej v Ružinove. V lete tohto roka má byť podaná žiadosť na stavebných úradoch o povolenie rekonštrukcie. “Bratislava zároveň pripravuje verejné obstarávanie na nákup 100 bytov, ktorých kolaudácia by mala prebehnúť do konca roka 2023. Významnú úlohu v získavaní nových mestských nájomných bytov majú aj zmeny územného plánu a efektívna spolupráca s developermi vo verejnom záujme,” zhrnuli z magistrátu.