Regióny Bratislava Domáce BSK Top

Za kauzou schránkových firiem Microsoftu na župe stojí Frešov človek

Naľavo bývalý riaditeľ Úradu BSK Valerián Potičný, v strede Ján Keselý, bývalý riaditeľ Odboru investičných činnosti, správy majetku a verejného obstarávania BSK, napravo bývalý župan BSK Pavol Frešo. Zdroj: BSK

BRATISLAVA – V škandále, na ktorý upozornilo nové vedenie, pomáhal Microsoftu vyťahovať peniaze z bratislavskej župy člen SDKÚ-DS. Podľa materiálov, ktoré má Glob.sk k dispozícii, je jasné že v mene župy svojím podpisom schvaľoval pochybné dodávky Ján Keselý.

 

Microsoft po Rumunsku, Česku a Maďarsku má problém aj na bratislavskej župe. Ako tento mesiac upozornil terajší župan Juraj Droba z SaS, Microsoft dodával cez schránkové firmy IT služby bratislavskému VÚC. Mnohé z nich ale vyzerajú predražene, existuje dokonca podozrenie, že neboli dodané. Peniaze mali končiť na účtoch firiem, za ktorými stáli pravdepodobne “biele kone”. Ako pre Glob.sk Droba povedal, zmluva nesie podpis jeho predchodcu, ktorým bol Pavol Frešo. Obviniť ho však priamo nechcel. Aj keď tvrdí, “že na župe museli existovať zamestnanci, ktorí o tom vedeli a participovali na tom”. Podľa zistení Globu.sk je ním Ján Keselý. Práve jeho meno figuruje na dokumentoch, ktorými župa preberala údajné služby od Microsoftu a to práve v prípade schránkových firiem.

Známa postavička

Ján Keselý bol dlhoročný člen SDKÚ-DS – šéfoval sekcii pre bezpečnosť a spravodlivosť. Bol za stranu miestnym poslancom v Karlovej Vsi, do volieb do Národnej rady SR v roku 2016 kandidoval na 23.mieste. Vo svojom predvolebnom videu tvrdil, že sa SDKÚ ako jediná pravicová strana poučila z kauzy Gorila.

Podľa mnohých zdrojov má byť Keselý dokonca osobným priateľom Pavla Freša. V župných voľbách v roku 2013 bol predsedom volebnej komisie za SDKÚ. Jeho vtedajší stranícky šéf Pavol Frešo opätovne uspel a stal sa druhýkrát županom. Z Keselyho urobil riaditeľa Odboru investičných činností, správy majetku a verejného obstarávania BSK.

 

Kauza rozhodcovský súd

V novembri 2016 napísal vtedajší vicežupan Igor Bendík (SaS) na svojom blogu o tom, ako Keselý začal pridávať do zmlúv “rozhodcovskú doložku”. Tá mala podľa župy pôsobiť na zmluvného partnera ako „varovný prst“ pred neplnením si zmluvných povinností.” Pravda je ale taká, že rozhodcovský súd, na ktorý sa mali zmluvné strany obracať, bol vedený rodinným príslušníkom Keselého. Dokonca samotný Keselý bol tiež rozhodcom na tomto súde. Podľa Frešovej župy bolo všetko v poriadku lebo “Ján Keselý, ktorý je zároveň aj rozhodcom predmetného rozhodcovského súdu, sa od 8. 9. 2014 vylúčil z rozhodovacej činnosti predmetného súdu vo veciach, v ktorých by bol účastníkom Bratislavský samosprávny kraj, resp. organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.”

Hral v prospech Širokého

Jeho meno sa objavilo aj na začiatku roka 2017, kedy riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura adresoval list županovi Frešovi. Herec a šéf divadla v ňom opísal situáciu, ktorá sa stala v decembri 2016. Keselý mal podľa Kukuru  na pracovnom stretnutí, kde sa hľadali riešenia, ako bude vyzerať rekonštrukcia Divadla Aréna, neakceptovať iný názor, len ten svoj a mal fyzicky napadnúť ekonomickú riaditeľku divadla Zdenku Bothovú.

Témy sa chytili aj župní poslanci Jana Cigániková a Vladimír Sloboda, ktorí žiadali okamžitý odchod Keselého. Zároveň sa všetci poslanci župy pozreli bližšie na obstarávanie plánovanej rekonštrukcie Divadla Aréna v hodnote 4,3 milióna eur. Nákup technológie a až následné stavebné úpravy, ako aj dopredu zadefinované podmienky považovali za príliš špecifické a pripravené v prospech jediného možného staviteľa a tým bol Váhostav Juraja Širokého.

Župa vtedy reagovala, že všetko je v najlepšom poriadku a postupuje sa ako má. O mesiac neskôr – v marci 2017 – však Keselý z pozície riaditeľa odstúpil.