Pezinok Regióny Bratislava

Za prijatie úplatku vo výške 20 EUR, darčekovej tašky alebo vianočnej sviečky dostala lekárka niekoľkoročný trest

Exprimárka dostala za prijatie úplatku 20 eur či darčekovej tašky podmienku. Ilustračné foto ZDROJ: archív zoznam.sk

PEZINOK – Bývalá primárka rehabilitačného oddelenia v popradskej nemocnici Jana B. dostala za zločin prijímania úplatku podmienečný trojročný trest odňatia slobody s päťročným odkladom. Utorkové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku nie je právoplatné. Uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

 

Exprimárka mala podľa obžaloby prijať od pacientov v roku 2020 okrem iného darčekovú tašku, fľaše alkoholu či dvakrát po 20 eur. Vinu odmieta. Samosudca jej uložil aj povinnosť “zúčastniť sa na hlavných pojednávaniach, až do ich skončenia, v piatich trestných konaniach vedených za trestný čin prijímania úplatku”. Tiež peňažný trest vo výške 10.000 eur. V prípade jeho nezaplatenia náhradný šesťmesačný trest odňatia slobody.       “Rozsudok nie je právoplatný, keďže prokurátor aj obhajca zahlásili odvolanie,” priblížila hovorkyňa. O odvolaniach bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu pre desať skutkov prijímania úplatku. Okrem fliaš alkoholu či darčekovej tašky malo ísť v ďalších skutkoch o prijatie umeleckých hodín, kávy, čaju či vianočnej sviečky. Dôkazom majú byť aj zvukovo-obrazové záznamy vyhotovené z ambulancie lekárky. Advokát Ondrej Urban ešte skôr uviedol, že jeho klientka nikdy od nikoho nič nežiadala, neprosila a ani nič nepodmieňovala. Lekárka sa mala žalovaných skutkov dopustiť od 29. septembra do 17. decembra 2020. Obžaloba bola na súd podaná 7. júla 2022.