Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

Začína sa jeseň a je tu prudká zmena počasia. Na Slovensku bude mrznúť, pripravte sa na teploty pod nulou

Zdroj: Zoznam.sk / Miro Vacula

BRATISLAVA – Výstrahu prvého stupňa pred nízkymi teplotami a prízemným mrazom vydal Slovenský hydrometeorologický ústav v noci na utorok (21. 9.) a utorkové ráno pre viacero krajov na Slovensku. 

 

Nízke teploty sa môžu vyskytnúť v niektorých okresoch Prešovského, Žilinského, Banskobystrického a Košického kraja. Teplota tu môže klesnúť na mínus jeden stupeň Celzia. Záhradkárov môžu potrápiť aj prízemné mrazy. Výstraha pred nimi platí pre viaceré okresy Banskobystrického, Košického, Prešovského, Trenčianskeho a Trnavského kraja. Vo výške päť centimetrov nad povrchom totiž môže minimálna teplota vzduchu dosiahnuť mínus jeden až mínus dva stupne Celzia. “Takéto nízke teploty a prízemný mráz predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny,” varujú meteorológovia.

Počas noci z pondelka na utorok nás čaká spln Mesiaca. “Septembrový spln mesiaca Indiáni nazývali aj Big Moon, čiže Veľký Mesiac. Spln Mesiaca nastáva v utorok 21. septembra o 1.55 hod,” informuje imeteo.sk na svoje stránke. K septembrovému splnu sa viaže mnoho pozorovaní a tradícií, a tento spln tak dostal viacero pomenovaní. “Jedným z pomenovaní je aj Big Moon, čiže Veľký Mesiac, ktorý sa podľa indiánskej tradície viaže k pozorovaniu, že septembrový spln je jasnejší a pri žatve osvetľuje polia a svojím jasom napomáha k lepšej viditeľnosti pri zbere úrody. Na severnej pologuli Mesiac vychádza veľmi skoro po západe slnka a poskytuje tak dostatok jasného svetla pre poľnohospodárov, ktorí zbierajú letné plodiny,” dodáva imeteo.sk. Septembrový spln sa viaže najmä k jeseni, pretože je najbližšie k jesennej rovnodennosti. V mnohých kultúrach sa septembrový spln viaže k samotnej oslave jesene.

 

ZDROJ: TASR – Štefan Puškár

“Ďalším známym pomenovaním septembrového splnu je Harvest Moon, čiže oslava žatvy, čo korešponduje so zbieraním úrody a s prichádzajúcim jesenným obdobím. V Číne sa napríklad septembrovému splnu hovorí Mooncake, a táto udalosť je spojená s príjemnou tradíciou. Rodiny a priatelia sa spolu stretávajú a jedia koláče a pijú čaj pri splne Mesiaca. V Kórei sa tento spln oslavuje ako Chuseok, ktorý je jedným z najdôležitejších sviatkov Kórey. Ľudia cestujú späť do svojich rodných miest, aby sa znova stretli so svojou rodinou, a starajú sa o hroby svojich predkov,” dopĺňa imeteo.sk. K tradičným aktivitám patrí výmena darčekov, hranie ľudových hier, pitie ryžového vína a jedenie ryžového koláča v tvare polmesiaca. Septembrový spln Mesiaca má vo svete dlhú tradíciu a históriu. Ak vás fascinuje nočná obloha so žiarivým mesiacom v splne, môžete si ho vychutnať práve dnes v noci.