Zarábajú viac ako mnohí starostovia či minister kultúry. Poslanci NR SR

BRATISLAVA – Poslanci v parlamente získajú o 1 euro vyšší plat, od júna by mali pre nich platiť nové pravidlá. Ak by sa postupovalo podľa starého systému, rast by mohol byť až 1000 eur. Dnes je ich plat na úrovni z roku 2011, čo je minimálne 3346 eur vrátane paušálnych náhrad. V porovnaní s poslancami Národnej rady SR sú komunálni zastupitelia len chudobní príbuzní. Vrátane starostov a to aj z Bratislavy.

Súčasný základný plat poslanca NR SR je dokonca vyšší aj ako základný plat predsedu samosprávneho kraja. Ten je určený na sumu 3188 eur bez paušálnych náhrad. V prípade, že je predseda samosprávneho kraja aj poslanec NR SR, za funkciu šéfa VÚC poberá len minimálnu mzdu.

Podobne je to u starostov. Ak sú poslancami NR SR, poberajú za svoju starostovanie tiež len minimálnu mzdu. Ak sa ale venujú len výkonu funkcie starostu, môžu patriť do jednej z 9 platových tried, ktoré sa odlišujú podľa počtu obyvateľov. Ak ide o obec do 500 obyvateľov, starosta získa 1,49-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve vyčíslenej na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky. Ak ide o obec nad 100 000 obyvateľov, starosta získa 3,58-násobok.

V roku 2016 bola priemerná mzda vo výške 912 eur. Pre starostu malej obce to tak znamená výplatu v roku 2017 minimálne na úrovni 1358 eur mesačne, pre starostu Petržalky to je minimálne 3264 eur. Starosta Prešova patrí do nižšej platovej triedy, zarobí minimálne 2909,28 eur. Platy starostov nemôžu byť nižšie, no obecné zastupiteľstvo môže tento plat rozhodnutím zvýšiť až o 70 %.

Na porovnanie ešte jeden ministerský plat. Podľa majetkového priznania za rok 2016 napríklad minister kultúry Maďarič zarobil z titulu svojej funkcie 2814,83 eur za mesiac.

Foto: SITA

Viac o téme: Ružinov, Ružinovčan

Súvisiace články