Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

ZÁSADNÉ ZMENY v PRAXI menia život Slovenskom: Skrátená karanténa aj platnosť covid alebo green pasov

Vláda schválila nové opatrenia, zavedie sa režim OP plus. ZDROJ: TASR - Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Domáca izolácia pozitívnej osoby na nový koronavírus sa skrátila na päť dní. Týkať sa to bude všetkých pozitívnych bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia. Skrátenie sa týka aj karantény po úzkom kontakte s pozitívnym. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá nadobudla účinnosť od utorka 25. januára.

 

V prípade karantény, teda ak sa osoba dostane do úzkeho kontaktu s pozitívnym človekom, zavádza vyhláška dva režimy. Pre neočkovaných a očkovaných bez posilňujúcej tretej dávky, ktorí sú viac ako deväť mesiacov od zaočkovania, bude platiť povinná päťdňová karanténa. Vykonanie PCR testu na piaty deň už nebude potrebné pri každom úzkom kontakte.  Ak sa do úzkeho kontaktu dostane plne očkovaný s posilňujúcou dávkou, plne očkovaný do deviatich mesiacov od zaočkovania alebo osoba po prekonaní ochorenia COVID-19 pred menej ako 180 dňami, nebude sa na ňu vzťahovať povinná karanténa. Podmienkou je, aby nemala príznaky a nasledujúcich sedem dní musí na verejnosti nosiť respirátor.

Mení sa ďalšie dôležité pravidlo. Oficiálne sa platnosť Covid passu alebo Green passu mala skrátiť z roka na deväť mesiacov až od 1. februára, ale vyhláška Úradu verejného zdravotníctva platnosť skrátila už od pondelka. Horná hranica platnosti očkovania chrániaceho pred koronavírusom sa teda od 25. januára skracuje na 9 mesiacov. Čo v praxi znamená, že osoby od 25. januára a po skončení 9.mesačnej doby platnosti zaočkovanosti , aj keď sú dvakrát zaočkované a nemajú záujem alebo sa už nechcú či nemôžu ďalej očkovať ani testovať, sú považované ako nezaočkované a budú pre nich platiť iné pravidlá. Budú spadať do režimu “základ”, čiže už sa ďalej nebudú považovať za očkované osoby. Avšak ak sa “zaboostrujú“, presunú sa do režimu “OP+” a budú považované za očkované tromi dávkami. Zmeny nie sú o diskriminácii , snahou je zavádzať jasné pravidlá na ochranu životov a zdravia ľudí,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

 

Vláda schválila nové opatrenia, zavedie sa režim OP plus. ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Na nové opatrenia reagoval Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska. „Vzniknutá situácia je pokračovaním napätia, ale aj nezrozumiteľnosti boja s covidom. V tomto momente treba konštatovať, že nie politici, ale odborníci mali mať od začiatku pandémie jasné a najhlasnejšie slovo, ktoré by bolo jasné, zrozumiteľné a rešpektované. Pokračuje napätie, polarizácia verejnej mienky a v praxi sa ukazuje, že heslo „očkovanie je sloboda“ nebolo tak korektné a nezodpovedá tomu, s čím sa počas kampani spájalo.“ Opačný názor má primátor Hlohovca a poslanec Národnej Rady Miroslav Kollár, s ktorým sa zregióny.sk rozprávali na tému povinné očkovanie.

 

Vláda schválila nové opatrenia, zavedie sa režim OP plus. ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Čo hovoríte na nové nariadenia, podľa ktorých plne dvojnásobne zaočkovaní nemajú od 25.januára a po uplynutí 9.mesačnej doby platnosti očkovania žiadne výhody ako zaočkovaní a sú v rovnakej skupine ako úplne nezaočkovaní, ak sa nedajú tretí krát očkovať alebo stále testovať?

– Pokiaľ aktuálny vývoj pandémie a aktuálne poznatky epidemiológov a vedcov ukazujú, že booster (tretie očkovanie) môže významne zmierniť priebeh ochorenia a nápor na nemocnice, kde máme nielen my na Slovensku najužšie miesto, vnímam toto rozhodnutie ako nástroj ako ľudí priviesť k tretiemu očkovaniu.

Majú byť osoby dvakrát zaočkované diskriminované a limitované, ak nemajú záujem alebo sa už nechcú či nemôžu viac očkovať alebo testovať?

– Myslím, že je v individuálnom záujme každého, komu v tom nebránia zdravotné kontraindikácie, aby sa dal zaočkovať treťou dávkou. Navyše je to aj spoločensky zodpovedné, aby sme zmiernili dopady pandémie na nemocnice, ekonomiku, školy, kultúru atď.

Aké pravidlá by mali platiť pre osoby dvakrát zaočkované, ktoré nemajú záujem alebo sa už nechcú či nemôžu viac očkovať alebo testovať?

– Ja som zástanca povinného očkovania, minimálne vybraných skupín obyvateľstva, tak, ako je to pri iných nákazlivých chorobách. Aj keď rozumiem, že vzhľadom na protiočkovacie postoje v podstate polovice slovenskej populácie, je to asi v tejto chvíli nerealizovateľné. Ale tí, čo sa nechcú dať zaočkovať musia jednoducho akceptovať povinnosť pravidelného testovania. Testovanie naozaj nikoho nezabije, na rozdiel od covidu, ktorý už na Slovensku usmrtil takmer 18 tisíc ľudí a ďalšie tisíce zomreli na iné ochorenie pre zhoršenú dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Nie je to podľa Vás podvod a ignorácia ľudí, ktorí sa dali zodpovedne dvakrát zaočkovať, ale už nemajú záujem o tretiu dávku ani testovanie a nebudú mať  po ukončení doby platnosti zaočkovania žiadne výhody oproti nezaočkovaným? Nezvýši to extremizáciu či polarizáciu spoločnosti? 

– Určite to nie je podvod, opatrenia na zníženie dopadov pandémie sa upravujú podľa aktuálneho vývoja ochorenia aj nových vedeckých poznatkov vo všetkých krajinách. Slovenským problémom je, že od začiatku pandémie sú opatrenia chaotické, niekedy protirečivé, zle komunikované – aj v dôsledku toho zomrela časť ľudí zbytočne a panuje tu napríklad taká vysoká nedôvera voči očkovaniu a vládnym opatreniam ako takým.