Regióny Bratislava Top

Zásah v areáli zhorenej ubytovne. Traja muži putovali do cely policajného zaistenia

Zdroj: FB / Prezídium hasičského a záchranného zboru

BRATISLAVA – Ôsmi zranení a dvaja mŕtvi. Taká je bilancia štvrtkového požiaru ubytovne v bratislavskom Ružinove – časť Mlynské Luhy. Budova, z ktorej museli evakuovať zhruba 70 ľudí, behom pár hodín zhorela do tla. Jej druhá časť sa však zachovala a niekoľko obyvateľov ubytovne v nej zostalo bývať. Cez víkend však v areáli museli zasahovať policajti a odviezť troch ľudí do cely policajného zaistenia. 

 

Vo štvrtok minulý týždeň v mestskej časti Ružinov začala dopoludia horieť ubytovňa pre ľudí v ťažkej životnej situácii. Presný dôvod požiaru sa zatiaľ nevie, podľa hasičov bolo ohnisko v jednej z izieb ubytovne. So živlom bojovali desiatky dobrovoľných aj profesionálnych hasičov zo všetkých staníc mestských častí. Rýchly zásah záchranných a bezpečnostných zložiek si však napriek tomu vyžiadal zranených a, žiaľ, aj obete. Sprvu sa hovorilo iba o štyroch zranených, ich počet sa následne zvýšil na osem, pričom hasiči ešte vyhľadávali jednu nezvestnú osobu, ktorá sa podľa slov domácich mala v budove nachádzať. “Vyhľadávanie nezvestnej osoby hasičom komplikuje silné zadymenie, vysoká teplota a nestabilita celého objektu,” povedali.

Pátranie po niekoľkých hodinách ukončili, keď na požiarisku našli hľadanú osobu bez známok života. Dodali, že z objektu museli evakuovať približne 70 ľudí, z toho asi polovica bola evakuovaná ešte pred príchodom hasičov.

Ďalší deň hasiči informovali, že požiar ubytovne si vyžiadal dve obete. “Pri štvrtkových likvidačných prácach bola nájdená ďalšia osoba, ktorá nejavila známky života. Celkovo si požiar ubytovne vyžiadal osem zranených a dve usmrtené osoby,” uviedla hovorkyňa Prezídia hasišského a záchranného zboru Zuzana Farkašová. Samotné mesto chce po tomto incidente vykonať kontroly v komerčných ubytovňach, aby sa preskúmal ich stav. Podľa magistrátu totiž ľudia, ktorí sa ocitli v životnej núdzi, musia platiť veľké peniaze za malú izbu a často aj zlé podmienky.

Na požiarisku zahynuli dvaja ľudia, ôsmi sa zranili. Zdroj: FB / Prezídium hasičského a záchranného zboru

Vedenie mesta pre štvrtkový požiar s tragickými následkami poskytlo v súčinnosti s mimovládnymi organizáciami a mestskou časťou Ružinov krízové ubytovanie pre sedem ľudí v mestskej ubytovni Mea Culpa. Zároveň chce riešiť ich ďalšie ubytovanie a možnosti pomoci zo strany mesta. “Ľuďom, ktorých sme ubytovali v nocľahárni, zabezpečujeme krízovú pomoc prostredníctvom terénnej sociálnej práce,” uviedol hovorca mesta. Peter Bubla. “Chceli by sme vyvolať rokovania za jedným stolom s hasičmi, stavebnými úradmi, hygienou a ďalšími kompetentnými. Cieľom je podnietiť komplexné kontroly podobných zariadení, ktoré sú často zanedbávané, v zlom technickom stave a bez vyhovujúcich hygienických štandardov,” dodal. 

Šarvátka v areáli

Podľa informácii Glob.sk mala v noci zo soboty na nedeľu v areáli požiariska vzniknúť potýčka medzi tromi ubytovanými. Dôvodom mal byť vplyv alkoholu a drog, pričom sa k ostatným obyvateľom ubytovne mali správať agresívne. Tí sa mali báť o svoj život a z toho dôvodu bola zalarmovaná polícia. Troch mužov následne odviezli do cely policajného zadržania. 

V areáli sa nachádza druhá časť budovy, ktorú oheň viac-menej nepoškodil. V nej sa nachádzalo zhruba 3O ľudí, ktorých mali ohrozovať traja podnapití muži. Zdroj: FB / Radovan Bránik

Informácie pre Glob.sk potvrdila hovorkyňa krajskej polície v Bratislave Lucia Mihalíková. “Policajti Pohotovostnej motorizovanej jednotky Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave v sobotu vo večerných hodinách v súlade so zákonom obmedzili na osobnej slobode 36-ročného muža z Bratislavy, 62-ročného muža z Trebišova a 52-ročného muža z Myjavy pre podozrenie zo spáchania prečinu  výtržníctva,” uviedla. Dodala, že sa mali pred nezhorenou časťou ubytovne fyzicky napádať, a tak ich policajti umiestnili do CPZ-tky, kde boli až do vytriezvenia. “Po vykonaní potrebných procesných úkonov boli prepustení na slobodu. Vec bude realizovaná ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu,” vysvetlila Mihalíková. 

Alkohol, drogy, únava a stres

Pár nocí s ľuďmi, ktorí behom niekoľkých hodín prišli o strechu nad hlavou, strávil aj bloger a aktivista Radovan Bránik. Ten rovnako, ako polícia, potvrdil, že k istej potýčke medzi mužmi došlo. Ten to však okrem alkoholu pripísal aj stresu zo štvrtkovej udalosti a celkovej únave. “Nedošlo ale k potvrdenému fyzickému napadnutiu, skôr išlo o trošku živší konflikt medzi danými mužmi. Nešlo o nič extrémne,” povedal Bránik pre Glob.sk. Vysvetlil, že po vytriezvení a následnom výsluchu ich v noci z nedele na pondelok prepustili na slobodu, pričom sa vrátili naspäť na ubytovňu. Atmosféra bola podľa jeho slov pokojná. “Vrátili sa v noci, všetci už boli mimo účinkov drog a alkoholu a až do rána bol pokoj. Žiadny ďalší konflikt nevznikol. Začal nový týždeň a s ním sa začala pomerne intenzívne riešiť situácia s budovou,” povedal.  

Rovnako uviedol, že väčšinou išlo o ľudí, ktorí nemali problém zohnať peniaze na nájom lôžka, ktorý predstavoval sumu približne 120 eur mesačne. Dodal, že iba minimum z nich bolo takých, ktorí si nevedeli zabezpečiť potraviny a nejakým spôsobom aj peniaze na prespatie. “Časť z nich sa samozrejme neživí nejakou extra poctivou prácou, ale nejde o úplných “lúzrov”, ktorí nedokážu nič. Časť z nich predáva časopis Nota bene, časť vykonávala verejno-prospešné práce a podobne,” vysvetlil bloger.

Kritika starostu

Známa Ružinovčanka a aktivistka Monika Kozelová vytvorila zbierku pre týchto ľudí, v ktorej presne určila, čo treba vyzbierať. Podľa slov Bránika sa podarilo dať dokopy nielen trvanlivé potraviny, ale aj rôzne oblečenie a prikrývky. “Paradoxne sa v tejto chvíli majú obyvatelia ubytovne materiálne o niečo lepšie, ako pred udalosťou. Na druhej strane je to pre nich psycicky veľmi náročné. Aj keď išlo o príšerné miesto, cítili sa tam ako doma, mali tam vzťahy, väzby, čo bolo teraz narušené a bude istý čas trvať, kým si zvyknú na nejakom inom mieste,” uzavrel. 

V deň požiaru sa na mieste nachádzal aj starosta Ružinova Martin Chren, ktorý povedal, že s danou ubytovňou a jej obyvateľmi boli v minulosti problémy. “Už v minulosti sme s touto ubytovňou riešili sťažnosti Ružinovčanov na jej niektorých, nie celkom prispôsobivých obyvateľov,” napísal Chren. Za tento výrok si zo strany istej časti mimovládnych organizácii a časti novinárskej obce vyslúžil kritiku. Tí hovorili, že v čase, keď si požiar vyžiadal dve obete, ide o necitlivé vyjadrenie.