Regióny Bratislava Kultúra Top

Zdravotníci a vedci sú už niekoľko mesiacov na nohách. Oddych im ponúka SND

Bál. Zdroj: SND / Collavino

BRATISLAVA – Pandémia zasiahla mnohých Slovákov a poznačila niekoľko rodín. Zdravotníci, vedci, ale aj učitelia sú neustále v pozore. Odrezaní od bežného života sa už mesiace snažia zachrániť svet. Situácia sa stále nezlepšuje a je otázne, dokedy bude ešte trvať. Slovenské národné divadlo (SND) preto pozýva ľudí z prvej línie na svoje predstavenia. Podáva tak pomocnú ruku v ťažkých časoch.

 

Nečakaná zmena

Aktualizované o 19:20.

Dnešný plán odohrať predstavenie Mercedes Benz pre vedcov sa skomplikoval. ,,Ako sme už avizovali, dnešné predstavenie činohry, Mercedes Benz v réžii Romana Poláka, venujeme práve Vám. V posledných hodinách však prišlo neplánovane k odstávke nášho servera a nemôžme tak, žiaľ, pokračovať v spracovaní Vašich RSVP podľa pôvodného plánu. Prijmite, prosím, naše ospravedlnenie – všetky nevybavené žiadosti spracujeme v najskoršom možnom termíne a ponúkneme Vám zaň náhradné predstavenie,” vysvetľuje SND.

Diváci, ktorí ale majú už zakúpenú vstupenku alebo kód, záznam sledovať môžu.

Sila do ďalších dní

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička ešte ani poriadne nezasadol do kresla šéfa inštitúcie, už koná. Rozhodol sa napísať list. Spolu s umelcami sa obracia na tých, ktorí sú v prvej línii a starajú sa o zdravie a vzdelanie Slovákov.

Odklon od súčasného sveta a chaosu. To je práve teraz veľmi potrebné. ,,Dovolili sme si preto osloviť tých, na ktorých pleciach v súčasnosti leží najväčšia záťaž – zdravotníkov a učiteľov, ako aj tých, ktorí sú jediní schopní priniesť východisko zo súčasnej situácie – teda vedcov,” zdôraznilo SND. Prejavujú im vďaku pozvaním na ich predstavenia. ,,Zvolili sme formu osobného listu a parafrázy našej protokolárnej pozvánky zároveň. Dovolili sme si požiadať našich kolegov zo súborov, aby sa stali nositeľmi tejto myšlienky. V týchto dňoch distribuujeme pozvánky jednotlivým zdravotníkom, učiteľom a vedcom,” vysvetlil Drlička.

Ľuďom v prvej línii chcú ponúknuť kúsok ich sveta. ,,Sveta, v ktorom zabúdaním na každodennosť, paradoxne, občas lepšie rozumieme dianiu okolo nás. Sveta, ktorý nám samým často dodáva silu inej perspektívy v momentoch, keď ju strácame. Rolu kultúry vnímame ako nesmierne dôležitý prvok života v spoločnosti a veríme, že Vám prinesie silu a obrodu, bez ktorej je ťažké čeliť náporu týchto dní,” dodala inštitúcia.

Záštitu nad nápadom prebrala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Pomoc poskytli štátni tajomníci z rezortu zdravotníctva a školstva – štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková a štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.

 

Umelci chcú ľuďom spríjemniť ťažké dni. Zdroj: SND

Ale…

Ako prví si predstavenie mohli pozrieť učitelia. SND pripravilo modernú historickú drámu Sissi – úteky Alžbety Rakúskej. Činohra sa pohrala so všetkým, čo charakterizuje kráľovské hry. Umelci sa chopili atraktívnosti témy a tak nebola núdza o vznešenosť, napätie, humor, lásku i smrť.

Ďalšou inscenáciou – Mercedes Benz – chcú potešiť vedcov. Titul bol napísaný špeciálne na objednávku Činohry SND. Historická revue v dvoch častiach voľne nadväzuje na Madáchovu klasickú drámu Tragédia človeka, keďže v jej úvode Pán a Lucifer uzavrú novú stávku. ,,V jednotlivých epizódach tejto rodinnej kroniky, ktoré sú občas tragické, inokedy ironicko-komické, sa zjavujú slávne postavy členov aristokratickej rodiny alebo osôb, ktoré s ňou boli spojené. Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci a pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech Janis Joplin zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz,” opisuje divadlo.

Pre zdravotníkov je pripravené predstavenie Bál. Hra vznikla na motíve poviedok Boženy Slančíkovej – Timravy. Najinteligentnejšia žena je priťahovaná k tomu najväčšiemu gaunerovi. ,,Vie, že je to sebazničujúca vášeň, ale… Šťastne vydatú ženu prepadne zhnusenie zo života. Vie, že na to nemá objektívny dôvod, ale… Po rokoch sa všetky rany manželstva z kompromisu zahojili, ale… Priamo pred našimi očami sa v reálnom čase zábavy odohrávajú príbehy všetkých tých ,,ale“, ktoré dramatizujú naše životy,” láka SND.

 

Predstavenie Bál. Zdroj: SND / Collavino

Pre všetkých

Okrem toho, pozrieť si záznamy predstavení môžu aj ostatní Slováci. SND cez projekt Online Živé umenie prináša už nejaký ten čas svoje predstavenia, či už ide o činohru, operu alebo balet.

Online Živé umenie funguje veľmi jednoducho. Stačí, ak si divák vyberie podujatie a kúpi si lístok. Počas predstavenia si dokonca môžete aj odbehnúť. Dá sa totiž na chvíľu zastaviť. Koncept spája predstavenia viacerých scén na jednej adrese.

  • 19. 2. (20:00) – Mercedes Benz
  • 27. 2. (20:00) – Bál

 

Na pláne je inscenácia Mercedes Benz. Zdroj: SND / Andrej Čanecký

Mohlo by vás zaujímať: