Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Zlá správa pre slovenské domácnosti: Zdražovanie potravín a inflácia budú pokračovať! Čaká nás nárast cien

Zdražovanie, nárast cien energií, pohonných hmôt aj potravín je na Slovensku v roku 2022 enormný. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Inflácia, zdražovanie, rast cien energií, dopravy, potravín, nájomného, všetkého a vo veľkom. To je niekoľko mesačná realita na Slovensku a nič nenaznačuje, že by sa situácia mala zlepšiť. Práve naopak. Najbližšie týždne budú pre Slovákov poriadne zložité.

 

Ako uvádza Štatistický úrad, medziročná hodnota inflácie stúpla v júli 2022 na 13,6 %, medzimesačne vzrástla inflácia o 0,8 %. „Spotrebiteľské ceny piaty mesiac za sebou rástli dvojciferným tempom. Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností, potraviny a bývanie vrátane energií, boli medziročne drahšie takmer o pätinu. Aktuálne ťahali ceny nahor najmä drahšie pevné palivá, chlieb a mäso.“ Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné, inflácia by tak mala zotrvať na úrovni okolo 12 až 13 % až do konca tohto roka.

„Na úrovni okolo 10 % by sa rast cien mohol udržať aj v budúcom roku. Dotovať by ho mali naďalej najmä vysoké ceny potravín. Kľúčovou položkou, ktorá určí úroveň inflácie v budúcom roku, však budú ceny plynu a elektriny. Plné premietnutie trhových cien plynu do cien pre domácnosti by tak mohlo i v budúcom roku infláciu zrýchliť až k úrovniam okolo 13 až 14 %. Ak by sa nepodarilo uplatniť ani zmluvy na zafixovanie cien elektriny pre domácnosti, inflácia by v úvode roka mohla presiahnuť 20 %,“ povedal Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. O tom ako sa budú vyvíjať ceny potravín na Slovensku na jeseň sme sa rozprávali s Martinom Krajčovičom, predsedom Slovenskej aliancie moderného obchodu.

 

Zdražovanie, nárast cien energií, pohonných hmôt aj potravín je na Slovensku v roku 2022 enormný. Zdroj: Peter Korček

Aká je aktuálna situácia na slovenskom trhu a v slovenských obchodoch v súvislosti s rastom cien?

Situácia je veľmi dynamická, čo súvisí s vývojom cien na svetových trhoch. Potvrdilo sa, čo obchodníci deklarovali od začiatku roka, že sa polarizuje dopyt, kedy na jednej strane sa vytvára veľká skupina spotrebiteľov orientujúcich sa výhradne na cenu a menšia skupina, ktorá sa orientuje aj na prémiové produkty alebo trendové ako sú potraviny na rastlinnej báze a BIO potraviny. Dnes môžeme sledovať, že s neustále sa znižujúcou kúpyschopnosťou spotrebiteľov sa zväčšuje skupina orientujúca sa na cenu. Cena sa tým stáva rozhodujúcim faktorom pri nákupe, ostatné faktory sa stávajú doplnkové, niektoré až zanedbateľné.

Ktoré druhy potravín zaznamenali medziročne, respektíve od januára 2022 najvyšší nárast cien?

Najväčší nárast môžeme sledovať najmä v rámci tukov, špeciálne olejov. Avšak cenové nárasty sa týkajú všetkých potravín, pretože najväčším dôvodom inflácie je cena energií, ktorá sa premieta do celého dodávateľsko – odberateľského reťazca.

Sú za rastom cien potravín oproti roku 2021 rastúce ceny energií a prepravných nákladov, inflácia alebo sa zvýšili marže jednotlivých obchodov a ich dodávateľov?

Najväčším spúšťačom inflácie sú ceny energií (plyn, elektrina), pohonných hmôt, obalových materiáloch (obalov produktov aj prepravných obalov), komodít na svetových trhoch a tiež s tým spojená stúpajúca cena práce. Tieto faktory primárne ťahali infláciu nahor už v druhej polovici minulého roka, avšak dnes sú primárne spôsobené vojnou na Ukrajine. Obchodné siete túto infláciu tlmili nielen minulý rok, ale výrazne tlmia infláciu aj v tomto období a vďaka nim sa znižujú reálne nárasty spotrebiteľských cien.

Aký vývoj rastu cien v slovenských obchodoch predpokladáte v najbližších týždňoch?

Očakávame pokračovanie postupného nárastu cien, keďže nič nenasvedčuje tomu, že by vojna v blízkej dobe skončila. Rovnako sa dá predpokladať, že bude pokračovať postupné zbavovanie sa závislosti krajín EÚ od ruského plynu či ropy. Ukrajina je veľkým producentom nielen poľnohospodárskych komodít, ale aj obalových materiálov, čo kvôli vojne negatívne vplýva na ich cenu. Inflácia nevzniká kvôli agropotravinárskemu priemyslu, ale dôvodom sú externé faktory, ktoré momentálne negatívne vplývajú na agropotravinársky priemysel a obchod.