Regióny Bratislava Kultúra Top

Zle sčítanie môže mať pre Bratislavu hrozivé následky. Presvedčí vás o tom aj východniar

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Kultúra už nejaký ten čas bojuje o svojich divákov. Do obývačiek tak prichádza ďalšia séria online diskusnej relácie – KLARISKY Diškurz. Tentoraz v novom šate. Už dnes večer niečo o živote porozprávajú herci Vladimír Kobielsky a Filip Tůma. Reč bude nielen o Bratislave, ale na rad príde aj veľmi aktuálna téma – sčítanie obyvateľstva.

 

Keďže sa Bratislavčania, rovnako ako aj iní Slováci, už niekoľko mesiacov nemôžu vybrať do divadla alebo len tak do centra mesta, umelci sa hlásia inde. Presunuli sa do online priestoru, ktorý je v zlých časoch bezpečným útočiskom. ,,Neľahká situácia nás prinútila prispôsobiť naše kultúrne projekty na online vysielanie. Nebolo to jednoduché, no zvládli sme to,” vysvetľuje riaditeľka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Katarína Hulíková.

Minuloročné diskusie naživo z monumentálneho priestoru kostola Klarisky počas vianočného obdobia sa stretli s veľkým úspechom. Bratislava spolu s BKIS tak opäť prichádzajú s novým formátom online debát. Okrem zaujímavých tém nebudú chýbať známe tváre či hudobné čísla. „Veľmi nás potešil záujem divákov o nový formát. Preto sme sa rozhodli pripraviť pravidelný spoločenský diskusný mesačník – KLARISKY Diškurz. Budeme v ňom rozoberať strategické témy mesta prostredníctvom rozhovorov so zaujímavými hosťami,“ dodala Hulíková.

 

Takto vyzerali vianočné debaty. Zdroj: BKIS

O čom sa hovorí

Už dnes večer o 18:00 moderátor Martin Staňo upriami pozornosť na sčítanie obyvateľstva. Jeho výsledok môže ovplyvniť ďalšie fungovanie hlavného mesta. Pred desiatimi rokmi sa totiž Bratislavčania zle sčítali a dopadlo to fatálne. ,,Odvtedy prichádzame o desať miliónov eur ročne. O peniaze, za ktoré by sme mohli opravovať námestia, ulice, chodníky alebo zasadiť nové stromy, kúpiť električky, urobiť detské ihriská,” pripomenul pred časom samotný primátor Matúš Vallo. Organizátori diskusií si preto pozvali Pavla Škápika z oddelenia dátovej politiky hlavného mesta. Ten vysvetlí, prečo je účasť Bratislavčanov na projekte dôležitá. Odpovie aj na otázku, čo všetko môže priniesť sčítanie.

,,Pozvanie prijali aj známi Oteckovia, herci Filip Tůma a Vlado Kobielsky,” láka moderátor Staňo. Napriek tomu, že je srdcom východniar, už roky žije v hlavnom meste. Reč je práve o hercovi Vladimírovi Kobielskom, ktorý porozpráva o vzťahu k Bratislave a kde sa cíti ako doma. O zážitky s mestom sa podelí tiež herec a spevák Filip Tůma. Do diskusie prispeje aj moderátor Matej Sajfa Cifra. Keďže rozprávania bude naozaj veľa, na nejaký čas ho preruší hudobné a spevácke duo Jacob Grey & Kristin Lash.

 

Príprava diskusií z monumentálneho kostola Klarisky. Zdroj: BKIS

Nabádanie inak

Už začiatkom marca sa primátor Vallo stretol práve so spomínanými ,,oteckami” Kobielskym a Tůmom v známom seriáli Oteckovia. Do reči sa dal s partičkou dobre známych postáv, ktoré prekvapil a zároveň vyprovokoval k činom. Popritom ako v pizzerii spoločne popíjali pivko, debatovali o sčítaní obyvateľstva. Vallo im vysvetlil celý postup prihlasovania sa. Hlavné mesto sa chytá každej šance a nabáda obyvateľov, aby sa sčítali. No Vallo upozorňuje, že projekt sa netýka len Bratislavy, ale ,,sčítava sa celé Slovensko”.

Elektronické sčítanie sa začalo 15. februára a potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie je na pláne od apríla do konca októbra. Ľudia odpovedajú na 14 otázok. Týkajú sa miesta pobytu, rodiny, vzdelania, zamestnania, národnosti i náboženstva. Zachovaná ostala aj otázka týkajúca sa druhej národnosti, o ktorej sa viedla búrlivá diskusia. Elektronický formulár s otázkami nájdu obyvatelia na webe scitanie.sk.

 

Vallo bol súčasťou seriálu Oteckovia. Zdroj: FB / Oteckovia

Mohlo by vás zaujímať: