ZMOS vyhlasuje štrajkovú pohotovosť! Reaguje tak na najnovšie daňové reformy z dielne rezortu financií. Samosprávy zvesia vlajky SR

BRATISLAVA – Vláda v stredu schválila ostro kritizovanú daňovú reformu z dielne ministra financií Igora Matoviča. Minister presadil svoj návrh, ktorý by mal podľa neho pomôcť rodinám a najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva. Zatiaľ, čo sa bývalý premiér raduje podpore svojich koaličných partnerov, Združenie miest a obcí Slovenska vyhlásilo čierny deň. Nová reforma má totiž podľa hlavných predstaviteľov združenia, obciam z rozpočtu odobrať 618 miliónov eur. Keďže zákon ešte neprešiel parlamentom, poslancom adresovali otvorenú výzvu, v ktorej ich prosia, aby tento návrh z pléna stiahli. 

 

Vláda v stredu schválila miliardový balík pomoci ministra financií Igora Matoviča. Síce s pripomienkami a veľkou nevoľou strany SaS, napokon však prešlo zvýšenie prídavkov na deti, daňový bonus aj príspevky na krúžky. Práve nová daňová reforma je to, čo predstaviteľov samospráv nedá spávať. Minister totiž na jednej strane pomôže chudobným rodinám, na strane druhej samosprávam odkrojí z rozpočtu stovky miliónov eur.

Samosprávy na stredajšom mimoriadnom stretnutí vyhlásili štrajkovú pohotovosť a poukázali na dlhodobý nezáujem zo strany štátu. Kritizujú zvyšovanie cien energií, ohrozené verejné obstarávania, no čo je priam devastačné sú práve odňaté milióny. „Ide o prostriedky, ktorými zabezpečujeme fungovanie regiónu a takpovediac spoločenskú úroveň,“ vyhlásil na včerajšej tlačovej besede ZMOS predseda Branislav Tréger. Ďalej uviedol, že samosprávy vnímajú, že tieto peniaze chce obciam zobrať práve minister financií Igor Matovič na zaplatenie daňového bonusu rodinám. „Vyjadrujeme dnes smútok nad tým, ako štát narába so samosprávou, s jednotlivými mestami a obcami,“ vysvetlil predseda prečo sú primátori a starostovia oblečení jednotne, v čiernych farbách. Združenie miest a obcí sa v takto početnom zastúpení stretlo na mimoriadnom sneme iba dvakrát.

„Najviac nás trápi daňový bonus, respektíve výpadky, ktoré sú vo výške 618 miliónov eur..druhá vec, ktorá je veľmi vážna je energetická kríza a obstaranie energií pre mestá a obce,“ vymenúval Tréger. Energetický problém mal nastať práve z dôvodu, že komoditná burza veľmi kolíše a nedá sa tak zabezpečiť plyn ani elektrická energia. „Máme obavy z toho, že pokiaľ bude výpadok týchto energií, tak dôjde k zvýšeniu nezamestnanosti a tým pádom k zníženiu našich príjmov, ale hlavne HDP, ktoré je plánované sa jednoducho nenaplní,“ argumentuje ďalej predseda ZMOS. Viaceré samosprávy museli už v minulosti vypnúť napríklad verejné osvetlenie. Ďalšia vec, ktorá samosprávy trápi je verejné obstarávanie, kedy zhotovitelia plánovaných projektov radšej zaplatia zmluvnú pokutu, akoby mali plánované projekty dokončiť, a to práve kvôli neustále sa navyšujúcim cenám materiálov.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Predstavitelia samospráv a krajov upozornili aj na to, „že sa na finančnom portfóliu dejú veci, s ktorými nie sme spokojní, ktoré odmietame a jednoducho nás to veľmi bolestivo zasiahne.“ Je podľa nich neprípustné, že neexistuje vôľa zo strany vlády sa stretnúť a Matovičov návrh zákona stiahnuť, „Politické tričká prosím vás dolu. Toto je reálny zásah do fungovania samosprávy. Preto by sme boli radšej keby sme mohli otvoriť debatu rodinnej politiky z úplne opačného konca,“ povedal predseda združenia samosprávnych krajov Slovenska Jozef Viskupič.

Na združení nechýbal ani predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý adresoval poslancom Národnej rady otvorený list. Zákonodarcov v ňom vyzýva, aby nepodporili daňový reformu z dielne rezortu financií. „Zvýšenie daňového bonusu spôsobí masívny zásah do financovania kompetencií samospráv. Prestanú sa opravovať cesty, zastavíme rekonštrukcie stredných škôl či domovov sociálnych služieb. Čo je ešte horšie, ohrozené budú najmä najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov. Aby sme vôbec zabezpečili základný chod našich zariadení, budeme musieť navyšovať poplatky pre klientov v zariadeniach sociálnych služieb, zvýšia sa aj platby za bývanie na stredoškolských internátoch. Nebudeme môcť investovať do rozvoja kraja, pretože jednoducho nebudú peniaze na navyšovanie kapacít v škôlkach, školách, domovoch pre seniorov či zariadeniach sociálnych služieb. Šetrenie sa bezpochyby dotkne aj dotácií na šport, kultúru či mládež,“ píše bratislavský župan Juraj Droba v liste. 

Konkrétne v Bratislavskom kraji by to podľa predsedu znamenalo:

  • Mimoriadny nárast výdavkov na prímestskú autobusovú dopravu z dôvodu rastu cien pohonných hmôt a garantovaného 5 % nárastu miezd vodičov. To spôsobí zvýšené ceny lístkov a zároveň zníženie počtu spojov.
  • Mestá, obce a VÚC budú musieť zásadne zvýšiť poplatky pre klientov vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb. Zvýšenie cien sa dotkne aj súkromných a cirkevných zariadení sociálnych služieb, nakoľko ich ceny sa legislatívne odvíjajú od cien verejných zariadení.
  • Všetky špecifické sociálne služby (pobytové zariadenia sociálnych služieb), ako je pomoc autistom, mentálne a telesne postihnutým, azylové domy pre týrané ženy, programy rehabilitácie, podporované bývanie a ďalšie, budú čeliť existenčným problémom, nakoľko zriaďovatelia nebudú mať zdroje na dofinancovanie
  • Žiakom stredných škôl hrozí zvýšenie poplatkov za školské stravovanieinternáty.
  • Samosprávy prestanú dofinancovávať pedagogických zamestnancov.
  • Na údržbu ciest II. a III. triedy a všetkých miestnych a obecných komunikácií pôjde výrazne menej zdrojov. Bude to znamenať viac výtlkov, nižšia bezpečnosť, menej poriadku a viac špiny.
  • Budú sa musieť odložiť a rušiť investície, vrátane investícií spolufinancovaných z eurofondov – ako napr. Malokarpatský obchvat, deinštitucionalizácie sociálnych služieb alebo nové školské kampusy.
  • Divadlá, múzeá, knižnice, osvetové strediská a ďalšie kultúrne inštitúcie, športová činnosť a cestovný ruch budú prvé oblasti, ktoré významne a okamžite pocítia znížený objem financií.
  • Divadlá nebudú mať prostriedky na prípravu predstavení, knižnice budú mať problémy s obnovou knižného fondu, osvetové strediská nebudú rozširovať svoju publikačnú a osvetovú činnosť.
  • Obce a mestá budú musieť zvýšiť dane z nehnuteľnosti, poplatky za odpad, stočné, škôlky, stravu v škôlkach a školách, družiny, domovy dôchodcov, ceny v MHD, poplatky na športoviskách.

Viac o téme: Branislav Tréger, Igor Matovič, Jozef Viskupič, Juraj Droba, kraje, ministerstvo financií, obce, samosprávy, ZMOS

Súvisiace články