Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

ZNÁMY farmár! Naháňal PODVODNÍKOV: Dnes je obvinený z MILIÓNOVÝCH podvodov

farmári, poľnohospodári, Oravec

BRATISLAVA – Karta sa obrátila. Kým pred štyrmi rokmi František Oravec chcel meniť korupčné praktiky a politiku na Slovensku, dnes je v pozícii, že je to práve Oravec, ktorý je obvinený z miliónových podvodov.

 

Ako informujú aktuality.sk známy farmár mal spáchať zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v jednočinnom súbehu s pokračujúcim obzvlášť závažným zločinom subvenčného podvodu a navyše mu mala prokuratúra zaistiť aj majetok. „Oravec mal spáchať tri skutky, pričom sa mal obohatiť o milióny eur. Dva prípady sa týkajú agrodotácií – projektových podpôr z roku 2010. Požiadal totiž o poskytnutie nenávratných finančných prostriedkov v rámci programu rozvoja vidieka. Peniaze boli určené na vybudovanie agroturistických areálov, konkrétne išlo o dva penzióny. Jeden sa nachádza v obci Haniska pri Košiciach a druhý v dedine Gyňov (okres Košice-okolie), kde má aj trvalé bydlisko,“ dodávajú aktuality.sk.

Na oba penzióny dostal Oravec z európskych financií dokopy takmer milión eur. „Ako povinné prílohy projektov v rámci žiadostí o poskytnutie nenávratných finančných prostriedkov boli predložené nesprávne doklady týkajúce sa výberu dodávateľov stavebných prác a tovarov, pretože aj keď ich výber formálne vykonaný bol, cenové ponuky uchádzačov mali byť zámerne koordinované tak, aby sa víťaznou cenovou ponukou stala ponuka vopred určenej spoločnosti,“  uviedol vyšetrovateľ. Čo to v praxi to znamená? Oravec mal zmanipulovať výberové konania pri výstavbe penziónov, aby zákazku dostala vopred určená firma. Ide o spoločnosť Seina, ktorej konateľkou v tom čase bola Kamila Csupková. Tá je v tomto prípade tiež obvinená.

 

František Oravec (vľavo) je obvinený z miliónových subvenčných podvodov. ZDROJ: Jaroslav Novák

Tretí skutok z roku 2010 sa týka operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. V rámci neho dostal Oravec 2,5-miliónovú dotáciu na výstavbu malej vodnej elektrárne Gyňov, ktorá mala vyrásť na rieke Hornád. „Vyšetrovatelia zistili, že aj v tomto prípade Oravec nezrealizoval transparentnú verejnú súťaž na dodávateľa stavebných prác. Vďaka manipulácii sa víťazom stala eseročka Aqua Energy Gyňov, za ktorou stála už spomínaná Csupková. Obom teraz hrozí v prípade obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu 10 až 15 rokov odňatia slobody,“ zdôrazňujú aktuality.sk.