Regióny Bratislava Zvolen Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

Zníži to ceny? Štát ide kontrolovať náklady a zisky veľkým energetickým firmám na Slovensku

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví plánuje kontrolovať náklady regulovaných energetických firiem. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví plánuje v nasledujúcich mesiacoch kontrolovať náklady regulovaných energetických firiem, a tiež výšku ich zisku. Úrad však v pondelok upozornil, že ani znižovanie rôznych distribučných poplatkov nedokáže plne kompenzovať dosahy extrémneho nárastu trhových cien energií na svetových burzách.

 

“Úloha, ktorá nás čaká v najbližších týždňoch a mesiacoch, spočíva v tom, že budeme pre všetky regulované subjekty v plynárenstve, ale aj v elektroenergetike a teplárenstve prehodnocovať výšku oprávnených nákladov a primeraného zisku. To sú témy, ktoré patria ku klasickej práci regulátora – hľadať úspory a rezervy v efektívnosti,”  uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pozorne sleduje aj návrhy Európskej komisie, podľa ktorých by členské štáty mali každoročne do 1. novembra vytvárať strategické zásoby plynu vo výške 80 % ročnej spotreby. “Máme za to, že v prípade elektriny zohrá na budúci rok dôležitú úlohu uzavreté memorandum so Slovenskými elektrárňami a v prípade plynu by systémovým riešením mohlo byť spojenie témy strategických zásob plynu s poskytovaním plynu najohrozenejším skupinám,” dodal Juris.