Zomrel legendárny futbalový tréner a slovenský reprezentant. Deň po svojich okrúhlych narodeninách

BRATISLAVAV stredu ráno zomrel deň po svojich 85. narodeninách bývalý ligový brankár Tatrana Prešov a Červenej Hviezdy, Interu Bratislava Justín Javorek, ktorý sa v roku 1969 stal po odchode do klubu Mersin Idmanyurdu prvým profesionálnym hráčom v tureckej I. lige.

 

„Do posledného dňa bol životným optimistom, s obrovským rozprávčským darom. Vždy vedel poradiť aj pobaviť, ľuďom v jeho spoločnosti bolo dobre. Rečami neustále hral futbal, bol otvoreným človekom, pre niekoho možno až nepríjemne provokujúcim, u neho totiž vždy platilo čo na srdci, to na jazyku,“ informoval Slovenský futbalový zväz na svojej stránke. Bol rodákom z Voderadov, pochádzal z dvanástich detí. „Svojmu otcovi ako malý prisľúbil, že sa o neho nemusí báť, lebo on sa futbalom uživí. Netlačil sa nikam a futbalové dvere aj tak mal otvorené do celého sveta,“ dodal futbalový zväz.

 

ZDROJ: fb futbalsfz.sk

Jeho hráčska i trénerská filozofia stála na jasne sformulovanom postoji „buď ho vieš, alebo nie.“ Patril do kádra reprezentácie Československa na ME 1960, na ktorom získalo mužstvo bronzovú medailu. Hoci si štart v oficiálnom zápase áčka nikdy nepripísal, chytal za  reprezentačný tím do 23 rokov aj olympijské mužstvo. Po ukončení hráčskej kariéry pracoval ako tréner v Rapide Bratislava, v Trenčíne, v bratislavskom Interi, Trnave, Prešove, Dunajskej Strede. Aj v tejto pozície si udržal bohaté kontakty v Turecku, kam sa vrátil a pôsobil v Galatasarayi Istanbul a Altayi Izmir. Patrí mu Zlatý odznak SFZ, v roku 2014 prevzal aj Cenu fair play MUDr. Ivana Chodáka za dlhoročnú príkladnú činnosť a celkový prínos pre futbal.

 

Viac o téme: futbal, Justín Javorek, Slovensko, Slovenský futbalový zväz, Turecko, úmrtie

Súvisiace články