Regióny Bratislava Malacky Top

AKTUÁLNE Od júna ZRUŠIA urgentný príjem! Nemocnica aj primátor REAGUJÚ: Kto je v práve?

Zdroj: TASR / Martin Baumann

MALACKY- Nemocnica v Malackách by od júna nemala poskytovať ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme prvého typu. Odôvodňuje to nedostatkom kvalifikovaných zdravotníkov. Vedenie mesta informovala o tom, že k ukončeniu dôjde už 1. júna.

 

Za všetkým je personálna situácia, ktorá nie je priaznivá. Aj napriek enormnému úsiliu vedenia nemocnice dôjde ku dňu 1.6.2023 k ukončeniu činnosti urgentného príjmu 1. typu. „Kritický nedostatok odborne kvalifikovaných lekárov a sestier výrazne obmedzuje našu schopnosť zodpovedne prevádzkovať urgentný príjem 1. typu v malackej nemocnici, na čo sme viackrát upozorňovali,“ uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Kočan.

Dva mesiace prevádzkovali urgentný príjem dobrovoľne

Ku koncu januára 2023 pôvodne zanikla účinnosť prechodného ustanovenia vládneho nariadenia, ktorým bola Nemocnica Malacky zaradená do pevnej siete poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 1. typu. Už pred uplynutím účinnosti vládneho nariadenia nemocnica kontaktovala samotné Ministerstvo zdravotníctva SR upozorňujúc na končiacu účinnosť za účelom nájdenia efektívneho riešenia tohto problému.

nemocnica malacky
ZDROJ: Facebook/Nemocnica Malacky

Ministerstvo na tieto upozornenia nereagovalo a Nemocnicu Malacky opätovne zaradilo do zoznamu poskytovateľov urgentného príjmu 1. typu dňa 28.3.2023 bez akejkoľvek konzultácie so spoločnosťou Nemocničná a.s. „Túto informáciu sme sa dozvedeli len z médií, nikto s nami tento návrh neprerokoval ani nekonzultoval,“ dodal Kočan s tým, že Nemocnica Malacky prevádzkovala urgentný príjem dva mesiace dobrovoľne bez akýchkoľvek informácií z ministerstva.

Nemocnica Malacky už viac nie je schopná garantovať dostatočnú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby a zároveň pre hospitalizovaných pacientov. Preto musela od prvého júna pristúpiť k zrušeniu urgentného príjmu. Na to reaguje aj primátor mesta, ktorý nie je z tohto rozhodnutia nadšený.