Regióny Bratislava Top

Zúfalá výzva zdravotníkov: Ľudia nám zomierajú v rukách, úmrtiam sa dalo predísť

Dojímavá výzva zdravotníkov.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR / AP / Claudio Furlan/LaPresse, FB / Nekŕmte nás odpadom

BRATISLAVA – Situácia v nemocniciach sa každým dňom zhoršuje a lekári prosia o pomoc. Lôžok ubúda a lekárom ľudia umierajú priamo v rukách. Zdravotníci z Fakultnej nemocnice s poliklinikou akademika Ladislava Dérera občanov prosia o pomoc. Väčšine úmrtí sa podľa nich dalo predísť.

 

“Denne sa pozeráme do očí ľuďom, ktorí nevládzu dýchať. Pýtajú sa nás, prečo sú práve oni tí, ktorí boj s COVID-19 prehrávajú.” Píše sa v dojímavom ozname zdravotníkov z nemocnice na Kramároch, na ktorý upozornila stránka Nekŕmte nás odpadom.

Mnohí z pacientov, ktorí ležia na covid oddelení a bojujú o svoje životy, sa pri tom ešte donedávna obávali očkovania. Teraz sú však odkázaní na zdravotnú starostlivosť a obávajú sa, či sa dožijú zajtrajška. Mnohí z nich by dali podľa zdravotníkov všetko za to, aby sa mohli rozhodnúť inak a nechať sa zaočkovať.

“Plnia sa nám nemocnice ľuďmi, ktorí v nich nemuseli byť. Mnohí z nich prežívajú mimoriadne ťažký priebeh ochorenia, týždne odlúčenia od svojej rodiny a neistotu, ako to skončí. Nezriedka to končí tak, že nám títo ľudia umierajú a my im už nedokážeme pomôcť,” ako ďalej dodávajú, lekári sú mnohokrát úplne bezmocní.

Dojímavá výzva zdravotníkov.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Kristína Mayerová

Úmrtiam sa dalo predísť

Pacientov, ktorí sa infikovali koronavírusom neustále pribúda a nemocnice musia odkladať plánované operácie. “Lôžka, na ktorých ešte pred pár týždňami ležali pacienti s inými ochoreniami, obsadzujú pacienti s COVID-19. Aj keď sa veľmi snažíme, starostlivosť o nekovidových pacientov sa čoraz viac obmedzuje,” upozorňujú zdravotníci.

Lekárov však najviac mrzí to, že mnohí z infikovaných nemuseli zomrieť. “ Väčšina úmrtí na COVID-19 patrí do skupiny odvrátených úmrtí, keďže sa im očkovaním dalo zabrániť.” Situácia je až tak vážna, že k niektorým pacientom sa kvôli vyťaženosti zdravotníci nedostanú včas. “Žiaľ, medzi obeťami pandémie budú aj tí, ktorí sa pre obsadenosť nemocníc covid pacientami nedostanú včas k primeranej lekárskej starostlivosti. Očkovaním teda môžeme zabrániť aj nadbytočným úmrtiam na iné diagnózy.”

Lekári pri tom majú dôsledky covidu denne pred očami. Pacienti s ťažkým priebehom tohto ochorenia im doslova zomierajú v rukách. Rozhodli sa preto apelovať na ľudí. “Všetci tí, ktorí ešte stále váhate, či sa dať zaočkovať proti COVID-19. My, lekári pracujúci na covid oddeleniach po celom Slovensku, vás prosíme o dôveru a pomoc.” Ako ďalej dodávajú, “očkovanie nie je politická otázka, je to medicínska otázka.”

Zdravotníci sa dostávajú na hranice svojich síl a sú fyzicky ale aj psychicky vyčerpaní. Obávajú sa však aj toho, čo ich ešte počas pandémie koronavírusu čaká, a preto ľudí prosia, aby sa dali zaočkovať. “Nie je dôvod sa toho obávať, ale je veľa dôvodov obávať sa ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 v nemocnici. Vieme, o čom hovoríme,” poznamenali zdravotníci s tým, že ešte raz vyzvali ľudí, aby im pomohli prekonať koronavírus.