Kategórie Bratislava Kauzy Spoločnosť Domáca Domáce Ekonomika Top

Zvrat v odpadkovej kauze Vassal EKO. Obvinený policajt pôjde na slobodu

Spoločnosť Vassal EKO mala podplácať policajtov. Do povedomia sa dostala kvôli skládke v Poddunajských Biskupiciach. Zdroj: TASR - Marko Erd

BRATISLAVA – V kauze známej firmy Vassal EKO dochádza k zásadnému zvratu. Ešte začiatkom júna po veľkej policajnej razii skončili kvôli podozreniam z korupcie za mrežami štyria muži – dvaja policajti a dvaja predstavitelia spoločnosti, ktorá podniká v odpadkovom biznise. Dnes je všetko inak. Dvaja zo štyroch boli zbavení obvinenia, z väzby sa čoskoro dostane aj tretí a o slobodu chce zabojovať aj posledný z nich.

Bývalý policajt Martin Samuel pôjde na slobodu. Podľa informácií Glob.sk o tom minulý týždeň rozhodol Špecializovaný trestný súd, ktorý vyhovel jeho žiadosti o prepustenie z väzby. Samuel bol príslušníkom Okresného riaditeľstva PZ Bratislava II. Stíhaný je za pokračovací zločin prijímania úplatku a za prečin ohrozovania dôvernej skutočnosti v súbehu s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa. Trestného činu sa mal dopustiť v súvislosti so spoločnosťou Vassal EKO, ktorá mala jeho a jeho kolegu pravidelne uplácať. “Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica rozhodol o žiadosti obvineného M.S. dňa 12.októbra 2018 tak, že obvineného prepustil z väzby na slobodu. Rozhodnutie je právoplatné,” potvrdila pre Glob.sk hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková. Do vyšetrovacej väzby ho poslal ten istý súd v júni tohto roka.

Za mrežami skončil spolu s ním aj konateľ Vassal EKO Michal Kováč. Ten čelí obvineniu za pokračovací zločin podplácania. Aj on je vo vyšetrovacej väzbe od júna. Podľa informácií Glob.sk sa aj Kováč pokúsi čoskoro dostať spoza mreží a požiada o prepustenie z väzby.

K dôležitému posunu v celej kauze došlo ešte v auguste, kedy boli zbavení obvinenia riaditeľ Vassal EKO Martin Andrejčák a druhý policajt Ján Majo. Z obvinenia nebolo jasné, akú výhodu mal Majo za údajný úplatok poskytnúť. On sám obvinenia považoval za nezákonné. Súd ho v júni ani nevzal do väzby. Na slobode nechal aj Andrejčáka, ktorému pre nedostatok dôkazov prokurátor tiež zrušil obvinenie.

Vassal EKO sa do povedomia verejnosti dostal kvôli kontroverznej skládke v Podunajských Biskupiciach. Ide o starú environmentálnu záťaž, ktorá však napriek uzavretiu rok čo rok rastie. Podozrenia padli na susediaci zberný dvor, ktorý prevádzkuje práve spoločnosť Vassal-EKO. Spoločnosť tvrdí, že s nelegálnou skládkou nemajú nič. Práve naopak, kopec, ktorý sa nachádza v ich areáli – teda vedľa čierneho kopca, Vassal na vlastné náklady postupne likviduje.

Konateľ Vassal EKO Michal Kováč je od júna vo väzbe. Dnes by chcel na slobodu. Zdroj: TASR – Lenka Krošláková

Vojna odpadkových kráľov

K prepusteniu z väzby policajta Samuela v prípade Vassal EKO dochádza v čase, kedy polícia začala vo veľkom riešiť čierne skládky v okolí hlavného mesta. Podozrenia pritom vedú k bývalému Kováčovmu spolupracovníkovi Michalovi Grebečimu, ktorý až do roku 2016 pracoval pre Vassal EKO. Neskôr odštartoval vlastný odpadkový biznis a dnes je podozrivý, že zo svojich skládok vyváža kontaminovanú zeminu ako aj nelegálny vyťažený štrkopiesok na výstavbu D4 a R7. Práve Grebeči stojí za obvinením vyššie spomínaných mužov. Voči svojim bývalým kolegom a dvom policajtom svedčil.

Aby toho nebolo málo, meno Michala Grebečiho sa podľa najnovších zistení Glob.sk nachádza na mafiánskych zoznamoch. Pôsobiť mal v rámci zločineckej skupiny “Jakšíkovci”.

Michal Grebeči (vpredu) začínal s odpadkovým biznisom s Michalom Kováčom (vzadu). Ten dnes sedí za mrežami. Zdroj: Archív