Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Zvyšovanie POPLATKOV pri kúpe auta OHROZENÉ: Slováci tvrdo zasiahli! Vytiahli eso z rukáva

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Od apríla 2023 čakajú motoristov výrazné zmeny v registračných poplatkoch pri kúpe auta. Po novom sa do úvahy nebude brať vek vozidla, ale jeho ekologický koeficient a emisná norma. To sa nepáči mnohým Slovákom, ktorí sa proti tejto zmene začali búriť.

 

Kedysi platilo, že čím staršie auto bolo, tým menej ste pri jeho prihlásení museli zaplatiť. Novela zákona chce motivovať ľudí ku kúpe ekologických vozidiel, no to sa nepáči motoristom, ktorí majú radi výkonnejšie a silnejšie autá. Pri prihlásení týchto vozidiel ich totiž čaká poplatok niekoľko stoviek až tisícok eur, čo výrazne navýši celkovú cenu pri kúpe vozidla.

Nové poplatky sa pohybujú od 33 eur za auto s výkonom do 80 kW, až po 3 900 eur za vozidlo s výkonom od 254 kW. Prehľad všetkých poplatkov nájdete v prehľadnej tabuľke nižšie. Všetky detaily o nových podmienkach si môžete prečítať aj v našom článku.

Tabuľka. ZDROJ: archív

Slováci žiadajú zmenu

Vyzerá to tak, že Slovákom pretiekol pohár trpezlivosti a proti tejto zmene sa začali búriť. Spísali dokonca petíciu s názvom “Zrušenie zmeny výšky registračného poplatku”, ktorá pri dostatočnom množstve podpisov môže poputovať do Národnej rady SR. Ak počet podpisov presiahne hranicu 100-tisíc, petíciu prerokuje plénum NR SR.

Signatári petície svojím podpisom vyjadrujú nesúhlas s novelou zákona a novou výškou poplatku. Zverejnená bola 9. januára a do dnešného dňa ju podpísalo viac ako 76-tisíc ľudí.

“Veľmi rád by som to posunul ďalej do parlamentu, no je to komplikovanejšie, než som čakal. Priznám sa, že som vôbec nečakal, ako rýchlo sa nazbiera tak veľa podpisov. Som na to sám, žiaden petičný výbor neexistuje, a to celú situáciu ešte viac komplikuje. Urobím všetko pre to, aby tento nezmysel, ktorý si pán Viskupič vymyslel, bol raz a navždy zrušený. Chápem, prečo to urobil, no za prvé, národ nemá na to, aby si kupoval nová a nízkoemisné autá a za druhé, aj keby áno, nemáme pripravenú sieť na elektrické alebo vodíkové autá, čiže by nastala ešte horšia situácia,” vyjadril sa organizátor petície Ivan Kurňava.

Také množstvo podpisov vyzbieraných za taký krátky čas je vizitkou toho, že Slováci s novými poplatkami naozaj nesúhlasia a boli by radi, ak by sa s tým ešte niečo urobilo. Ak by aj petícia nebola úspešná, ide o pozitívny znak toho, že ľudia nie sú ľahostajní a chcú sa podieľať na zmene.