Čakajú nás BIELE VIANOCE? Pripravte sa na celodenné mrazy, snežiť bude najmä na horách

BRATISLAVA – Biele Vianoce, Vianoce na snehu, romantické Vianoce? Bude či nebudú tohtoročné Vianoce ako by si ich predstavoval každý. Aj preto je počasie počas vianočných sviatkov tému dňa nielen pre tých, ktorí budú na horách. Isté však nie je nič, iba to, že sa od pondelka začalo výrazné ochladzovať a môžeme sa tak pripraviť na celodenné mrazy.

 

Ale či mrazy vydržia aj počas Vianoc je zatiaľ pomerne neisté. „Všetko totiž komplikuje teplotné rozhranie, ktoré sa na Vianoce bude nachádzať nad našou oblasťou. Už v pondelok nás však čaká ďalší prechod frontu. Ten bude tentoraz studený a prinesie ochladenie na celé územie. Po prechode studeného frontu sa dostaneme do studeného severného prúdenia. Vzduch, ktorý k nám bude prúdiť bude prichádzať z oblasti Baltského mora a bude tak pomerne vlhký. To spôsobí, že v severných regiónoch Slovenska sa v tomto vlhkom vzduchu budú tvoriť zrážky, ktoré prinesú so sebou sneženie. Na severných náveterných stranách hôr môže snežiť aj trvalejšie,“ informuje imeteo.sk.

 

Vianoce budú biele iba na horách. ZDROJ: TASR / Erika Ďurčová

V každom prípade sa pripravte na nízke teploty. V noci budú teploty klesať na -5 až -10 °C, pričom v dolinách a v kotlinách môžu teploty klesať aj pod -15 °C. V priebehu dňa nás čaká celodenný mraz od -7 do 0 °C. Iba na juhozápade Slovenska môže byť aj pár desatín nad bodom mrazu. „Zmena počasia nás čaká presne na Štedrý deň a dnes nevieme ešte povedať o akú zmenu pôjde. Vieme len to, že nás čaká čiastočné oteplenie a zrážky. Cez strednú Európu totiž bude postupovať teplotné rozhranie. To bude oddeľovať teplý vzduch na juhozápade od mimoriadne studeného vzduchu na jeho severovýchodnej strane,“ konštatuje imeteo.sk. Teplotné rozhranie bude postupovať priamo cez naše územie a tak počasie na Slovensku bude rozdielne medzi Bratislavou a Košicami.

Najpravdepodobnejší scenár je, že na Štedrý deň sa na mnohých miestach budú vyskytovať zrážky, ktoré budú na západnom Slovensku zrejme dažďové a na strednom a východnom Slovensku snehové aj v nižších polohách. „To, že na západnom Slovensku napadne sneh je pravdepodobné len na cca 20%. Napríklad v takej Žiline je už pravdepodobnosť zasnežených Vianoc okolo 60%, v Košiciach okolo 70% a v Poprade až 80%. Všetko sa to však môže v nasledujúcich desiatkach hodín zmeniť. Ako pripomíname, to aké budú Vianoce bude závisieť od presnej polohy teplotného rozhrania, ktorého polohu budeme presnejšie vedieť zhruba 2 dni pred Štedrým dňom,“ dodáva imeteo.sk.

Viac o téme: celodenné mrazy, dážď, oteplenie, počasie, poľdovica, predpoveď počasia, silný vietor, sneh, studený front, Vianoce

Súvisiace články