Regióny Bratislava

Aktuálna situácia bude mať negatívny dosah na rozpočet, tvrdí hlavné mesto

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Aktuálna situácia okolo nového koronavírusu bude mať bezpochyby negatívny dosah na rozpočet mesta Bratislava. Odhad dosahov je v miliónoch eur. Pre TASR to potvrdil hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

 

Ekonomické dôsledky sú podľa magistrátu dvojaké, a to vyššie výdavky spojené s preventívnymi opatreniami, napríklad na nákup hygienického materiálu, a výpadky príjmov, spojené s nižšou ekonomickou aktivitou. “V prvom slede ide o výpadok dane za ubytovanie a tržieb Dopravného podniku Bratislava (DPB), v druhom slede výpadok dane z príjmov fyzických osôb,” spresnil pre TASR Bubla.

Rozsah podľa mesta Bratislava závisí od trvania krízy. Odhad dosahov je minimálne okolo troch miliónov eur. Sú tam zarátané daň za ubytovanie, tržby DPB a daň za užívanie verejného priestranstva. “Odhad dosahu na daň z príjmov je momentálne takmer nemožné odhadnúť, ale potenciálne sa hýbeme v miliónoch eur,” poznamenal Bubla.

Záväzok mesta, pokiaľ ide o avizované opravy ciest, chodníkov, verejných priestorov, podľa magistrátu platí. “Toto naďalej zostáva našou prioritou, aj keď nevylučujeme, že tieto zámery budú musieť byť konfrontované s reálnou situáciou,” spresnil hovorca.