Bratislava Domáce

AKTUÁLNE VIDEO Bude to v Bratislave opäť VRIEŤ? Fico s Dankom chcú vyvesiť zástavu na Devín: Má to však háčik! Vallo sa bráni

Matúš Vallo. ZDROJ: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA – Návšteva hradu Devín so slovenskou vlajkou sa pred nedávnom stala centrom sporu medzi tzv. národniarmi a magistrátom Bratislavy. Konflikt však pokračuje aj naďalej – poslanci za SNS plánujú dnes o 14:00 spoločné vynesenie zástavy na hrad Devín. Vallo sa však bráni ešte pred začatím akcie. Podľa neho im chýbajú potrebné povolenia.

 

 

Pred pár dňami sa poslanec za SNS Tomáš Taraba a predseda SNS Danko ohradili voči situácii, kedy podľa nich musela Matica slovenská na hrade Devín zbaliť slovenskú zástavu na pietnom akte. Ako vyplýva aj z videa, ktoré kolovalo po internete, problémom nebola samotná vlajka, ale tyče, na ktorých boli vlajky pripevnené. Hradná stráž vtedy požiadala účastníkov piety, aby kvôli bezpečnosti návštevníkov spomínané tyče dali dolu. Taraba s Dankom však z danej situácie vytvorili neexistujúci konflikt za národnú hrdosť. Podobnú aktivitu plánujú aj dnes. Ľudí pozývajú na “Vyvesenie slovenskej zástavy na hrad Devín” napriek nezískaniu potrebným povolení.

Magistrát Hlavného mesta Bratislavy chce predísť prípadným konfliktom a tak na situáciu už vopred upozorňuje: “Nikto z nás nemá záujem vyhrocovať už beztak napätú situáciu v spoločnosti. K slovenskej vlajke sa hrdo hlásime a nikomu nebránime vziať si ju ani na hrad Devín. Demonštrovať svoj vzťah k vlasti, tradíciám, histórii a k jej pamiatkam sa však dá aj pri rešpektovaní pravidiel, ktoré si na ich ochranu sami prijímame. O nič iné organizátorov dnešného podujatia nežiadame.” 

Ako magistrát upozorňoval aj minule, nie vlajka na hrade, ale práve nerešpektovanie pravidiel je problémom: “Hrad Devín je súčasťou Múzea mesta Bratislavy, kde sa podujatia organizované druhou stranou môžu konať iba vtedy, pokiaľ sú schválené vedením múzea a za vopred dohodnutých podmienok. Pre podujatia organizované v jeho areáli platia jasné podmienky vyplývajúce z návštevného poriadku,” upresňuje.

Magistrát sa organizátorom snažil vyjsť v ústrety ponúknutím iného času akcie: “Organizátorom sme ponúkli alternatívnu možnosť pre podujatie v nedeľu 7. mája po skončení otváracích hodín. Organizátor našu ponuku po konzultácii s poslancom Tarabom odmietol a oznámil nám konanie podujatia v nedeľu 7. mája o 14:00,” vysvetľuje magistrát.

Hoci magistrát organizátorov viackrát upozornil, že podujatie s ozvučením, príhovormi a vyhradeným miestom, teda podmienky, ktoré sami požadovali, nie sú v tomto čase na hrade Devín možné, hlavní aktéri podujatia aj napriek tomu šíria výzvu na účasť na pochode na sociálnych sieťach.

 

Účastníci sa podľa plánu stretli pred bránami hradu: