Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika prepustili z väzby, musí nosiť monitorovací náramok

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika prepustia z väzby. Zdroj: TASR / Andrej Galica

BRATISLAVA – Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. prepustia z väzby na slobodu. V piatok o tom rozhodol senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Potvrdil jeho obhajca Erik Magál. Súd uložil Dušanovi K. viaceré povinnosti, okrem iného nosenie tzv. elektronického monitorovacieho náramku.

 

“Najvyšší súd Dušana K. prepustil z väzby na slobodu na základe našej žiadosti o prepustenie z väzby. Väzbu mu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka, písomným sľubom, elektronickým monitorovacím zariadením, ako aj uložením viacerých primeraných obmedzení a povinností,” priblížil Magál. Ako ďalej uviedol, ide aj o zákaz kontaktovania svedkov a znalcov, tiež zákaz vzdialiť sa od miesta pobytu. “Akékoľvek prípadné výnimky z týchto obmedzení a povinností sú možné na základe predchádzajúceho dohovoru s príslušným úradníkom,” doplnil.

Kováčika vlani v septembri Špecializovaný trestný súd neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Uznal ho za vinného vo všetkých štyroch bodoch obžaloby. Konkrétne v prípade zasahovania do rozhodovania o väzobnom stíhaní niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, za čo mal zobrať úplatok. Tiež z vynášania informácií o prebiehajúcich trestných konaniach zo špeciálnej prokuratúry, čím mal pomáhať zločineckej skupine takáčovcov. Dušan Kováčik tvrdí, že je nevinný.  “Chcel by som poďakovať všetkým príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže za ich profesionálny a najmä ľudský prístup pri plnení si svojich povinností. Osobitne by som chcel vyzdvihnúť prácu ústavných kňazov,” vyhlásil Dušan Kováčik po prepustení z väzby.

 

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika prepustia z väzby. ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská skonštatovala, že minimálne od leta 2018 do septembra 2020 z pozície špeciálneho prokurátora poskytoval prostredníctvom Ľudovíta Makóa informácie o konaniach na ÚŠP a vytváral podmienky, ktoré mohli sťažiť dokumentovanie činnosti zločineckej skupiny takáčovcov. Súd podľa Záleskej slov bral do úvahy, že vypočúval aj tzv. kajúcnikov, a preto v ich prípade dôsledne preveroval pravdivosť výpovedí.

 

správu aktualizujeme