Regióny Bratislava Top

AKTUÁLNE FOTO Nebezpečného komára tigrovaného mali objaviť v bratislavskom BYTE! Prenáša viac ako 20 vírusov

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.zoznam.sk

BRATISLAVA – Nebezpečného ázijského komára tigrovaného zaznamenali na Slovensku. Viacerí obyvatelia hlavného mesta potvrdili, že ho videli na vlastné oči. Niektorí ho dokonca našli aj vo svojich bytoch! Zábery, ktoré uverejnili na sociálnej sieti, sa objavili z bratislavského Ružinova.

Podľa najnovších svedectiev Bratislavčanov sa v bratislavkom Ružinove nachádza nebezpečný ázijský tigrovaný komár. Mnohí obyvatelia hlavného mesta pred ním už varovali ostatných. Na sociálnej sieti dokonca zverejnili aj fotografiu tohto nebezpečného hmyzu, ktorý im lietal v byte.

ZDROJ: Westley Snipes/FB

Po uverejnení fotografie na sociálnej sieti sa v komentároch strhla búrlivá diskusia. Mnohí výskyt komára tigrovaného v Ružinove brali na ľahkú váhu, avšak našli sa aj takí, ktorí pred nebezpečným hmyzom varovali.

“Veľa nezainteresovaných ľudí si z takého komára robí srandu, ja som si prešiel horúčkou Dengue z tigrovaného komára, pričom úmrtnosť je 10%… najviac ľudí na svete nezabije Covid, rakovina či srdcovo-cievne ochorenia, ale práve tento nevinne vyzerajúci komár. Ak príde aj k nám Dengue a malária, máme sa na čo tešiť,” napísal jeden z komentujúcich na Facebooku.

Prenáša viac ako 20 vírusov

Tento druh, tiež známy ako Aedes albopictus, prenáša vyše 20 rôznych vírusov. “Ide o jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktorý sa v kontinentálnej Európe vyskytuje. Prenáša až 22 rôznych vírusov, ako je západonílsky vírus, ktorý na našom území už cirkuluje, no prenáša aj exotické vírusy ako sú dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica,” uviedla hovorkyňa SAV Monika Tináková.

Aedes albopictus patrí medzi invázne druhy, ktoré sa z Ázie rozšírili po celom svete pomocou dovozu komodít, ako napríklad pneumatík alebo okrasného bambusu. Podľa odborníkov ide o jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktorý sa v Európe vyskytuje.

“Je významným prenášačom ochorení, z čoho vyplýva, že je dôležité jeho populáciu monitorovať a regulovať. Množí sa v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy, kanalizácia, odpad naplnený vodou a z vrchnáčiku od plastovej fľaše sa môže vyliahnuť až 200 lariev tohto druhu,” opísala akadémia.

Výskyt ázijského tigrovaného komára prispel k tomu, že v roku 2023 bol zaznamenaný najvyšší počet lokálne nadobudnutých infekcií spôsobených vírusom dengue v Európe, najmä vo Francúzsku, v Taliansku a Španielsku. Na Slovensku sa tento druh komára objavil už v roku 2012 v okolí Košíc, ale v tom čase sa mu nepodarilo usídliť.

Uštipnutie je veľmi agresívne

Sezóna komára Aedes albopictus sa začína v apríli a končí sa začiatkom novembra. Na rozdiel od ostatných komárov je aktívny cez deň. Nájdeme ho v interiéri a v tesnej blízkosti obydlí. Množí sa v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy, kanalizácia alebo odpad naplnený vodou

Jeho uštipnutie je veľmi agresívne. Je významným prenášačom ochorení, preto je potrebné sledovať a regulovať jeho populáciu. Tento druh komára má dolet od miesta vyliahnutia iba 200 až 500 metrov, čo je oproti bežným komárom podstatne menej. Tento ázijský komár dokáže prežiť v našich klimatických podmienkach aj zimu.

“Vzhľadom na riziká je veľmi dôležité monitorovať výskyt inváznych komárov a ochorenia, ktoré prenášajú. V jeho regulácii zohrávajú významnú úlohu hlavne obyvatelia, pretože bez nich nie je možné tieto komáre eliminovať,” dodala akadémia na záver.