Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE KRVAVÝ HOROR v PRAHE! Boli medzi obeťami aj SLOVÁCI? Vieme, čo je nové

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
ZDROJ: archív zoznam.sk

PRAHA/BRATISLAVA – Slovenský rezort diplomacie aktuálne nemá žiadne informácie o zranených alebo mŕtvych občanoch SR v súvislosti so streľbou na univerzite v Prahe. Informácie bude priebežne aktualizovať. Uviedol to komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Slovenská polícia aktuálne nedisponuje žiadnymi informáciami, že by útok v Prahe mohol akokoľvek súvisieť aj so Slovenskou republikou. 

 

“Náš zastupiteľský úrad v Prahe je v kontakte s miestnymi úradmi. Aktuálne nemáme žiadne informácie o zranených alebo mŕtvych občanoch SR, informácie budeme priebežne aktualizovať,” uviedlo ministerstvo v stanovisku.

Polícia verejnosť uisťuje, že Policajný zbor situáciu nepodceňuje a aktívne komunikuje s českými kolegami. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

“Rodinám a pozostalým obetí vyjadrujeme úprimnú sústrasť. Myslíme zároveň na našich českých kolegov a všetkých zranených,” uviedla policajná hovorkyňa.

V súvislosti s tragickou streľbou polícia pripomína, ako sa správať v blízkosti útočníka. Kľúčovými slovami, ktoré môžu zachrániť život, sú uteč, skry sa, zavolaj.

Utiecť treba podľa polície na bezpečné miesto. “Nesnaž sa s útočníkom vyjednávať a neriskuj svoj život,” zdôrazňuje. Skryť sa je vhodné v prípade, že by bol útek nebezpečnejší. Na mobile si treba vypnúť zvuky a vibrovanie.
V momente, keď je to bezpečné, treba zavolať políciu. Kdekoľvek v Európskej únii možno použiť číslo 112, na Slovensku  aj 158.

Pri streľbe na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe prišlo vo štvrtok o život najmenej 15 ľudí a minimálne 24 je zranených. Informoval o tom český policajný prezident Martin Vondrášek. Skutok bol podľa neho premyslený, študent sa zrejme inšpiroval činom v zahraničí.