Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Lekárne hlásia VÝPADOK dôležitého LIEKU! Chýbajú aj ďalšie: Toto je ich ZOZNAM

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Slovákov nepoteší ďalšia správa – lekárne hlásia veľký výpadok dôležitého lieku. Ide o liečivo, ktoré slúži na utlmenie bolesti, či zastavenie kŕčov.

Informácia o výpadku lieku Algifen Neo spočiatku zasiahla len Českú republiku. V súčasnosti je však tento výpadok problémom už aj slovenských lekární. Namiesto neho majú lekári ľuďom predpisovať rôzne druhy alternatívnych liečiv. O probléme informovali tvnoviny.sk.

Tento liek na recept sa používa proti bolesti pri rôznych problémoch so žlčníkom, žalúdkom, ale aj pri menštruačných bolestiach a bolestiach zubov. „Ešte na konci decembra 2023 bolo Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oznámené prerušenie dodávok tohto lieku,“ povedala pre portál riaditeľka Úradu Slovenskej lekárnickej komory (SLK) Lenka Vasiľová, pričom dodala, že SLK nateraz nemá informáciu o tom, kedy by k dodávke Algifenu Neo mohlo dôjsť.

Výpadok dôležitého lieku potvrdil aj hovorca Unipharma, Ján Zošák. Podľa jeho slov trvá výpadok približne pol roka. „Výrobca lieku nám zatiaľ nepotvrdil jeho presnú dostupnosť. Očakávame, že by mal byť opäť dostupný začiatkom druhej polovice tohto roka,“ spresnil.

Problémy sú aj s ďalšími liekmi

Ako ďalej hovorí, Algifen Neo nie je jediný liek, ktorý je dlhodobo nedostupný v lekárňach. „Z ostatných vypadnutých účinných látok sú stále problémové antibiotiká a taktiež dodávky betahistínov sú skôr nárazové ako pravidelné,“ priblížil Zošák.

Aj Vasiľová potvrdzuje, že chýbajú viaceré druhy liekov. „Momentálne ide o niektoré antibiotiká, očné lieky, lieky na kardiovaskulárne či neurologické ochorenia, kortikoidy alebo vakcíny.“ Ide napríklad o mastičky Ophthalmo Framykoin a Framykoin, ale tiež Ibalgin 600, sirup Trifed Expectorant a detské sirupy s obsahom desloratadínu.