Regióny Bratislava Nitra Top

AKTUÁLNE ONLINE Na Slovensko sa rúti SILNÁ BÚRKA! Hrozí nám SUPERCELA aj veľké KRÚPY: Tu si dávajte POZOR

búrka, búrky, počasie
Ilustračné foto: ZDROJ: Pexels

SLOVENSKO – Je to tu! Počas dnešného dňa varovali meteorológovia Slovákov pred silnými búrkami a rapídnym ochladením od skorého rána.  Teraz sa ich výstrahy stali realitou. Na Slovensko sa valí silná búrka. Vydaná je aj výstraha 1. stupňa.

Aktualizácia 21:00 – Aktuálne sa už nebezpečných javo báť nemusíme. Silné búrky vystriedal dážď.

Aktualizácia 19:45 – Ako informujú meteorológovia z imeteo.sk, okrem krúp sú hlásené aj silné poryvy vetra s rýchlosťou cez 80 km/h, ktoré sú schopné páchať aj materiálne škody.

Aktualizácia 19:15 – Doteraz na našom území udrelo vyše 1 000 bleskov.

Aktualizácia 18:50 – Zrážky naďalej postupujú našim územím severovýchodným smerom a už prší na väčšine nášho územia. Búrky opäť prichádzajú na naše územie.

Aktualizácia 18:10 – Podľa najnovších informácií od imeteo.sk majú na naš územie postupovať až 3 vlny búrok. Prvá vlna búrok prechádza západným Slovenskom, no nasledovať by mala ďalšia. Ďalšie búrky sa očakávajú až do večerných hodín.

 

Už v týchto chvíľach sa na západné Slovensko rúti veľmi silná búrka, ktorá prinesie so sebou aj 3 cm krúpy.  Ako píše imeteo.sk, zasiahnuť by mala prevažne západ krajiny.

„Nad západné Slovensko sa práve v týchto chvíľach rúti mimoriadne silná búrka, ktorá sa aktuálne ženie južným Rakúskom v oblasti Neziderského jazera. Postupuje nad severovýchodný cíp Maďarska a už čoskoro vstúpi nad naše územie, niekde v oblasti Gabčíkova a Dunajskej Stredy,“ varujú meteorológovia.

Počas dnešného dňa sa môže vytvoriť aj tzv. veľká supercelárna búrka ktorá môže mať dlhú trvácnosť. V susednom Rakúsku sa počas tejto búrky, ktorá sa blíži nad Slovensko vyskytuje krupobtiite s priemerom krúp až okolo 3 cm.

Okrem krúp sú hlásené aj silné poryvy vetra s rýchlosťou cez 80 km/h, ktoré sú schopné páchať aj materiálne škody. SHMÚ preto vydalo výstrahu 1. stupňa pred búrkami v Bratislavskom a Nitrianskom kraji.