Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Ostrý ŠTRAJK jednej z najväčších BÁNK začal: TAKTO to OBMEDZÍ ľudí! Čo všetko nás čaká?

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Dlho očakávaný štrajk je tu. Od dnes, 12. decembra, až do odvolania sa zamestnanci UniCredit Bank rozhodli vyjadriť svoju nespokojnosť so súčasným vedením banky štrajkom, ktorý môže trvať aj niekoľko týždňov. Dotkne sa to aj klientov banky?

Zamestnanci UniCredit Bank majú už toho všetkého zjavne dosť. V utorok 12. decembra vstúpia do ostrého štrajku, ktorý nevedno kedy skončí. Informuje o tom Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR).

ZDROJ: Nekŕmte nás odpadom/FB

Hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Martina Nemethová v stredu (6. 12) informovala, že zamestnanci UniCredit Bank vstúpia od 12. decembra do ostrého štrajku pre klesajúce reálne mzdy. Dodala, že banka odmietla návrh sprostredkovateľa kolektívneho vyjednávania a vyhýba sa férovému sociálnemu dialógu.

“Ani posledné rokovanie s vedením banky nič nezmenilo na jeho ponuke, ktorá je pre nás neprijateľná. Odmietame sa zmieriť s tým, že nám druhý rok po sebe klesnú reálne mzdy,” dodala predsedníčka Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní v spoločnosti UniCredit Bank Jana Szászová.

Štrajk ohlásili odbory v banke po tom, čo sa s jej vedením nedohodli na zvyšovaní miezd pracovníkov, a to ani pred sprostredkovateľom. Ten navrhoval, aby zamestnancom stúpli mzdy od apríla budúceho roka o desať percent a aby im bol vyplatený príspevok na dovolenku vo výške 60 percent základnej mzdy.

Odbory pôvodne požadovali vyšší rast miezd, banka naopak ponúkala menšie prilepšenia. Odbory tvrdia, že podiel personálnych nákladov na výnosoch je v rámci skupiny UniCredit Bank najnižší práve na Slovensku a v Českej republike. Banka má však na to iný názor, a preto boli zamestnanci nútení pristúpiť k štrajku.

Obmedzenia pre klientov?

Ako uviedla hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková, banka počas štrajku odborov funguje v štandardnom režime a naďalej poskytuje služby svojim klientom ako doteraz.  Klientom sú k dispozícii všetky digitálne kanály, služby mobilného a internetového bankovníctva, bankomaty, linky zákazníckeho servisu. Všetky pobočky sú otvorené s výnimkou dočasného obmedzenia jednej pobočky.

Manažment  napriek náročnému ekonomickému prostrediu, v rámci kolektívneho vyjednávania predložil odborovej organizácii realistickú a zodpovednú ponuku, ktorá aktuálne patrí k najlepším nielen v bankovom sektore.

“Rešpektujeme zákonné právo zamestnancov na štrajk, ale nepovažujeme štrajk za konštruktívnu cestu k dohode,” dodala Ďuďáková.