AKTUÁLNE Prudký ZVRAT v počasí! VARUJÚ pred NEBEZPEČNÝM javom: TU si dávajte veľký POZOR

SLOVENSKO – Slovákov čakajú veľké zmeny v počasí. Pred nami sú na dlhú dobu posledné hodiny zimného počasia. Najbližšie dni sa ma totiž prudko otepliť a počasie bude konečne pripomínať jar.

Ako píše imeteo.sk, piatok bude oblačný až zamračený. Len ojedinele sa oblačnosť zmenší. „Ojedinele, najmä na severe, treba počítať so snežením či dažďom so snehom. V nižších polohách bude pršať. Dopoludnia nie je vylúčená tvorba hmiel. Vodiči jazdite preto opatrne,“ varujú meteorológovia.

Maximálna denná teplota dnes vystúpi v rozmedzí od +3 °C do +8 °C. Na severe a Horehroní bude chladnejšie, a to okolo +1 °C. Dopoludnia sa ešte u nás má vyskytnúť silnejší vietor. Fúkať bude od severozápadu s rýchlosťou 3 až 7 m/s.

Miestami na strednom a východnom Slovensku bude vietor pokojnejší. Popoludní začne slabnúť na väčšine územia. „Pozor si dajte na horách. Vo vysokých polohách sa spočiatku očakáva búrlivý vietor až víchrica,“ píšu ďalej odborníci.

Aj SHMÚ potvrilo tieto predpovede. V piatok a sobotu bude niektoré okresy bičovať silný vietor. Meteorológovia na webe uviedli, že v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Tvrdošín, Námestovo, Žilina, Dolný Kubín, Martin, Námestovo a Žilina platia v piatok výstrahy prvého stupňa pred vetrom.“Rýchlosť vetra sa tu môže pohybovať od 110 do 135 kilometrov za hodinu,“ píšu.

Sobota bude veterná

V sobotu platia výstrahy aj pre okresy západného Slovenska, kde môže rýchlosť dosiahnuť až 70 km/h. V sobotu však pre niektoré okresy platí na horách až druhý stupeň výstrahy s rýchlosťou vetra miestami až 160 km/h, t.j. silná až mohutná víchrica. Počas dňa však teploty vystúpia až do +11 °C.

„Opäť sa rozfúka silnejší vietor, ktorý v nárazoch môže dosiahnuť až 65 km/h. Diať sa tak bude aj v nedeľu, pričom teploty dosiahnu na +13 °C. S prudkým vetrom treba počítať aj v novom pracovnom týždni, ale zároveň teploty budú pripomínať jar. Atakovať budú až +15 °C,“ dodávajú meteorológovia z imeteo.sk.

Viac o téme: meteorológovia, oteplenie, počasie, predpoveď, prudká zmena, silný vietor, varovanie, vietor, výstraha SHMÚ

Súvisiace články