Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Rúti sa na nás EXTRÉMNY SNEH! Bude mať fatálne NÁSLEDKY: Vianoce budú mať mnohí BEZ ELEKTRINY, TU to bude NAJHORŠIE

Ilustračné foto. Zdroj: zregionu.sk

SLOVENSKO – Meteorológovia opäť hlásia zlé správy. V priebehu dnešného dňa Slovákom skomplikuje život ťažký, mokrý sneh, ktorý spôsobí mnoho problémov a to predovšetkým na strednom Slovensku, kde už teraz evidujú mnoho komplikácii.

V priebehu dnešného dňa  spôsobí obrovské problémy ťažký a mokrý sneh na celom Slovensku. Fatálne následky však bude mať v strede krajiny, kde kvôli nemu dôjde v mnohých domácnostiach k výpadku elektriny. Potvrdil to aj hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Elektrikárom sa v uplynulých hodinách podarilo znížiť celkové množstvo porúch, najhoršia situácia je stále v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Kým v piatok (22. 12.) dopoludnia bolo bez elektriny vyše 17.000 odberných miest, popoludní sa počet podarilo znížiť na približne 9000. V sobotu napoludnie však podľa SSD bolo bez elektrickej energie naďalej približne 4300 odberných miest.

“Mimo prevádzky je 123 trafostaníc, evidujeme 23 porúch na úrovni vysokého napätia a približne 30 porúch na úrovni nízkeho napätia,” priblížil Gejdoš. Ako dodal, do okresov Banská Bystrica a Brezno boli povolaní aj pracovníci z iných regiónov. Prioritne pracujú na poruchách na vysokom napätí, ktoré majú dosah na najväčší počet odberných miest. Lokálne poruchy na úrovni nízkeho napätia opravujú až následne.

 “Problém je v tom, že stále sneží. Terén je veľmi zlý, rozmočený, s technikou sa nám nedá dostať tam, kde potrebujeme. Vieme už teraz povedať, že niektoré poruchy sa budú riešiť viac dní, takže niektorí ostanú bez elektriny aj na Štedrý deň,” skonštatoval Gejdoš s tým, že pre pretrvávajúce nepriaznivé počasie nemožno vylúčiť, že pribúdať budú aj ďalšie poruchy.

Ako uvádzajú meteorológovia z imeteo.sk, sneženie spôsobil teplý front, ktorý spolu s chladným morským vzduchom priniesol výraznú vlnu zrážok. Tá sa pomerne rýchlo odzrkadlí na našich povodiach.

“Teplý front, prinesie v nadchádzajúcich hodinách na Slovensko veľké množstvo zrážok, pričom tie by mali spadnúť predovšetkým na západnom a strednom Slovensku. Na východe Slovenska bude situácia pokojná,” varujú meteorológovia.

Zrážky budú natoľko intenzívne, že sa to prejaví na stúpajúcich vodných tokoch prakticky na celom západnom Slovensku. Pomerne výrazne stúpnu aj rieky Morava a Dunaj, ktoré začínajú stúpať k úrovni povodňových stupňov. Numerické modely očakávajú, že v nadchádzajúcich 24 hodinách spadne na našom území priemerne od 25 do 40 mm zrážok, no v povodí Dunaja a Moravy to bude aj viac ako 50 mm.