Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Už dnes Slovensko zasiahne TÁTO nezvyčajná búrka! Vieme, čo spôsobí a na čo si treba dať POZOR

Ilustračná foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO –  Podľa posledných informácií od astronómov dnes zasiahne Zem geomagnetická búrka. Podľa ich údajov bude mať stredne silnú intenzitu. 

Predpovede hovoria o očakávanej geomagnetickej búrke, ktorá nás zasiahne už dnes a zajtra. Podľa údajov amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) bude triedy G1-G2, čo znamená slabú až stredne silnú intenzitu. Informuje o tom portál imeteo.sk.

Takáto búrka spôsobuje krátkodobé výpadky signálov, ale nepriaznivo môže ovplyvniť aj starších ľudí a ľudí so slabou imunitou. Môžu pociťovať únavu, bolesti hlavy, malátnosť, kolísanie krvného tlaku a slabú koncentráciu.

Ďalším efektom môže byť viditeľná polárna žiara, ktorá by sa mohla objaviť za polárnym kruhom a v severných oblastiach Európy.

Geomagnetické búrky sú veľké a náhle poruchy hodnôt magnetického poľa Zeme spôsobené jeho interakciou so slnečným vetrom. Do medziplanetárneho priestoru uvoľňuje prúd plazmy, ktorý je vystrelený rýchlosťou 600 až 900 km/s.

Zvyčajne trvá asi dva dni, kým tento prúd dosiahne Zem. Nabitým časticiam sa podarí preniknúť cez polárne oblasti a spôsobiť vznik silných prúdových systémov okolo rovníka a polárnych kruhov.

Aktuálne Slnko vrcholí svoj cyklus, preto sú na ňom erupcie a to je aj dôvod, prečo sú tieto búrky na Zemi také časté. Tieto cykly sú priemerne dlhé 11 rokov, ale ich dĺžka kolíše od 8 do 15 rokov.