Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Veľké ZMENY v predpisovaní liekov! Bude pacient vo výhode?

Ilustračná foto. Zdroj: Peter Korček

SLOVENSKO – Konečne je to tu! Zákon o tom, kto môže predpisovať lieky, sa ide po vyše roku meniť. Hlavným dôvodom je nedostatok lekárov špecialistov, ale aj veľmi dlhé čakacie lehoty. Pacienti sa tak po novom dostanú k potrebným liečivám oveľa skôr.

 

Dlhé roky predpisovali praktickí lekári aj také lieky, ktoré by ste dnes už dostali len od špecialistu. Minulý rok sa však všetko zmenilo. Všeobecní lekári po novom môžu pacientom predpísať lieky z odborného vyšetrenia len trikrát v roku, prípadne ak lekár špecialista neordinuje alebo má technické problémy s počítačom. To však zapríčinilo, že ľudia na svoju medicínu čakali aj niekoľko týždňov. Špecialistov je totiž na Slovensku málo.

Po novom by mal pacient odísť z nemocnice s liekmi minimálne na 4 týždne. Upozornila na to v reportáži TA3. Ministerstvo tiež „uvoľňuje ruky“ aj všeobecným lekárom.

„Na základe odporúčania v prepúšťacej správe zabezpečí predpisovanie všeobecný lekár, a to najdlhšie na dobu troch mesiacov od dňa prepustenia osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

O novele zákona však ešte len má vláda rokovať, pričom následne ju prerokuje parlament. Je preto možné, že legislatíva prejde vďaka pozmeňovacím návrhom poslancov zmenami.