Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

AKTUÁLNE VIDEO Katastrofálne počasie! Takto to VYZERÁ na Slovensku: NEHODY a problémy na cestách

SLOVENSKO – Studená vlna, ktorá zasiahla Slovensko, so sebou priniesla na mnohé miesta silný vietor a sneženie. Náhle ochladenie so zrážkami má za následok aj niekoľko komplikácii na cestách. Prinášame aktuálny prehľad z regiónov.

 

AKTUALIZOVANÉ o 13:42h

Silný vietor spôsobil včera v Levoči viaceré škody aj na majetku mesta. Mestská polícia aj ďalšie mestské organizácie sú v pohotovosti a zasahovali na viacerých miestach. V meste boli zaznamenané extrémne silné nárazy vetra, ktoré dosahovali rýchlosť 25,5 metra za sekundu. Radnica o tom informuje na sociálnej sieti. “Došlo k vyvráteniu viacerých stromov v rôznych lokalitách mesta. Hlavne na sídlisku Západ, v lesoparku Schissplatz. Ďalšie škody vznikli na mestskom cintoríne v Levoči, kde popadalo viacero stromov, ktoré poškodili hrobové miesta. Všetky škody sa aktuálne monitorujú a riešia s jednotlivými poisťovňami. Menšie škody vznikli aj na budove zimného štadióna, kde došlo k deformácii oplechovania,” uvádza mesto.
Mestská polícia, Technické služby Mesta Levoča a ďalšie zložky integrovaného záchranného systému v meste sú od pondelka v pohotovosti. “Mestská polícia prijala v tejto súvislosti viacero oznámení a zasahovala na niekoľkých miestach. Regulovala dopravu vo viacerých lokalitách, pri stavenisku obchodného centra riešila situáciu so spadnutým oplotením. O pomoc hasičov požiadali na Sídlisku Západ, kde v blízkosti základnej školy spadol strom,” približuje radnica.
Mestská polícia škody naďalej monitoruje a Technické služby mesta Levoča pracujú na ich odstránení.

 

AKTUALIZOAVANÉ o 13:05h

Silný vietor na horách spôsobil na strednom Slovensku zvýšený počet výpadkov elektriny. Na území Žilinského a Banskobystrického kraja je momentálne bez prúdu približne 3 500 odberných miest. TASR o tom informoval Miroslav Gejdoš, špecialista externej komunikácie spoločnosti Stredoslovenská distribučná.

“Najviac zasiahnuté sú vyššie položené lokality v horskom prostredí, kde na vzdušné vedenia vysokého napätia popadali stromy a konáre. Dôvodom je silný vietor, ktorý fúka už od pondelka (27. 3.). Popadané stromy spôsobili poruchy na 20 vývodoch vysokého napätia (22 kV) a vyradili z prevádzky viac ako sto trafostaníc. SSD rieši aktuálne aj jednu poruchu na úrovni veľmi vysokého napätia (110 kV) a približne 50 porúch na úrovni nízkeho napätia (400 V),” konštatoval Gejdoš.

Výpadky elektriny trápia najmä obyvateľov v okresoch Brezno, Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Martin a Žarnovica. “Pracovníci údržby zo SSD sú od pondelka v teréne a snažia sa čo najskôr obnoviť dodávku elektriny. V niektorých prípadoch dokážu prezásobiť odberateľov z iných vetiev, ostatní musia počkať až do odstránenia poruchy,” dodal Gejdoš.

AKTUALIZOVANÉ o 13:00h 

Kompa vo Vojke nad Dunajom – Kyselica pre silný vietor nepremáva.

AKTUALIZOVANÉ o 11:40h

Na hlavnom ťahu z Oravy na Liptov došlo dnes v dopoludňajších hodinách k dopravnej nehode nákladného motorového vozidla a osobného automobilu. Informovali o tom okoloidúci motoristi. Kamión ostal po kolízii skrížený cez jeden jazdný pruh, osobné auto skončilo mimo vozovky za zvodidlami. Havarované vozidlá blokujú jazdný pruh v smere z Oravy na Ružomberok. Dopravu riadi polícia, ktorá púšťa autá striedavo v jednom pruhu. Vodiči by sa mali pripraviť na mierne zdržanie. Informuje o tom portál zilinak.sk

Z Oravy smerom na Liptov zostal na ceste skrížený kamión. ZDROJ: zilinak.sk

 

AKTUALIZOVANÉ o 11:35h

Podľa informácií Zelenej vlny RTVS hlásia husté sneženie a neupravené cesty vodiči na D1 v úseku medzi Liptovským Hrádkom a Východnou. Neupravené a ťažko prejazdné sú pre sneženie aj cesty v Banskej Štiavnici.

Počasie dopravu komplikuje J na horskom priechode Šturec, v stúpaní z Banskej Bystrice skončilo jedno auto v priekope. Na výjazde z Handlovej v smere do Žiaru nad Hronom sa skrížili dva kamióny a úsek je v oboch smeroch neprejazdný.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa platí pre viaceré okresy severného Slovenska. Meteorológovia vystríhajú tiež pred vetrom na horách, snehovými jazykmi a závejmi.

AKTUALIZOVANÉ o 11:30h

V Bratislave síce husto sneží, ale mnohí ľudia nás upozornili na to, že počuli aj zreteľné hrmenie.

 

AKTUALIZOVANÉ o 11:00h

Od ranných hodín takto husto sneží aj v Hliníku nad Hronom.

V Hliníku nad Hronom sneží už od rána. ZDROJ: imeteo.sk

 

Dnes ráno je v Dubnici nad Váhom doslova bláznivé počasie. Husté sneženie v priebehu pár minút vystriedalo slnečné počasie bez jedinej snehovej vločky.

Nasnežilo aj v Dubnici nad Váhom. ZDROJ: imeteo.sk

 

Počas nočnej víchrice odfúklo strechu v Telgárte v miestnom hoteli.

V noci v Telgárte odfúklo strechu. ZDROJ: imeteo.sk

 

Hasiči v Prešovskom kraji mali v súvislosti so silným vetrom od pondelka do utorka 6.00 h celkovo 26 výjazdov. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru  Prešove Miroslava Knišová. Ako povedala, hasiči najčastejšie odstraňovali popadané stromy z cestných komunikácií a v niekoľkých prípadoch pomáhali aj pri zabezpečení strnutých a poškodených striech. Celkom zasahovalo 77 hasičov a bolo nasadených 26 kusov hasičskej techniky. Hasiči z Levoče a Beharoviec zasahovali osemkrát, z Vranova nad Topľou a Hanušoviec nad Topľou šesťkrát a z Vysokých Tatier trikrát. Po dva výjazdy mali hasiči z Kežmarku, Prešova, Giraltoviec a po jednom hasiči z Humenného Sniny a Starej Ľubovne.

AKTUALIZOVANÉ o 10:40h

V Bratislave sa husté sneženie mieša s dažďom, aktuálny pohľad z okna z Ružinova nám poslala čitateľka:

 

AKTUALIZOVANÉ o 10:30h

Zelená Vlna hlási husté sneženie v Banskej Štiavnici, v celom meste sú neupravené a nezjazdné cesty:

 

 

AKTUALIZOVANÉ o 10:20h

Na Orave v Brestovej vyzerá situácia podobne, ako informuje na sociálnej sieti Laco, aktuálne sa na ceste stojí:

Podľa našich informácií cestu smerom na Ružomberok blokuje zapadnutý kamión:

Skrížený kamión na ceste. ZDROJ: FB/Dopravný servis Orava

AKTUALIZOVANÉ o 09:40h

Podľa Zelenej Vlny sa na výjazde z Handlovej v smere do Žiaru nad Hronom sa skrížili dva kamióny, úsek je obojsmerne neprejazdný.

 

AKTUALIZOVANÉ o 08:20h

Na Zamagurí je čerstvo napadaný sneh a neupravené cesty, pri jazde treba zvýšiť opatrnosť. O aktuálne video sa podelil Peter:

 

Počasie nás dnes potrápi

Aj dnes nás potrápi silný vietor, ktorý by mal popoludní slabnúť. Najviac bude fúkať na horách a na juhozápade Slovenska, kde bude vietor dosahovať rýchlosť až 85 km/h. Takýto silný vietor bude aj dnes lámať konáre, takže si dávajte pozor najmä na Podunajskej nížine.

Okrem vetra sa treba pripraviť aj na ďalšie sneženie, ktoré bude najintenzívnejšie na severe Slovenska, kde môže pripadnúť aj viac ako 10 cm čerstvého snehu. Hranica sneženia dnes poklesne až k hranici 300 m, čiže snežiť bude aj v nižšie položených oblastiach. V nížinách sa môžu objaviť zmiešané zrážky alebo dážď.

Teploty budú dnes pomerne nízke a vystúpia iba od +3 do +8 °C. Streda však už bude príjemnejšia, no bude stále chladno. Potom nás už ale podľa meteorológov čakajú teplejšie dni.

Správu budeme aj ďalej aktualizovať.

Chcete aj vy zdieľať svoju fotografiu či video na našom portáli? Napíšte nám na e-mail zregionu@firma.zoznam.sk.