Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina

ALARMUJÚCA správa: POČET zaočkovaných detí výrazne klesol! Hrozia EPIDÉMIE

Zaočkovanosť detí výrazne poklesla. ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Celoslovenská zaočkovanosť pri niektorých ochoreniach, proti ktorým sa povinne očkuje, klesla z 99 na asi 95 percent. Povedal to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Pripomína rodičom, aby dali svoje deti zaočkovať proti ochoreniam v rámci pravidelného povinného očkovania.

 

“Môže sa stať, že ak veľa ľudí odmietne zaočkovať svoje deti v určitom regióne, respektíve v určitej imunologickej kapse, tak tam potom môže vzniknúť epidémia závažného ochorenia,” upozornil.

Poukázal pri tom na epidémiu osýpok v roku 2018 na východnom Slovensku. “Ak sa do nezaočkovanej populácie dostane infikovaný, vznikne epidémia,” vysvetlil.
Za epidemiologické výzvy budúceho roka považuje Mikas tiež chrípku, ochorenie COVID-19,

akútne respiračné ochorenia a ochorenia gastrointestinálneho traktu. “Môžu to byť tiež ochorenia, ktoré sú raritné, ale veľmi nebezpečné, napríklad hemoragické horúčky ako napríklad ebola a podobne. Očakávame to raritne, možno sa to ani nevyskytne, ale tiež musíme byť na to nachystaní,” dodal.

Hlavný hygienik poukázal, že celoštátna chrípková epidémia v tejto sezóne vypukla ešte pred vianočnými prázdninami, zatiaľ čo väčšinou býva na prelome januára a februára. “V januári – februári sa pravdepodobne musíme nachystať na druhý vrchol počas chrípkovej sezóny,” doplnil. Silnejšia aktivita chrípky je podľa neho okrem iného dôsledkom uvoľnenia pandemických opatrení či relatívne nízkej zaočkovanosti.