Regióny Bratislava

Alex, ktorý v škole zaútočil sekerou, sa postaví pred súd v júni

Špecializovaný trestný súd rozhodol, že Alex pôjde pred súd v júni. ZDROJ: Glob.sk/Peter Korček

PEZINOK – Hlavné pojednávanie v kauze plánovaného útoku sekerou na viacerých spolužiakov a pedagógov základnej školy v obci Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica sa začne 26. júna. Podanej obžalobe čelí mladistvý Alex P. Na stredajšom verejnom zasadnutí o tom informoval predseda senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Miroslav Mazúch.

 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry i Alex P. odmietli konanie o dohode o vine a treste. Obhajca Ivan Čurilla predpokladá na júnovom hlavnom pojednávaní vyhlásenie o vine svojho klienta. Súd avizoval predvolanie znalcov z oblasti psychológie a psychiatrie.

Podľa znaleckých posudkov mal Alex P. konať v stave zmenšenej príčetnosti. “Zmenšená príčetnosť umožňuje súdu, aby mimoriadne znížil prípadný trest, ktorý hrozí,” povedal Čurilla s tým, že konečná právna kvalifikácia skutku je v rukách senátu. Podotkol, že väzobné stíhanie má na jeho klienta devastačný účinok.

Obžaloba bola podaná pre zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy, ktorého sa mal mladistvý dopustiť tak, že si do školy priniesol sekeru, ktorou chcel usmrtiť spolužiakov a niektorých pedagógov. Spáchaniu skutku mal počas prestávky medzi vyučovacími hodinami zabrániť zásah pedagogičky.