Regióny Bratislava Domáce

Bratislava má byť v rozpočtovom provizóriu až do apríla

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Mesto Bratislava je od začiatku roka v rozpočtovom provizóriu. Tento stav má trvať až do začiatku apríla. Pre TASR to potvrdil bratislavský magistrát.

 

Návrh mestského rozpočtu na tento rok má byť podľa hlavného mesta predložený na mestské zastupiteľstvo 28. marca, s účinnosťou od 1. apríla. “Snahou súčasného vedenia je zohľadniť v rozpočte všetky priority mesta pre tento rok,” povedal hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Bratislava vstúpila do roku 2019 v rozpočtovom provizóriu, a to aj napriek tomu, že návrh tohtoročného mestského rozpočtu bol bývalým vedením už pripravený. Samospráva koncom decembra 2018 argumentovala, že na ustanovujúcom mestskom zastupiteľstve 7. decembra, kde od Iva Nesrovnala prevzal vedenie mesta Bratislavy novozvolený primátor Matúš Vallo, neboli volené odborné mestské komisie ani mestská rada. “Podľa platného rokovacieho poriadku musí ísť rozpočet na posúdenie najskôr im pred jeho samotným predložením mestskému zastupiteľstvu,” uviedlo v decembri mesto. Členovia mestských komisií a mestskej rady sa volili na zastupiteľstve 19. decembra 2018.

Mesto bude v rozpočtovom provizóriu napriek pripravenému rozpočtu predchádzajúcim vedením. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Návrh mestského rozpočtu na rok 2019 ešte na jeseň minulého roka pripravilo bývalé vedenie mesta. To však hlasovanie o rozpočte prenechalo až na nové zloženie mestského zastupiteľstva, ktoré vzišlo z minuloročných novembrových komunálnych volieb. Bratislava podľa návrhu bývalého vedenia plánovala v tomto roku hospodáriť s rozpočtom vo výške 477,1 milióna eur.

Ide o zvýšenie o 107 miliónov eur oproti roku 2018. Z toho však 75,6 milióna eur je príjmová operácia refinancovania úveru z dôvodu ukončenia zmluvy. Celkové výdavky rozpočtu 2019 sa očakávali na úrovni 396,4 milióna eur. Ide o zvýšenie o 42 miliónov eur oproti minulému roku. Priority návrhu rozpočtu boli doprava, verejné priestranstvá, vzdelávanie, životné prostredie a bezpečnosť.

V návrhu boli zahrnuté financie na realizáciu viacerých projektov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

V návrhu rozpočtu boli zahrnuté financie napríklad na realizáciu projektov električkových radiál, budovanie záchytných parkovísk, rozšírenie Harmincovej, budovanie parkov a opravy ciest. V tomto návrhu boli zároveň aj nové investičné projekty, ako napríklad rekonštrukcia fontány na Námestí slobody, komunálny podnik či rekonštrukcia kúpeľov Grössling. Z navrhovaného rozpočtu mesta vyplývalo, že dlhová zaťaženosť mesta by v tomto roku mala poklesnúť pod 50 percent. Mesto predpokladalo ku koncu roka 2018 výšku svojho dlhu 142 miliónov eur a dlhovú zaťaženosť 51,66 percenta.

V rozpočtovom provizóriu môže v jednom mesiaci mesto financovať len výdavky do výšky jednej dvanástiny rozpočtu predchádzajúceho roka. Výnimku tvoria výdavky uskutočnené počas provizória, ktoré sa uhrádzajú v súlade s termínmi splácania dohodnutými v predchádzajúcom rozpočtovom roku, a výdavky na povinnú úhradu podľa osobitných predpisov.