Regióny Bratislava Top

BRATISLAVA v SMÚTKU: Dnes zomrel bývalý STAROSTA! Funkciu vykonával v neľahkej dobe

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Smutná správa zasiahla obyvateľov mestskej časti Bratislava – Rača. Na svoj posledný odpočinok sa dnes, 13. apríla 2024, vo veku 87 rokov pobral prvý porevolučný starosta bratislavskej Rače Libor Pajdlhauser.

Keďže Rača nemala v rokoch 1939 – 1989 samosprávu, počas svojho pôsobenia bol jej znovuzakladateľom. Najprv pôsobil ako predseda Miestneho národného výboru a po prvých voľbách od 10.12.1990 už ako starosta.

Svoju funkciu vykonával v neľahkej dobe. “Bola to náročná doba, ktorá priniesla nielen prechod od totality k demokracii, od plánovaného hospodárstva k trhovému ale aj budovanie samosprávy a rozpad ČSFR. Pán Libor Pajdlhauser sa tejto neľahkej úlohy zhostil a položil základy, na ktorých dodnes staviame. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine a česť jeho pamiatke!” uviedol starosta mestskej časti Bratislava-Rača – Michal Drotován, ktorý o úmrtí informoval na sociálnej sieti.

Keď Pajdlhauser v roku 1990 nastúpil do funkcie starostu, požiadal o uvoľnenie z práce na Strojníckej fakulte na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Pre výkon uvedenej funkcie už nemohol vykonávať prácu tajomníka katedry, ale ostal pracovať aspoň na jednotretinový úväzok.

Počas vykonávania svojej funkcie sa postaral aj o rekonštrukcia božej muky so sochou sv. Urbana. Tehlová, murovaná božia muka stávala vo vinohradoch nad Račou. Po odcudzení sochy v päťdesiatych rokoch jej hrozilo úplné zničenie, avšak Liborovi Pajdlhauserovi sa ju podarilo v roku 1993 dať zrekonštruovať.

Počas svojho života neviedol iba mestskú časť Bratislavy, ale aj firmu Odvoz a likvidácia odpadu a.s. v Bratislave.