Regióny Bratislava Top

Bratislavčanov pobúrili ďalšie obmedzenia nákupov. Spisujú petíciu

Trhovisko na Žilinskej ulici patrilo k obľúbeným miestam. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – V supermarkete nakúpite, pod holým nebom však nie? Hlavný hygienik Ján Mikas vydal vyhlášku, na základe ktorej muselo koncom týždňa svoje brány zatvoriť obľúbené miesto nákupov mnohých Bratislavčanov – trhovisko na Žilinskej ulici. Dôvodom je pandemická situácia. Mnoho ľudí však vyslovilo proti takémuto kroku námietky. Nerozumejú totiž tomu, prečo nie je problém nakúpiť si ovocie a zeleninu v obchode, no na čerstvom vzduchu už áno.

 

Krátko po zatvorení trhoviska sa objavila petícia, ktorej autori naliehavo žiadajú zrušenie zákazu stolového predaja a vytvorenie bezpečného prostredia pre predaj a nákup potravín. Tiež prízvukujú, že v období predaja prvej jarnej zeleniny a rastlinných priesad bude mať zatvorenie trhu katastrofálny dopad na malých lokálnych pestovateľov aj návštevníkov. „Zároveň považujeme za nevhodné a zdravie ohrozujúce umiestnenie mobilného odberného miesta (ďalej len “MOM”) v priestore ,v ktorom sa manipuluje s potravinami na súkromnom pozemku v bezprostrednom kontakte s trhoviskom,“ píšu.

Predaj na trhu podľa nich spĺňa všetky nariadenia súvisiace s vyhláškami a uzneseniami vlády týkajúcimi sa protipandemických obmedzení. Zdôraznili, že na trhovisku sa dajú potraviny kúpiť, ale nekonzumujú sa tam. „Máme za to, že na trhovisku Žilinská je predaj uskutočňovaný na čerstvom vzduchu a pri dodržiavaní bezpečnostných opatrení (nosenie rúšok, dezinfekcia rúk) nevidíme dôvod pre zatvorenie trhoviska na Žilinskej,“ argumentujú.

Pod dnes vytvorenú petíciu sa už podpísalo viac ako 1200 ľudí. Podporili ju aj viaceré známe osobnosti ako herečky Zuzana Kronerová, Táňa Pauhofová či Petra Polnišová, hudobníci Branči Kováč a Fero Király či herci Robo Jakab a Alexander Bárta.

 

Trhovisko na Žilinskej  ulici patrilo k obľúbeným miestam. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V hlavnom meste nezatvorili iba spomínané trhovisko, ale aj populárny street food. „Mrzí nás, to ale na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) sme museli obľúbené trhovisko na Žilinskej a tiež “street food” na Poľnej zatvoriť,“ uviedlo bratislavské Staré Mesto. Podľa vlastných slov veria, že je to len dočasné. „Prevádzkovateľ trhovísk s RÚVZ komunikuje, veríme, že sa nájde riešenie, ktoré uspokojí všetkých,“ uviedli.

Nad rozhodnutím krútia hlavou aj ľudia v diskusii pod príspevkom, v ktorom Staré Mesto o zatvorení trhoviska aj street foodu informovalo. „Nedáva to logiku,“ reaguje jeden z používateľov. „Čím viac predajcov zavrieme, tým viac sa budú ľudia hromadiť v hnusných supermarketoch, to kde je zdravý rozum,“ sťažuje sa ďalší. Viacerým tiež nejde do hlavy, že na trhovisku na Žilinskej sa síce nemôže predávať, no je tam zriadené mobilné odberné miesto.